banner1697

BAKANLIK: 'KESİNLİKLE TÜKETMEYİN...'

Bakanlık, vatandaşları uyararak, dikkat edilmesini ve kesinlikle tüketilmemesini istedi.

BAKANLIK: 'KESİNLİKLE TÜKETMEYİN...'

Bakanlık, vatandaşları uyararak, dikkat edilmesini ve kesinlikle tüketilmemesini istedi.

16 Eylül 2016 Cuma 22:20
BAKANLIK: 'KESİNLİKLE TÜKETMEYİN...'

Bilimsel verilere göre Türkiye'de doğal olarak yetişen yaklaşık 70 zehirli mantar türü bulunduğunu belirten yetkililer, bilimsel ismi konulmayan hiçbir yabani mantar yenilmemesi gerektiğini, yenilebilen her yabani mantarın ise zehirli ve hatta öldürücü olabileceği ihtimalinin her zaman akıllarda tutulması gerektiğini aktardı.
Pişirmekle, dondurmakla, kavanozlamakla veya başka bir işlemle zehirli mantarların zehirsiz hale getirilemeyeceği gerçeğin de bilinmesi gerektiği vurgulandı.
Mantar zehirlenmelerinin önlenmesinde en etkili yolun, kaynağı bilinmeyen ve kontrolsüz bir şekilde toplanan mantarların yenilmemesi olduğuna dikkati çeken yetkililer, şu bilgileri verdi:
"Her ne kadar halkımız kendi yöresinde yetişen mantarları bilse de en küçük bir yanılgı maalesef acı sonla bitebilmektedir. Zehirlenme vakaları; birkaç saat içinde etkilerini gösterebileceği gibi, haftalar hatta aylar sonra bile etkisini gösterebilmektedir. 
Bundan dolayı, kendiliğinden yetişmiş bir mantarın zehirli olma ihtimali vardır ve bunları yenebilir mantarlardan ayırt etmek çok zordur. Teşhis ve tanıma işlemi eğitim almış ve uzun yıllar tecrübe etmiş kişilerce yapılabilir."
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tabiatta kendiliğinden yetişen mantarların, uzmanına danışmadan kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini vurguladı.
Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:
"Bakanlık olarak zehirlenmelere karşı biz de zehirli mantar türlerinin ve zehirlenme vakalarının fazla olduğu yörelerde çalışma yürütüyoruz. Uyarıcı levhalarla, broşür ve afişler kullanmak suretiyle vatandaşlarımızın bu hususta bilgi sahibi olmasına çalışıyoruz. Ayrıca bu konuda bir kamu spotu hazırladık v sosyal medyada paylaşıyoruz."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 17.09.2016 10:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol