40'LI YAŞLARDA GEBELİK ŞANSI ARTTI!

'Genetik ayıklama' yöntemiyle artık en sağlıklı embriyolar seçilip anne adayına transfer ediliyor. Bu yöntem sayesinde 40 yaşındaki bir kadının hamilelik şansı, 20 yaşındaki kadın kadar yükseldi

09 Ocak 2013 Çarşamba 11:57
40'LI YAŞLARDA GEBELİK ŞANSI ARTTI!

 [email protected]

Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci anlattı:
- Tekrarlayan tüp bebek tedavi denemelerine karşı umut verici gelişmeler var mı?
Çocuk sahibi olamamanın altında yatan nedene göre farklı tekniklerden bahsedebilirim. Mesela ciddi sperm problemi olan veya son derece sınırlı sayıda yumurta elde edilebilen hastalarda özellikle sperm seçimlerinde IMSI adı verilen yüksek büyütme kullanılarak daha sağlıklı ve kaliteli sperm seçme şansımız var artık. Bunun dışında sınırlı sayıda sperm, yumurta ve embriyo elde edebildiğimiz çiftlerimizde son derece değerli embriyoların dış ortamlardan etkilenmeleri için yeni bir teknik var. Embriyolar artık anne rahmini taklit eden özel cihazlar (inkübatör) içinde 24 saat kamerayla takip edilebiliyor. Böylece daha kaliteli embriyo seçerek gebelik şansını artırıyoruz. Etkili yöntemlerden bir diğeri implantasyon öncesi genetik tanı yöntemleridir (PGT). Bu yöntemle normal ve sağlıklı genetik yapıya sahip olan embriyolar seçilerek anne adayına transfer ediliyor. Kaliteli embriyo transferine rağmen başarısız sonuç alındığında bu kez kadının kendi vücudundan alınan bağışıklık sistemi hücreleriyle embriyonun rahme tutunma kapasitesini artırıyoruz. Bu yönteme de gebelik aşısı diyoruz.
- Embriyoların genetik olarak incelenmesi (PGT) gebe kalma şansını gerçekten artırıyor mu? 
Özellikle 35’in üzerindeki kadınlarda bebek sahibi olamamanın en önemli nedeni, yumurta hücrelerinde oluşan genetik bozukluklar. Yıllardır yapılan çalışmalarda görüyoruz ki 40 ve üzeri yaşlardaki kadınlarda kendi yumurtasıyla gebe kalabilme oranı ciddi bir şekilde azalıyor. 45’in üzerinde neredeyse sıfıra iniyor. Bunun en büyük sebebi yumurta hücrelerinde oluşan kromozom bozuklukları. Eğer genetik ayıklama yöntemiyle kromozomal olarak sağlıklı embriyolar belirlenebilir ve sadece bu embriyolar transfer edilirse 40 yaşındaki bir kadından 20’li yaşlardaki bir kadın kadar yüksek gebelik oranları elde etmek mümkün. Bu rakamlar gerçekten hayal değil. Geçen ay Amerika San Diego’da gerçekleştirilen Amerikan Üreme Tıbbı Toplantısında (ASRM) hatırı sayılır gruplar tarafından tüm dünyaya sunuldu. Burada kısıtlayıcı olan şey ileri yaşlarda genetik ayıklama için yeterli sayıda embriyo elde edememek olabilir.
- Artık 40’lı yaşlardaki kadınlarda da ciddi yüksek gebelik elde ediyorsunuz öyle mi? 
Evet, çünkü eğer genetik ayıklama sonrası normal embriyo elde edilip bu embriyonun transferi yapılabilirse bu oranları yakalamak mümkün. Bununla birlikte 40’lı yaşlardaki kadınlarda en büyük problem yumurta sayısı. Çoğu zaman bu yaşlarda gerçekleştirilen tedavilerde elde edilen yumurta sayısı 2-3’ü pek geçmiyor. Bu yumurtalardan da ancak 1-2 tanesi embriyo oluşturabiliyor. Yaş itibariyle embriyolarda yüzde 60-80 kromozomal bozukluk oranı göz önüne alındığında, az sayıda embriyoda genetik ayıklama yaparsak analiz sonrasında hiç normal embriyo bulamama ihtimali son derece yüksek. Gerçekleştirilen her tedavide işin içine genetik test ücreti eklenmesi tedavi maliyetini artıyor. Bu durumda çiftlerle genetik test veya embriyo transferi yapılmadan birkaç tedavi yaparak elde edilen embriyolardan embriyo dondurma yöntemi ile bir havuz oluşturuyoruz.
- Dondurduktan sonra mı genetik analiz yapıyorsunuz?
Evet, yeterince embriyo elde edildiğinde dondurarak sakladığımız embriyoları çözerek genetik analizlerini yapıyoruz. Böylece fazla sayıda embriyoda genetik inceleme yapabildiğimiz için normal olarak tespit edilen embriyoları transfer edebiliyoruz. Bu yöntem özellikle kısıtlı sayıda embriyo sayısı olan çiftlerde ek genetik tanı maliyetini de büyük oranda azalttığından hastalar için çok daha makul ve ümit verici.
- Dondurulan yumurtaların başarısı düşük mü? 
Eğer hızlı dondurma (vitrifikasyon) adı verilen dondurma tekniğini uygularsanız başarı şansı yüksek. Hatta embriyo daha doğal bir rahim ortamına bırakıldığından gebelik oranları daha yüksek. Doğan bebeklerin sağlık durumuyla ilgili de herhangi bir fark yok. Açıkçası tüp bebek kliniklerinin başarısını değerlendirirken dondurma/çözme uygulamalarındaki başarıyı göz önünde bulundurmak gerekir. Dondurma/çözme tekniklerini ne kadar iyi uygularsak tedavi gören çiftlerdeki toplam gebelik elde etme şansını da o kadar artırırız.

 Yanlış beslenme gebe kalmayı etkiler mi? 
Dengesiz beslenme, kadınların yumurtalıklarını sağlıklı yumurtalar üretmeye direnç gösterir hale getirir. Erkekte ise sperm sayı ve kalitesini azaltır. Ayrıca doğal yollardan gebe kalmayı zorlaştırır ve düşük riskini artırır. Kısırlık tedavilerinin başarılarını da düşürür.
- Anne-baba adayları nasıl beslenmeli? 
Öncelikle fazla sigara, çay, alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar tamamen bırakılmalı. Eşler, bir uzman tarafından belirlenmiş bir beslenme programı uygularlarsa hem bebeklerine kavuşmalarını kolaylaştırırlar, hem de sağlıklı bir yaşam için önemli bir adım atmış olurlar.
- Beslenme gebelik öncesinde de önemli mi?
Evet. Beslenme sadece gebelikte değil, gebe kalmaya karar verildiğinde de son derece önemli. Gebeliğe hazırlanırken suni tatlandırıcılar, kafein, sigara alkol gibi pek çok maddenin kullanımıyla ilgili alışkanlıklar değiştirilmeli. Fazla kilolardan kurtulmak için en iyi dönem gebelik öncesidir. Çünkü gebelikte diyet önerilmez. Gebe kalmadan önce günlük bazı takviyeler faydalı olabilir. Günde alınan 400-800 mikrogram folik asit bebekteki merkezi sinir sistemi anomalilerini azaltır.
- Şişmanlık tek başına kısırlık sebebi olabilir mi? 
Olabilir. Sebebini bilemediğimiz kısırlık durumlarında, eğer hastanın kilo problemi faktörü varsa, direkt bu konuda yoğunlaşıyoruz. Ve sonuçta görüyoruz ki, kısırlık nedeniyle bize başvuran ve beslenme programına alınan anne adayları zayıflayınca başka hiçbir tedavi veya yardımcı yöntem gerektirmeden gebe kalabiliyor. Fazla kilonun kadınlarda doğurganlığı azalttığı ispatlanmış bir gerçek.
- Peki aşırı zayıflığın doğurganlık üzerinde bir etkisi var mı? 
Aşırı zayıflık, çok katı diyet yapmak adet düzensizliği yapar. Bu da kısırlığa neden olabilir.
 
DİZ ÜSTÜ BİLGİSAYAR SPERMLERİ AZALTIYOR
Spermler için ideal olan sıcaklık 35.5 derece. Sıcak ortamlarda bulunmak sperm sayısını azaltıyor. Mesela dizüstü bilgisayarları uzun süre dizlerinin üzerinde kullanan erkeklerin sperm sayısı azalıyor. Sıcak ortamlarda bulunmak sperm üretimini olumsuz etkiliyor. Hamamda, fırınlarda çalışan veya saunaya sık giden kişilerde sperm sayısında azalma görülüyor.

(POSTA)

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol