banner1700

'TÜRKİYE LAİK KALACAK...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplanasında konuştu. Grup toplantısına katılan CHP'liler, "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları attı.

'TÜRKİYE LAİK KALACAK...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplanasında konuştu. Grup toplantısına katılan CHP'liler, "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları attı.

26 Nisan 2016 Salı 16:44
'TÜRKİYE LAİK KALACAK...'

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplanasında konuştu. Grup toplantısına katılan CHP'liler, "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları attı. Sloganlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, Kilis'e düşen IŞİD bombalarına ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Kilis'te yaşayanların tamamı huzursuz. Kilis şu anda Türkiye'nin bir numaralı sorunu haline geldi. her bomba veya roket atıldığında isyan etmek istiyor. Hükümetin aldığı bir önlem var. Hemen elektrikleri kesmek, interneti susturmak. Tek aldığı önlem bu. Bir şehirde yabancılar o şehrin nüfusundan daha fazla. Orada kültürel yozlaşama olabilir. Ciddi sorunlar çıkabilir, halk isyan edebilir. O nedenle Kilisli bağırıyor; 'Nerede bu devlet' diye. Devlet yerinde duruyor da Kilisli kardeşim soracaksın 'Nerede bu hükümet?' diye. Ortada hükümet yok. Bütün devletlerin istihbarat örgütleri cirit atıyor. Kimin ne iş yaptığı belli değil. Sınır tamamen açık. Gidip gelen belli değil. Bizim ambulanslar yaralıları alıp getiriyor. IŞİD'lileri Türkiye'de tedavi ediyorlar. Tedavi ettikten sonra tekrar kendi ülkelerine göndertiyorlar. Buna tanık olan milletvekillerimiz var. Kilisli hastanede sağlık tedavisi göremiyor. Suriyelilere hizmet veriliyor. Elbette verilsin. Ama bu tablo Kilislilerin kaldırabileceği bir tablo değil. İki üç evlilik çok evlilik çıkmış. Kadına yönelik şiddet artmış durumda. Aile kurumu derinden sarsılıyor.

KİLİS'TE YAŞAYANLARIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMIYORSUN ÇEKİLECEKSİN HÜKÜMETTEN
Sen Kilis'te yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayamıyorsun. O zaman çekileceksin bu hükümetten. Yapamıyorsan gideceksin. Ortadoğu'nun oyuncağı haline geldi. 'Kimse Türkiye'nin gücünü test etmesin' diyorlardı. Şimdi kokudan bu lafı da edemiyorlar. Çünkü artık dünyada alay konusu oldular.

KİLİS'TE SURİYELİLER İŞ YERİ AÇIYOR VERGİ ÖDEMİYORLAR
Kilis'te Suriyeliler iş yeri açıyorlar. Vergi ödemiyorlar. Sigorta kayıtları yok prim ödemiyorlar. Kilisli nasıl rekabet edecek? Kilisliler haklarını aramak istediklerinde TOMA ile müdahale ediliyor.

KİLİS'TE ÇİÇEK HASTALIĞI ÇIKMAYA BAŞLADI
Kilisliler, Türkiye'de Çiçek hasatlığı bitmişti. Kilis'te Çiçek hastalığı çıkmaya başladı. Ne olacak oradaki evlatlarımız?

TOP DÜŞTÜ, ROKET DÜŞTÜ DİYORLAR. ATILDI DEMİYORLAR. SANKİ TESADÜFEN BİR DÜŞME OLMUŞ
Top düştü, roket düştü diyorlar. Atıldı demiyorlar. Sanki tesadüfen böyle bir düşme olmuş. Adam gözeterek silahını atıyor. AKP'nin bakanı da yakına düşünce derhal Kilis'i terk ediyor. Kilisliler nereye gitsin. O kaçtı geldi Ankara'ya Kilisli nereye gitsin? Türkiye'de istihbarat yok. Olsaydı, Ankara'da, İstanbul'da bomba patlar mıydı? Bunların baş sorumlusu AKP hükümetidir. CHP iktidarında hiçbir ülkeyle düşmanlık içinde olamayacağız. ABD, Rusya, Suriye… ile dost olacağız. 'Yurtta barış dünyada barış' diyeceğiz.

IŞİD'E SES ÇIKARMAMALARININ NEDENİ ONLARA SİLAH GÖNDERMELERİDİR
IŞİD'e ses çıkarmamalarının nedeni onlara silah göndermeleridir. Silahları Bayırbucak Türkmenlerine gönderiyoruz diyorlar. Tırların gittiği yer ayrı. Onların yaşadığı yer ayrı."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ı "laiklik" ile ilgili sözleri üzerinden eleştirerek, "Meclis Başkanı'na söylemek isterim, ya bu devlete, Cumhuriyet'e, hukukun üstünlüğüne, kadın erkek eşitliğine, yargının bağımsızlığına, medyanın özgürlüğüne, laik, sosyal, hukuk devletine inan, ya da o koltuğu terket" dedi.

Laikliğin bütün inançların güvencesi olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, "Laiklik din ve vicdan özgürlüğü demektir. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi demektir. Devlet sen şu inançtansın, sen değilsin sana hizmet vermeyeceğim diyemez. Hangi inançtan olursa olsun devlet eşit davranmak zorundadır. Laiklik toplumsal barışımızın en temel güvencesidir. Ayrıştırmaya çalışılıyorlar. İç kavgaya yöneldiler. Ben sayın Meclis Başkanı'na sormak isterim. Ortadoğu'da kan gövdeyi götürüyor. Hala mı ders almadın sen? Siyaset kurumu benim inancıma vatandaşımın inancına müdahale edemez. Laiklik o müdahaleye imkan vermeyen bir düzenlemedir. Laiklik eşitliğin de güvencesidir. Laiklik insan olmak, insana saygı duymaktır. Meclis Başkanı'na söylemek isterim, ya bu devlete, Cumhuriyet'e, hukukun üstünlüğüne, kadın erkek eşitliğine, yargının bağımsızlığına, medyanın özgürlüğüne, laik, sosyal, hukuk devletine inan, ya da o koltuğu terket" ifadelerini kullandı.

"CHP OLDUĞU SÜRECE BAŞKANLIK ASLA GELEMEZ"
Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili olarak, "CHP Parlamento'da olduğu sürece başkanlık sistemi Türkiye'ye asla gelemez" dedi. 

"O ÇOCUKLARIN HAKKINI, NAMUSUNU KORUYAMADILAR. BÖYLE BİR VAKFIN VERGİ MUAFİYETİ OLAMAZ"
Karaman'daki cinsel istismar iddialarına ilişkin Kılıçdaroğllu, "Karaman olayı sonuçlandı gibi kimse görmesin. O evlatlarımızın ahını alacağız yerde bırakmayacağız. Alelacele bir celsede 508 yıl ceza dava dosyası kapandı dediler bu dosyayı kapattırmayacağız. Ensar'ın KAİMDER'in ne kabahati var diyorlar. Kaçak yurtlara öğrencileri yerleştirdiler. O çocukların hakkını, şerefini namusunu koruyamadılar. Böyle bir vakfın vergi muafiyeti olamaz. Fakir çocukların barınmalarını sağlamak MEB'in görevidir. Sayın Milli Eğitim Bakanı bu çocuklar için kaç tane yurt yaptın. Bir tane bile yapmadın. Niçin yapmadın? Bu karanlık ellere bu fakir ailelerin çocukları emanet edilsin diye. Sende vicdan var mı?" diye konuştu.

"SEN BİZİM BİLMEDİĞİMİZ NELERİ VERDİN, SAYIN DİKTATÖR BOZUNTUSU?"
Ergenekon davasındaki bozma kararına ilişkin, Kılıçdaroğlu, "Ergenekon ile ilgili olarak söylemediğimiz söz kalmadı. Masum insanları suçluyorsunuz dedik, darbecileri savunmakla suçladılar. Ergenekon davası sürecinde 100 binden fazla telefon izlemeye alındı, 60 bin telefon dinlendi. 3 bin kişi hakkında tahkikat yapıldı. 7 kişi hayatını kaybetti. Tüm bunlar olurken iktidar partisi zil takıp oynadı, 'Türkiye bağırsaklarını temizliyor' dendi. Bu olay AKP'nin Türkiye'ye yaptığı kumpas olayıdır. Bunlarda vicdan yok. Erdoğan ben bu davaların savcısıyım dedi. Şimdi niye konuşmuyorsun? Sen ne istediğiniz de vermedin demedin mi? Sen bizim bilmediğimiz neleri verdin, sayın diktatör bozuntusu? 'Bu operasyonlarla şahsım başta olmak üzere tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı' diyor. Bu ülkenin masum insanları yıllarca hapiste kaldı. Bunların dini, imanı, vicdanı yok. Masum bir insanı yıllarca hapiste tutacaksınız, özür dileyeceğinize bizi aldattılar, kandırdılar diyeceksiniz. Bunların yatacak yeri yok" açıklamasında bulundu.

Ümit KOZAN- Nursima KESKİN / ANKARA

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 26.04.2016 16:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol