Kılıçdaroğlu Tek Adam Rejiminin Maliyetini Açıkladı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanları çalıştayında yaptığı konuşmada, "AK Parti artık Türkiye için sorun üreten bir parti olmuştur" dedi.

26 Temmuz 2019 Cuma 13:48

CHP'nin yerel yönetim politikalarını belirlemek amacıyla Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde gerçekleştireceği çalıştay başladı. Martın Sonu Güzel Oldu sloganının önce çıktığı çalıştay CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un konuşması ile başladı. Torun, SODEMSEN’in kurulduğunu açıkladı. Seyit Torun yaptığı konuşmada çalıştayda yerel yönetimin beş yılının akıl birliği ile belirleneceğini söyledi. Seyit Torun bu tarz çalıştayların bundan sonra farklı belediyeler öncülüğünde gerçekleştirileceğini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanları çalıştayında konuştu. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından başlıklar şöyle:

-Ben bir haksızlığa uğradım, mahkeme bana adil davranıyorsa ben o ülkede güven içinde yaşıyorum demektir. Güvensizlik üzerine sağlıklı politikalar inşa edemezsiniz. Bir kişinin sözleri mahkemede, yasama organında kabul görür ve bir sözü ile yürütme harekete geçerse güvensiz bir toplumda yaşanır...

-Tek adam rejime geçtikten sonra binde üç büyüme hızı. Dünyada başka ülke var mı? Neden binde üçe düştük, hani önümüzde hiçbir engel kalmamıştı. Millî gelirimizde artış olacaktı, 135 milyar dolar millî gelirimiz düştü. 882 milyon dolardı bir yıl önce. Şu gerçeği bütün vatandaşlarımın bilmesini isterim; eğer bir yılın tek adam maliyeti 135 milyar dolarsa -millî gelir açısından- bunu düşüneceksin, ben de düşüneceğim. Bizim bunu topluma anlatmamız lazım. Eskiden kişi başı gelir 10 bin 849 dolardı, tek adam rejiminde 9 bin 76 dolara düştü. Boşuna mutfakta yangın var demiyoruz. Yarım kilo et alırken artık gramla alıyoruz.

-Eskiden yargı bağımsızdır derdik. Bugün Türkiye'nin itibari tüm demokratik ülkelerde zedelenmiş durumda. Neden Türkiye Cumhuriyeti Devleti hukukun üstünlüğü konusunda geri gidiyor. Basın özgürlüğü konusunda da geriledik. Hapisteki gazeteci sayısı 134. Yargının tepesindeki bir insan şikayatçi. Yargıya olan güven yüzde 38.

-Devletin kurumları kendi görevlerini yaparlar. Bu kurumların bağımsızlığına sıcak siyasi müdahale edilmez. Merkez Bankası'nın itibarı sıfırdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, dünyada millî kurtuluş savaşını yöneten tek meclistir. Bu Meclis'in yetkileri elinden alındı. Kurumların birbirine olan güveninden söz edilebilir mi?

-Her alanda üreten devlet dünyada saygın devlettir. Tek adam rejiminde Türkiye üretimden koparılmaya başlandı. Bu güzel topraklarda tamamını üretip satmamız gerekirken çiftçimiz perişan halde. Tablo geriye doğru gidiyor, Hani tek adam rejiminde bunlar düzelecekti. Bakkal dükkanı yönetmemiş bir kişiye gittiniz ülkenin hazinesini teslim ettiniz. Baba oğul devleti yönetiyorlar. El bebek gül bebek büyütülen damada 'gel yoksulluğu çöz' diyorsunuz. Tek adam rejimi hanedanlıktır!”

-Bu sosyete damat 15 paket açıkladı. 10- 15 paket açıklandı işsizlik arttı. 15 milyon işsiz var. Başarısızlığı tescil edilmiş kişi hala o koltukta oturuyor. AK Partililere sesleniyorum. Seninde çocuğun işsiz. Sosyete damadın hiçbir derdi yok.

-Dünyanın en büyük havalinanını yaptınız. Kaça yapıldı bilmiyoruz. Şehir Hastaneleri, yol ve tüneller kaça yapıldı bilmiyoruz. AK Parki artık Türkiye için sorun üreten bir parti olmuştur.

-Karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım; bu karamsar tablodan birlikte çıkacağız. 2013 yılında kişi başıan gelir 12 bin 400 dolardı. 11. Kalkınma Planı geldi Meclis'e. 2023'te 12 bin 484 dolar olacak. Bu neyi gösteriyor, 10 yılın heba edildiğini gösteriyor. Biz söylesek 'CHP doğruları söylemiyor' denecek. 4 dolar millî gelirde artış var. Tam bir faciadır, yıkım tablosudur. Bu yıkım tablosunu itiraf edenler de kendileridir. Türkiye bu hale plansızlıkla, israfla geldi. Plansızlık ve israf birleşince savurganlık başladı. İsraf haramdır, bunlara göre helal. İtibar kul hakkı yememektir. İsrafın boyutları felakettir. Devlette liyakat kalmadı.

-Belediyede siyaset yapacak kişi sadece Belediye Başkanıdır. Yardımcılarınız yapacak ise onu kapının önüne bırakabilirsiniz. İşi ehline verelim diyoruz.

-Uzun bir adalet yürüyüşü yaptık. Mısır'daki sağır sultana dahi adaleti anlattık. Adalet içinde yöneteceğiz. Hakkı hukuka dikkat ediniz. Kimsenin işi ve aşıyla uğraşmayın. Size oy vermeyenlerin dahi hakkını ve hukukunu koruyun.

-Mutlaka kreşler açılmalı. Eğitim sistemi felayet. Her çocuk anne ve babanın gurur kaynağıdır.

-Baskılar da gelecek üzerinize. Ancak bizim bir felsefemiz var. Baskılar bizi yıldıramaz. Hiç kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı yoktur. Herkesi kucaklaşacağız. Demonkrasiyi anlatacağız. Beldede demokratik bir ortam yaratacağız. İşimiz zor ama işimiz çok güzel.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol