Karabük'te neler yaşanıyor, Karabük olayının iç yüzü, Öğren

Türkiye Karabük'te yaşananları konuşuyor. Karabük Üniversitesi'nde yaşanan bir hastalık krizi, öğrenci topluluğunu endişelendirdi. İşte detaylar.

22 Mart 2024 Cuma 18:20
Karabük'te neler yaşanıyor, Karabük olayının iç yüzü, Öğren

Karabük Üniversitesi'nde yaşanan bir hastalık krizi öğrenci topluluğunu endişelendirdi.

Üniversiteye ait bir itiraf sayfasında paylaşılan çarpıcı mesajlar, toplumda büyük yankı uyandırdı. Benzer bir olayın Kütahya'da da yaşandığına dair spekülasyonlar ise dikkatleri üzerine çekti.

İtiraf Sayfasında Şok Edici Yorumlar

Karabük Üniversitesi İtiraf Sayfası'nda Afrikalı öğrencilerle cinsel ilişki yaşadığını iddia eden Türk öğrencilerin mesajları, kamuoyunda büyük bir tartışma başlattı. Kimi öğrenciler HPV, kimi de HIV şüphesiyle hastaneye başvurduklarını dile getirdi.

Karabük Üniversitesi'nde Öğrenci Yapısı

Karabük Üniversitesi'nde eğitim gören 12 bin yabancı öğrencinin 98 farklı ülkeden geldiği biliniyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 6 bini Afrika'nın çeşitli ülkelerinden gelmektedir.

Sosyal Medya Karıştı

Karabük Üniversitesi İtiraf Sayfası'nda paylaşılan öğrenci mesajları, sosyal medyada geniş bir tartışma platformu buldu. Bir öğrencinin "sahte hesap" üzerinden paylaştığı mesaj, hastalık belirtileri ve korunmasız ilişki uyarılarıyla doluydu.

Öğrencilerin İtirafları 

Bazı öğrenciler, genital bölgede ortaya çıkan belirtilerle acil tıbbi yardım arayışında olduklarını belirtirken, diğerleri yaşadıkları utanç nedeniyle hastaneye gidemediklerini açıkladılar. Ancak, bir öğrenci, hastaneye gittikten sonra yaşadığı korku ve utanç dolu anları paylaşarak diğerlerine uyarılarda bulundu.

Karabük Üniversitesi'nde yaşanan bu olaylar, gençler arasında ciddi sağlık endişelerine yol açarken, aynı zamanda korunmasız cinsel ilişkinin risklerini bir kez daha gündeme getirdi. 

Bir öğrencinin attığı itiraf şu şekilde, "Admin utancımdan sahte hesap ile yazıyorum lütfen paylas herkes bilinclensin. Gecen hafta Nijeryalı biriyle birlikte oldum allah cezamı verdi ve şuan yüzüm ve genital bölgem uçuk doldu. Feci kaşınıyor. Hastalık kaptığımı düşünüyorum. Lütfen paylaşta arkadaşlar korumasız kimseyle bisey yasamasin. Utancımdan hastaneyede gidemiyorum ailem e nabızdan falan görür diye off" 

Bir başka öğrenci, "Arkadaşın yazmış olduğu konudan müzdaribim genital bölgem sivilcelendi ve tahriş oldu korunmadan ilişkide bulanmamanızı tavsiye ederim randevuda bulamadım acile gidicem umarım virüs kapmamışımdır lütfen gizli olsun" 
Başka bir öğrenci ise, "Admin gizli olsun. Rastalı 1.70 boylarında balık etli bir z*nci kız var, ilişkideyken aniden dışkısını yapı verdi. Hastayım. Çok çok kötüyüm şuan lütfen insanlara söyle zencilerle birlikte olmasınlar. Burda olmayıp Afrika'da olan virüsler varmış."

Diğer bir öğrenci ise hastane sonrası detayları payalaşarak, "Admin güncelleme postu olarak atabilirsin: Arkadaşların yorumlarda söyledikleri üzerine hastaneye gittim HPV imiş dediklerine göre. Bunu üst birimlere bildirmeleri gerekiyormuş hemşireye yalvar yakar anca ikna edebildim. Medyaya düşersem babam beni öldürür diye. Yemin ederim hayla anlatırken elim ayağım titriyor. Neyse işte aşı falan derken kurtulduğumu ümit ediyorum. Burdan herkese seslenmek istiyorum yani ben böylesini beklemiyordum gerçekten şok oldum ama bu hastalıklara afrikalılar bağışıklık sahibiymiş ve direnebiliyormuş. Olan bize oluyor. Lütfen uzak durun arkadaşlar yeminle babamın yüzüne nasıl bakacağım bilmiyorum. Çocuğa diyorum sen hastaymışsın çocuk sırıtarak bilmem diyor" dedi

Rektörden Açıklama
Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Hasan Solmaz şunları söyledi: "Bunlar sadece iddia. Birileri birkaç gündür üniversite üzerinden Karabük'ü karalamak için çaba içerisindeler. İnsanlar karalama yapıyorlar, yalan şeyler söylüyorlar sonra bunu 'ispat et' diyor. Normalde iddia edenin ispat etmesi lazım. Bu bir iddia, öyle bir şey yok"

Sağlık Bakanlığı'nın ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğü'nün gerekli görmesi halinde HIV ve HPV iddialarıyla ilgili açıklama yapacağını ifade eden Solmaz, okulda yabancı öğrencilerle Türk öğrenciler arasında da okulda hiçbir problem olmadığını söyledi. Solmaz, "Burası huzurlu bir yer. Yani, üniversite olarak şehir olarak da huzurlu bir yer. Herhalde birileri bunu değiştirmek istiyor. Bu yanlış bir davranış. 104 ülkeden öğrencimiz var ve bu öğrencilerimizin birbiriyle geçinmeleri çok güzel" dedi.

Öte yandan Solmaz rektörlük olarak basından beklentilerinin "ispat edilmeyen hiçbir şeyin yayınlanmaması" odluğunu söyledi.

'Yabancı öğrencilerin mimarı' olarak anılan eski Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat Odatv'ye konuştu. Refik Polat iddiaların çok abartıldığını vurgulayarak "Hristiyan 3-5 öğrenciden gelen bazı cinsel hastalıklar söz konusu olabilir. Çok abartıyorlar. Haber değeri olabilir mi bilmiyorum bile" ifadelerini kullandı.

Açıklama Yapıldı 

Karabük Üniversiteli Beşiktaşlılar Birliği, sosyal medya platformu Twitter üzerinden oldukça sert biraçıklamada bulundu. Açıklamada, "Mevzu 3-5 tane cahilin maymun etiyle beslenen marsıklarla cinsel ilişkiye girip girmemesi değil. Karabük üniversitesi öğrencileri ve Karabüklülerin ortak derdi, haddinden fazla sayıda yabancı uyruklu insanların (Afrikalı, Suriyeli, Afganistanlı vb.) kendi ülkelerinden buraya hastalıkla gelip Karabük’te pis pis dolaşması, çevreye rahatsızlık vermeleri, yüksek sesle konuşmaları ve müzik dinlemeleri, insanları gözleriyle taciz etmeleri ve saymakla bitmeyen rahatsız edici hareketleridir. Yaklaşık 50-55 kişilik sınıfta sadece 2 3 tane Türk öğrenci olup geri kalanın yabancı uyruklu olması hepimizin ortak sıkıntısıdır. Karabük’te ortalama puan alıp, üniversiteye giremeyen öğrencilerimiz yerine bu pislik hastalıklı insanların okulumuzda öğrenim görmesi hepimizin ortak sıkıntısıdır. Özellikle son senelerde Karabük üniversitesinde artan yabancı uyruklu öğrenci sayısı hepimizin ortak sıkıntısıdır. Yetkililerin artık bu konuda harekete geçmesini önemle arz ederiz.

Sokakta rahatsızlık veren yabancı uyruklu insanlara en sert şekilde müdahale edilecektir"

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 22.03.2024 18:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol