YAŞ PLANLANAN TARİHTE YAPILACAK

Başbakanlık, Genelkurmay'daki gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "1 Ağustos’ta başlaması planlanan Yüksek Askeri Şura Toplantısı kararlaştırıldığı şekilde gerçekleştirilecektir." denildi.

30 Temmuz 2011 Cumartesi 00:07
YAŞ PLANLANAN TARİHTE YAPILACAK

    Genelkurmay Başkanı ve üç kuvvet komutanının istifa talepleri ile ilgili gelişmeler üzerine Başbakanlık'tan ilk açıklama geldi. Başbakanlığın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
    "Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay 29 Temmuz 2011 tarihi itibariyle emeklilik başvurusunda bulunmuşlardır.
    Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner’in emeklilik talebi üzerine 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 49’uncu maddesi gereğince 29.07.2011 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye ayrılmasına yönelik Bakanlar Kurulu Kararı Sayın Cumhurbaşkanı’nca onaylanmış ve işleme konulmuştur.
    Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel’in, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin kararname Sayın Cumhurbaşkanınca onaylanmıştır. Orgeneral Özel, Başbakanlık onayıyla Genelkurmay Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.
    Ağustos ayı içinde görev sürelerini dolduracak olan Orgeneral Ceylanoğlu, Oramiral Yiğit ve Orgeneral Aksay’ın 5434 Sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu gereğince emekliye ayrılma talepleri de Milli Savunma Bakanı’nın onayıyla 29.07.2011 tarihi itibariyle kabul edilerek işleme konulmuştur.
    Emeklilik başvurusunda bulunan komutanlarımız, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde geçen uzun hizmet yıllarındaki özverili çalışmaları sebebiyle takdirle anılacaklardır. Kendilerine ve ailelerine sağlık ve esenlik diliyoruz.
    1 Ağustos’ta başlaması planlanan Yüksek Askeri Şura Toplantısı kararlaştırıldığı şekilde gerçekleştirilecektir.
    Dünyanın en büyük ve saygın ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, erinden generaline kadar tüm personelin fedakârane çalışmalarıyla yasalarla kendisine verilen görevi birlik ve beraberlik ruhu içinde en başarılı şekilde yapmaya devam edecektir.
    Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol