İŞTE KİLOLARDAN KURTULMANIN YOLU

Uzmanlar, Ramazan ayında alınan kilolar için her gün iki bardak içilmesini önerdi...

14 Ağustos 2013 Çarşamba 13:26
İŞTE KİLOLARDAN KURTULMANIN YOLU

 Ramazan ayında günlük beslenme düzeninin değişmesi ile birlikte kilo sorunları yaşanıyor. Ardından gelen bayram döneminde yeme konusunda aşırıya kaçılabiliyor. Süt şekerinin vücudun açlık hissiyatını bastırdığını ifade eden uzmanlar, her sabah ve akşam içilecek birer bardak sütün Ramazan'da alınan kilolardan kurtulmaya yardımcı olacağını belirtti.Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof.Dr. Neriman İnanç, Ramazan ayında değişen beslenme düzenine uyum sağlama sürecinde vücudun yağ tutabileceğine değindi. Ramazan ayında alışılan uzun süreli açlığın bazal metabolik hızda yavaşlamaya neden olduğunu anlatan İnanç, "Bir ay sonra vücut dengesi yeniden değişiyor ve bu dönemde kilo alımları meydana geliyor. Ayrıca, bayramda tüketilen gıdalar ile birlikte sindirim sisteminin dengesini düzenlemek iyice zorlaşıyor ve kişi kilo almaya devam ediyor” dedi.Düzensiz ve sağlıksız beslenme sorunlarının kilo alımıyla başladığını ve obezite hastalığı ile son bulduğunu dile getiren İnanç, düzenli tüketilen sütün, kişiyi fazla kilolardan uzak tutabileceğine dikkat çekti. Süt şekerinin acıkma süresini uzattığına değinen İnanç, Ramazan ayında alınan kilolardan kurtulmak için sabah ve akşam birer bardak süt içilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Protein içeriği yüksek besinlerin midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirdiğini belirten İnanç, sözlerine şöyle devam etti: "Her sabah düzenli olarak içilen süt ayrıca, içeriğindeki şeker sayesinde kan şekerini dengeleyerek, gün içinde tokluk hissi sağlayacak, çok ve ağır gıda tüketme eğilimini de azaltacaktır.”
Akşam yemeklerinden sonra bir bardak süt tüketerek gece acıkmaya engel olunabileceğini vurgulayan İnanç, Ramazan ayı ve bayramda alınan kilolardan dengeli beslenme ve günde iki bardak süt içerek kurtulmanın mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

İHA

Son Güncelleme: 14.08.2013 13:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol