KPSS Skandalı Büyüyor, Sorular İnternette Bin Dolara...

Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndaki soruların daha önceden bir yayınevi tarafından yayınlandığı iddiası ortalığı karıştırmış ve ÖSYM Başkanı görevden alınmıştı. Skandalla ilgili bomba bir iddia daha Meclis'e taşındı.

03 Ağustos 2022 Çarşamba 11:59
KPSS Skandalı Büyüyor, Sorular İnternette Bin Dolara...

KPSS sınavındaki yirmi sorunun Yediiklim Yayınevi'nin deneme sınavlarında sorduğu sorular hatta şıklarıyla birebir aynı olması pes dedirtmiş, olay sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Olay bir anda o kadar büyüdü ki, hem ÖSYM hem de Cumhurbaşkanlığı ardarda açıklama yapmıştı.

ÖSYM "2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir." deyip sözkonusu iddianın incelendiğini ve asılsız olduğunu belirtmişti. 

ÖSYM'nin bu açıklaması tartışılırken İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada ise "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır" denildi.

ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Gece yarısı ise Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Aygün'ün yerine atama yapılmadı.

KPSS SORULARI 1000 DOLARA SATILDI MI?

Konu gündemi belirlemeye devam ederken CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, bomba bir iddiayı Meclis'e taşıdı.

Antmen, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde “2022 KPSS sorularının derin, karanlık internette 1000 dolar karşılığında satıldığı doğru mudur? Doğruysa şu ana kadar kaç kişinin bu soruları satın aldığı belirlenmiştir? Konuyla ilgili bir araştırma yapılacak mıdır?” diye sordu.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

*KPSS 2022 sorularının bir yayınevi ve hazırlık kursuna daha önceden verildiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu konu hakkında soruşturma ne zaman başlatılacaktır? Milyonlarca insanın hayatını etkileyecek olan ve 2010’da FETÖ eliyle çalınmış KPSS soruları skandalının aynısı olan bu durumda bakanlık olarak ne yapacaksınız?

 *Soruları servis edenler kimlerdir? Bu kişiler hakkında soruşturma, idari ve hukuki süreç başlatılmış mıdır? Bu soruların güvenliği neden sağlanamamıştır?

*Şu ana kadar bahsi geçen yayınevi ve hazırlık kurslarının sorularından kaçı 2022 KPSS soruları ile aynıdır? Kaçı ise benzer sorulardır?

*2022 KPSS sorularının derin, karanlık internette sınavdan 1 ay önce 1000 Dolar karşılığında satıldığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa şu ana kadar kaç kişinin bu soruları satın aldığı belirlenmiştir? Konuyla ilgili bir araştırma yapılacak mıdır?

*Başka herhangi bir yayınevi, kurs ve internet sitesinde KPSS sorularının aynıları veya benzerlerine rastlanmış mıdır? Varsa bunlar hangileridir? Konuyla ilgili detaylı bir araştırma ve tarama yapılmakta mıdır?

KPSS İLE İLGİLİ BİR SORU ÖNERGESİ DE SÜMER'DEN

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi vermişti.

Sümer, Özer'in yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

*KPSS 2022 Sınav sorularının bir dershane grubuna daha önceden servis edildiği iddiaları doğru mudur?

*KPSS Sınav sorularını hazırlayan ekipte kim ve hangi gruplar vardır?

*2022 KPSS Sınav sorularının adı geçen dershaneden başka bir dershane grubunda da rastlanmış mıdır?

*KPSS sınav sorularının bir dershane grubunun deneme sınavlarıyla bire bir aynısının sorulması ile ilgili Bakanlığınızca başlatılan bir araştırma var mıdır?

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 03.08.2022 12:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol