HASTAYA İÇKİ FİŞLEMESİ!

İçişleri Bakanlığı doktorların hastalara ''Alkol kullanıyor musun?'' diye sormalarını istedi. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, ''Alkol kullanma oranı öğreniliyor, viski mi, bira mı diye sorulmuyor'' dedi.

24 Kasım 2013 Pazar 11:15
HASTAYA İÇKİ FİŞLEMESİ!

 Çeşitli şikayetlerle hastanelere başvuran hastalara, ''Alkol kullanıyor musun ?'' sorusu yöneltilmeye başlandı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, uygulamayı doğruladı ve ''Hastalara alkol kullanma oranı soruluyor, yoksa viski mi, bira mı diye sorulmuyor'' dedi.

Bu gelişme TBMM Sağlık, Aile Komisyonunda tam gün ile ilgili yasa tasarısı ele alınırken ortaya çıktı. Muhalefet milletvekilleri, doktorların hastalarına, din, evlilik, alkol kullanımı gibi sorular sorup, kayda geçirdiklerini belirterek, ''Bu sorular, özel hayata müdahaledir'' dediler.

İÇİŞLERİ İSTEDİ
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ise vatandaşlara aile bilgileri ile ilgili soruların, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün talebi üzerine sorulduğunu açıkladı ve şunları söyledi:

''Alkol tek bir şekilde soruluyor; alkol kullanma oranı soruluyor, yoksa viski mi, bira mı diye sorulmuyor. Biz vatandaşların özel bilgilerini istemiyoruz. Vatandaş istemezse sorulara cevap vermeyebilir. Verileri maksimum seviyede toplayabilmemiz lazım. Hastalarla ilgili hangi teşhisleri koymuşuz, hangi planlamaları yapacağız.  Bunları öğrenebilmemiz için bu bilgiler gerekli. Bilgiler de hekimle hasta arasında kalmalı. Bize çalışmalarda yön verecek bütün bilgiler gelmeli ancak biz o hastanın kim olduğunu bilmemeliyiz"

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 24.11.2013 11:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol