PANİK, UYKU'DA DA YAŞANIYOR

Yapılan bir araştırmaya göre, panik atak hastalarının yüzde 48’i uykuda da atak geçiriyor.

18 Ocak 2012 Çarşamba 16:01
PANİK, UYKU'DA DA YAŞANIYOR
Uyku panik atağının (UPA) farklı bir yapıya sahip ayrı bir alt grup olabileceği ortaya çıktı.
Ortada herhangi bir gerçek neden yokken, kişinin uykudan ani bir çarpıntı ve korku ile uyanması olarak tanımlanan ve tekrarlayıcı olan panik hali, uykuda panik atak olarak tanımlanıyor. 
Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden bilim insanlarının yaptığı bir çalışmaya dahil edilen 98 panik bozukluğu hastasının 51’inde, çalışma kriterlerine göre uyku panik atağı görüldü.
Hastanenin bilimsel dergisi Düşünen Adam’da yayınlanan çalışmada, panik bozukluğu hastalarının yüzde 48’nin uyku panik atağı geçirdiği saptandı. Uyku panik atağı olgularında en sık görülen belirtiler ise; boğulma hissi, uyuşukluk, çarpıntı, denge kaybı, ölüm korkusu ve korkuya kapılma olarak tespit edildi.
Uykuda panik atak olgularının eşlik ettiği panik bozukluklarında, hastalığın daha şiddetli seyrettiği, depresyon birlikteliğinin sık olduğu, ayrıca uykuya dalma ve sürdürmekte zorluk gibi uyku bozukluklarının da görüldüğü belirtildi. Bu hastalarda uyku ile ilgili kaçınmalar, davranış değişiklikleri, uyumaktan ve yalnız yatmaktan kaçınma gibi davranışlar da gözleniyor.

tncyhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol