banner1697

SEÇİM ÖNCESİ ŞOK TEKLİF!

HSYK üyeliği seçimi dün Türkiye çapında geniş güvenlik önlemleri altında yapılırken, nefes kesen bir yarış ve son dakikaya kadar müthiş bir kulise sahne oldu.

SEÇİM ÖNCESİ ŞOK TEKLİF!

HSYK üyeliği seçimi dün Türkiye çapında geniş güvenlik önlemleri altında yapılırken, nefes kesen bir yarış ve son dakikaya kadar müthiş bir kulise sahne oldu.

13 Ekim 2014 Pazartesi 10:57
SEÇİM ÖNCESİ ŞOK TEKLİF!

 Hükümet için kritik önem taşıyan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği seçimi dün Türkiye çapında geniş güvenlik önlemleri altında yapılırken, nefes kesen bir yarış ve son dakikaya kadar müthiş bir kulise sahne oldu.

Yargı tarihinin en kutuplaşmış ve en politize seçiminin son turundan iki önce bağımsız aday olarak seçime giren HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’a hükümetin desteklediği Yargıda Birlik Platformu (YBP) temsilcilerince “Bizim lehimize çekil. Biz de hizmetlerinize teşekkür açıklaması yapalım” teklifi geldi. Yargı kulislerine sızan bu müthiş iddiaya göre, YBP temsilcilerinden biri Okur’u geçen perşembe günü ziyarete gitti. YBP temsilcisi Okur’a, “Eğer seçimi kazanırsanız, Cemaatçi olduğunuz iddia edilir.  Ama bizim lehimize çekilirseniz, hizmetleriniz için teşekkür ederiz. Kurumsallaşmamız halinde de sizi değerlendiririz” teklifinde bulundu. Ancak, Okur kabul etmedi. Bunun üzerine aynı temsilci bir gün sonra iki mesaj gönderek, “Teklifimizi düşünün” dedi. Okur da bir mesajla, fikrini değiştirmediğini bildirdi ve dünkü seçime bağımsız olarak girdi.

OKUR: BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU

Bazı adliyelerde oy verme sırasında “İbrahim Okur adaylıktan YBP lehine çekildi. Büyükelçiliğe atanacak” fısıltısı yargı kulislerine yayıldı. Okur bu iddiayı soran Hürriyet’e, “Evet böyle bir durum söz konusu oldu. Ben onurum için aday oldum. Baştan itibaren bağımsız olduğumu hiçbir grupla ilgim olmadığımı söyledim. Böyle bir teklife de kapalı olduğumu ifade ettim ve seçime girdim. Çıkacak her türlü sonuca saygılıyım” dedi.

HELİKOPTER TARTIŞMASI

Hâkim ve savcılar Bingöl’ün Kığı ve Karlıova ilçelerinden dün sabah güvenlik gerekçesi ile helikopterle merkeze getirilen hâkim ve savcılara oy verdikten sonra “karayolu ile dönün” denilince tweet ve Facebook mesajları yağdı. Bunun üzerine YARSAV devreye girdi. YARSAV Genel Sekreteri Leyla Köksal Tarhan tepkilerini dile getirirken, “Biz alacağımızı aldık başınzın çaresine bakın denilmiş meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanmasını istedik. İlçe seçim kurulu valiliği arayacak” dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 13.10.2014 11:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol