banner1700

BAKAN: OĞLUMLA İLGİSİ YOK...

Küçük Çamlıca’da 3. derece sit alanındaki araziyi Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun oğlu Mehmet Eroğlu’nun ortakları alınca, arazi bakanlıkça 250 metrekare olan yapılaşma iznini 40 bin metrekareye çıkarılmıştı. Konu mahkemeye taşındı ve...

BAKAN: OĞLUMLA İLGİSİ YOK...

Küçük Çamlıca’da 3. derece sit alanındaki araziyi Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun oğlu Mehmet Eroğlu’nun ortakları alınca, arazi bakanlıkça 250 metrekare olan yapılaşma iznini 40 bin metrekareye çıkarılmıştı. Konu mahkemeye taşındı ve...

13 Temmuz 2016 Çarşamba 00:02
BAKAN: OĞLUMLA İLGİSİ YOK...

 Küçük Çamlıca’da 3. derece sit alanındaki araziyi Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun oğlu Mehmet Eroğlu’nun ortakları alınca, arazi babasının başında bulunduğu bakanlıkça 250 metrekare olan yapılaşma iznini 40 bin metrekareye çıkarılmıştı. Bakanlık, Mehmet Eroğlu’nun proje sahibi şirketle bir ilgisi yoktur açıklaması yaptı. Halkın Kurtuluşu Partisi ie konuyu yargıya taşıdı ve sordu: Kamu yararına yapılan projelere bile bu kadar hızlı onay verilmiyor. Neden?

Halkın Kurtuluş Partisi konuyla ilgili savcılığa başvurdu. Suç duyurusu dilekçesinde söz konusu alanın yapılaşmaya bile açılamayacağı vurgusu yapıldı.

İşte o suç duyurusu dilekçesinden başlıklar;

“Kamu yararına olan projeler bile bu kadar hızlı gündeme alınmamıştı”

“Belediye ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu uzmanları tarafından 8 Mart 2016 günü hakkında rapor yazılan proje, 24 saat sonra jet hızıyla kurulun gündemine alınıyor. Daha önce kamu yarına olan projelerde bile bu hız yaşanmazken bu projede Kurulun çekincelerine rağmen bu hızda onay çıkması etkili isimlerin devreye girmesinden başka bir durum getirmiyor insanın aklına. Kurulun raporda ‘çekince’lerini belirtmesinin ise ileride yaşanacak bir sorundan dolayı sorumluluğu başından atmak niyetiyle olduğu apaçık bizce.

İnşaat alanı 3 katına çıkarılacak

Sonuçta Panaroma İnşaat’ın hazırladığı bu projenin hayata geçirilmesi ile araziye 5 katlı 7 blokla birlikte 1000 metrekarelik bir de sosyal tesis yapılacak ve Şirket asıl vurgunu bodrum katlar sayesinde yapacak. Kot farkı nedeniyle bodrum katların büyük bir kısmı açığa çıkacağı için inşaat alanı üç katına çıkmış olacak.

Görüldüğü gibi, kamu yararına projelerde bile görülmeyen hız şüpheliler lehine üstelik bu işle doğrudan ilgili Kurula bile başvurulmadan şüpheliler lehine görülüyor ve bu yolla İstanbul’un önemli yeşil bir sit alanı şüphelilere büyük bir haksız kazanç sağlanması için yok ediliyor.

Bakanlık: Projenin Mehmet Eroğlu ile ilgisi yok

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Facebook hesabından yazılı açıklama yayımladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun oğlu Mehmet Eroğlu’nun ortağına yapılaşma izni verildiği iddia edilen haberin “Tamamen hayal ürünü” olduğu savunulan açıklamada, “Haberde adı geçen Gazanfer Mürşit ile Mehmet Eroğlu’nun Çamlıca’daki Panorama inşaatı işi ile alakalı hiçbir ortaklığı bulunmamaktadır. Gazanfer Mürşit Panaroma Bilişim şirketinde yüzde 5 hisseye sahip küçük ortaktır. Haberde iddia edilenin aksine Panaroma İnşaat ve Mehmet Eroğlu’nun ortağı olduğu Panaroma Bilişimin hiçbir bağı bulunmamaktadır” denildi.

“Bir örnek dahi gösterilemez”

Mehmet Eroğlu’nun “Ne Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ne de diğer kamu kurum ve kuruluşları ile alakalı hiçbir yatırım yapmamış özel bir teşebbüs olarak esnaflara satış yapabilecek bir firmanın ortağı” olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu iznin Orman ve Su İşleri Bakanlığıyla hiçbir ilgisi yoktur ve herhangi bir izin verilmemiştir. Burada Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ve Bakanlığın herhangi bir ihalenin alınmasında bir etkisi veya yönlendirmede bulunması, devletten bu şekilde yatırım alınması asla söz konusu değildir. Bu konuda birinci derece yakınları için bir tek örnek dahi gösterilemez. Ayrıca Sayın Bakanımız 1999 yılında İSKİ Genel Müdürü olduğu dönemde aile meclisinde alınan karar gereği prensip olarak kamu kurum ve kuruluşları ile kesinlikle iş yapmamaktadır.”

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 13.07.2016 00:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol