YENİ KABİNEDE 12 BANKO, 10 YENİ İSİM...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den yeni hükümeti kurma görevini alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabinede hangi isimlere yer vereceği merak ediliyor. İşte tahminler...

30 Haziran 2011 Perşembe 13:55
YENİ KABİNEDE 12 BANKO, 10 YENİ İSİM...

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Çankaya Köşkü’ne çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den yeni hükümeti kurma görevini aldı.

Erdoğan böylece, kendisi dahil 25 kişiye düşürdüğü, 6 yeni bakanlık ile bir Başbakan Yardımcılığı eklenen ve sayısı 20’ye çıkarılan icracı bakanlıklardan oluşacak olan yeni kabineyi kurma yetkisini almış oldu.

Erdoğan’ın kuracağı 61. Hükümet birçok açıdan ilkleri barındıracak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Avrupa Birliği Bakanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanı, Ekonomi Bakanı, Gençlik ve Spor Bakanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı ile Kalkınma Bakanı ilk kez 61. Hükümet döneminde göreve başlayacak. Yeni yapıda sayısı 20’ye çıkarılan icracı bakanlıklara üçlü kararnameyle atanacak bakan yardımcıları da ilk kez görev yapacak.

Yeni kurulacak hükümette kimlerin yer alacağı da merak ediliyor. Köşe yazarları ve gazetelerde yeni kabineye ilişkin tahminlerini ve Ankara kulislerinde konuşulan isimleri yazdı.

Ustalık kabinesi nasıl şekillenecek?
Posta gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, "Ustalık kabinesi nasıl şekillenecek?" başlıklı bugünkü yazısında yeni kabineyle ilgili tahminlerini paylaştı. Çelik'in yazısı şöyle:

Hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın güven ve sempatisini kazanmış olan, ekonomi yönetimini çok ustaca götüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, muhtemelen önümüzdeki dönemde de çok kritik bir görevde göreceğimiz isim olacak. Erdoğan, hangi bakanların hangi düzeyde Babacan ile koordinasyon halinde çalışacağına da büyük oranda şekillendirmiş görünüyor. Önceki dönemde Mehmet Şimşek, Zafer Çağlayan ve Nihat Ergün sanayi, ticaret ve maliye politikalarının belirlenmesinde kilit rol oynayan isimler olmuştu.

Türkiye’nin konumu ve şartları enerji konusunu adeta stratejik bir öneme yükseltiyor. Taner Yıldız dosyalara hakimiyeti ve kamuoyuyla kurduğu kaliteli iletişimle önceki kabinenin yıldızları arasındaydı. Kayseri gibi çok dikkat çekici şekilde yükselen bir Anadolu şehrinin önümüzdeki dönemde de güçlü bir bakanla temsil edilmesi şaşırtıcı olmamalı.

Kadınlara önemli sorumluluk 
Nimet Çubukçu, Başbakan Erdoğan’ın daima en yakın çalışma arkadaşları arasında oldu fakat bu dönemde Milli Eğitim Bakanlığı görevine devam edecek mi ondan çok emin değilim. Kadın siyasetçilerin parti içinde temsilini çok önemseyen Başbakan’ın Çubukçu’ya yine önemli bir sorumluluk verme ihtimali var. Erdoğan, Çubukçu’yu başbakan yardımcılığına getirip kadının statüsüne verdiği önemi gösterebilir.

Bu dönem Fatma Şahin’in de kabinenin yeni kadın bakanlarından biri olacağı konuşuluyor.

Ankara kulislerinde önceki dönemin adeta maraton koşucusu olan Ahmet Davutoğlu’nun dışişleri bakanlığına devam edeceği söylentisi yaygın. Ayrıca farklı konularda önemli çalışmaları olan Egemen Bağış, Recep Akdağ, Ömer Dinçer ve Binali Yıldırım’ın da bu kabinede yer alacakları anlaşılıyor. AK Parti’nin ağır toplarından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da kabinede etkili bir konumda yer alması kuvvetli ihtimal.

Doğu ve Güneydoğu’yu çok iyi tanıyan iki isim Mehdi Eker ve Cevdet Yılmaz da Erdoğan’a “olgunluk dönemi”nde ciddi katkı verebilecek isimler. Erdoğan bazı bakanlıklarda sürpriz çapraz görevlendirmeler yapabilir.

Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik döneminde AK Parti’nin medya ile ilişkilerinde çok ciddi iyileşme sağlandı. Bu durum Çelik’in de önümüzdeki dönemde Erdoğan’ın çevresindeki etkili isimlerinden biri olmaya devam edeceğini gösteriyor.

Başbakan Erdoğan ile çok uzun yıllar yan yana çalışmış olan Ömer Çelik, Yalçın Akdoğan, Nabi Avcı ve Suat Kılıç ile Haluk İpek, Alpaslan Kavaklıoğlu, Nihat Zeybekçi ve Nurettin Canikli de bakanlık için adı geçen diğer milletvekilleri arasında. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in TBMM’nin yeni Başkanı olma ihtimalinin çok güçlü olduğunu haftalar önce yazmıştım. Cemil Çiçek, çok zeki ve pratik bir siyasetçidir, üstelik çok deneyimlidir. Bütün bu avantajlara CHP ve MHP’nin de desteği eklenince Çiçek’in seçilmemesi sürpriz olur.

Tahminler bir tarafa her şey Başbakan’ın kafasında. Kimlerin gidip kimlerin kalacağını kesin olarak öğrenebilmek için muhtemelen son ana kadar bekleyeceğiz.

KABİNEYE 10 YENİ İSİM 
Milliyet gazetesinin haberine göre; Ankara kulislerinde, Erdoğan’ın yeni kabineyi şekillendirirken 10 yeni isme görev vermesi bekleniyor. Geçtiğimiz dönem icracı bakanlık üstlenen bazı isimlerin Başbakan Yardımcılığı’na kaydırılacağı da belirtiliyor. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu bu isimlerin başında sayılıyor.

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün isimleri İçişleri Bakanlığı için geçiyor. Ergin’in Başbakan Yardımcılığı’na kaydırılabileceği de belirtiliyor. Demokratik açılım konusunun bir Başbakan Yardımcısı’na bağlanması ve İçişleri Bakanlığı’nın uhdesinde alınmasının da sürpriz olmayacağı kaydediliyor. Erdoğan’ın, anayasa değişikliği çalışmalarını gözeterek, bazı isimleri de Meclis yönetimini güçlendirmek için görevlendireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

'USTA'LIK KABİNESİNİN 12 BANKOSU
Radikal gazetesi Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin'e göre de Başbakan Erdoğan’ın kapsamlı bir kabine değişikliği yapması beklenmiyor. Mevcut hükümetten 12 bakanın yerini koruması bekleniyor. Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu görevlerine devam edecek. Bazı bakanların görev yerleri değişecek. Kabinede en az 2 kadın bakan olacak. Seçim öncesi zorunlu olarak görevlerinden ayrılan Binali Yıldırım ile Sadullah Ergin yeniden hükümete dönüyor.

İki yeni ‘yardımcı’ 
Başbakan Erdoğan’ın yeni kabinede sınırlı bir değişimle yetineceği, kapsamlı değişikliği 2012 yılına bırakacağı söyleniyor. Yeni kabinede Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan’ın yerlerini koruması kesin gibi. İki yeni Başbakan Yardımcılığı için Vecdi Gönül, Binali Yıldırım, Ömer Dinçer, Mehmet Ali Şahin, Beşir Atalay ve Hüseyin Çelik’in isimleri geçiyor.

6 bakan ‘mecburen’ yok 
Hükümette bazı zorunlu boşalmalar da olacak. TBMM başkanı seçilmesi durumunda Cemil Çiçek kabinede olmayacak. Siyaseti bırakan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, aday gösterilmeyen Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile seçim nedeniyle geçici bakanlık yapan İçişleri Bakanı Osman Güneş, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk ve Adalet Bakanı Ahmet Kahraman yeni hükümette olmayacak.

Yeni bakan adayları 
Yeni bakan adayı olarak öne çıkan isimler ise genel başkan yardımcıları Haluk İpek, Hüseyin Çelik, Ömer Çelik, Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, kadın kolları başkanı Fatma Şahin, Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar, Grup Başkanvekilleri Suat Kılıç ve Nurettin Canikli.

Kabine dışı kalacaklar
Kabine dışı kalması beklenen isimlerin başında Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir geliyor.

‘Aynen devam’ edecekler 
Ertuğrul Günay’ın Kültür ve Turizm, Egemen Bağış’ın Avrupa Birliği, Zafer Çağlayan’ın Ekonomi, Taner Yıldız’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar, Mehmet Şimşek’in de Maliye Bakanlığı’nda devam edeceği tahmin ediliyor.

Görevi değişecekler 
Sanayi Bakanı Nihat Ergün veya eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in İçişleri Bakanlığı’na, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in Tarım Bakanlığı’na, Beşir Atalay’ın Milli Eğitim, Nimet Çubukçu’nun da Adalet Bakanlığı’na kaydırılması gündemde.

Gözde bakanlar dönüyor 
Seçim döneminde görevlerinden ayrılmak zorunda kalan ve Başbakan Erdoğan’ın gözde bakanları olarak bilinen Binali Yıldırım ile Sadullah Ergin yeni dönemde de hükümette yer alacak. Milli Eğitim Bakanı olmak istediği bilinen Beşir Atalay’ın adı Başbakan Yardımcılığı için de geçiyor. Önceki hükümetlerde ismi Milli Eğitim Bakanı olarak kararnameye yazılan Atalay eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti.

BAYRAKTAR, ÇELİK VE TÜREL KABİNEDE YER ALABİLİR
Akşam gazetesinde yer alan haberde de kulislerde mevcut kabinenin üçte birinin değişebileceği belirtiliyor. Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım, Nihat Ergün, Egemen Bağış, Faruk Çelik'in kabinedeki görevlerini sürdürmeleri bekleniyor.

Aralarında Fatma Şahin, Yalçın Akdoğan, Erdoğan Bayraktar, Nihat Zeybekçi, Ömer Çelik, Menderes Türel, Galip Ensarioğlu'nun da olduğu isimlerin kabineye taşınabileceği ifade ediliyor. İlk kez atanacak 20 bakan yardımcısı ise icracı bakanlar ve Erdoğan'ın değerlendirmeleriyle belirlenecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol