banner1700

KILIÇDAROĞLU'NDAN FLAŞ SÖZLER...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında açık ve net konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NDAN FLAŞ SÖZLER...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında açık ve net konuştu.

18 Ekim 2016 Salı 15:15
KILIÇDAROĞLU'NDAN FLAŞ SÖZLER...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor. Kılıçdaroğlu konuşmasında mevcut hükümetin rejimi değiştirmek için fırsat kolladığını savunarak 'OHAL'le sistemi değiştirmek isteniyor' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra sendikalara üye olan öğretmenlerin açığa alınmasına ilişkin olarak “Açığa alınana öğretmenlerin haklarını sonuna kadar savunacağız” ifadesini kullandı. “Darbe fırsatçılığı yapıp sendikaya üye oldu diye öğretmenlerin görevine son verilmesini asla kabul etmiyoruz” diyen Kılıçdaroğlu “Anayasal bir haktır. Sivil toplum, sendikacılık bizim anayasamızda güvence altına alınan kurumlardır” diye konuştu.

" Öğretmen bütün bilgisini, becerisini, birikimini öğrencilerine vermelidir. Öğretmenleri aşağılarsanız, işinden ederseniz, görevini yapamaz hale getirirseniz, ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünecek hale getirirseniz geleceğimizi köreltirsiniz. Sizin sorunlarınız CHP'nin sorunlarıdır.

Bütün öğretmen arkadaşlarımın bilmesini isterim. Darbe fırsatçılığı yapıp sendikaya üye oldu diye öğretmenlerin görevine son verilmesini asla kabul etmiyoruz. Anayasal bir haktır. Sivil toplum, sendikacılık bizim anayasamızda güvence altına alınan kurumlardır.

Bu kurumlara üye olmak devlet memuriyetinden atılma gerekçesi olamaz. Açığa alınan ve görevine son verilen bütün öğretmenlerin yanındayız. Ama öğretmen var öğretmen var. Öğretmen var kendini bu ülkenin çocuklarına adamış. İstikbali için kendi peygamberimizi bile istismar eden var.

Burdur'da bir öğretmen. Mesaj atıyor, bir kadın kaç erkeği tahrik etmişse o kadar erkekle zina yapmış sayılır. Bu öğretmenin öğretmenlikten alınması lazım. Diyanet İşleri Başkanı açıklama yaptı, “Böyle bir hadis-i şerif yoktur” dedi. Vekildi, asalaten tayin ettiler. Milli Eğitim Bakanı'na sonsuz saygım var. 
Bu tür insanları milli eğitim camiasında barındırmayın. Herkesin yaşam tarzına saygı gösteririm ama birisinin sevgili peygamberimizi istismar etmesine tahammül edemem. Orası her isteyenin istediği gibi konuşacağı bir alan değildir. 

Okullar açıldı, kitaplar yok. FETÖ'cüler hazırlamış, yeni kitaplar hazırlayacaklar. Niye hazırlamadınız? O kitapların hazırlanmasını sağlayan bürokratlar görevde, öğretmenleri görevden alıyor.Öğretmene mi senin gücün yetiyor. Eğitim sistemi çökmüş vaziyette. Hiçbir anne baba memnun değil. Proje okul diye proje hazırladılar. 

Şimdi öğrenciler ve velileri okullarına sahip çıkıyor. Okuluma dokunma diyor. Hayır, bunları alacağız. Niçin, çünkü bunların çağdaş uygarlığından anladığı ortaçağ. Buna asla izin vermeyeceğiz."

"REJİMİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN FIRSAT KOLLUYORLAR"
Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen CHP lideri Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi rejimi değiştirmek için fırsat kolluyorlar. OHAL'le biz bu düzeni nasıl değiştirebiliriz? İşsizlik var, yoksulluk var, hapishanelerde binlerce insan var, mağduru var. Şimdi bunları bırakmışlar. Bir kişinin derdine düşmüşler. Ona koltuğu nasıl ikram edeceğiz, diye. Buradan siyasi partilerimizin saygıdeğer genel başkanlarına seslenmek isterim. Cumhurbaşkanı seçilen kişi TBMM'de öngörülen yemini etmiştir. Yemine sadık kalacağına dair namus ve şeref sözü vermiştir. Dolayısıyla eğer kuralın dışına çıktığı zaman bizim görevimiz ona kuralları hatırlatmaktır"

"PARLAMENTONUN İRADESİ NE OLUYOR?"
Başkanlık sistemiyle ilgili 'Fiili durum var' yorumlarını eleştiren Kılıçdaroğlu, "'Fiili durum var, fiili durumu yasal hale getirelim'. Niye fiili durumu yasal hale getiriyoruz? Neden ona 'Sen neden yasalara uymuyorsun, Anayasa'ya uymuyorsun' diye bir hatırlatma ihtiyacı duymuyoruz? Eğer onun isteğini yerine getireceksek, bir kişinin arzusunu yerine getireceksek o zaman bu parlamentonun iradesi ne oluyor? İmzaladığımız bu metin ne oluyor? Bu metne bağlı kalmak, imzamızın arkasında durmak namuslu, onurlu olmanın birinci şartı değil midir?" ifadelerini kullandı.

"MUSUL KONUSUNDA TÜRKİYE'NİN MASANIN DIŞINDA TUTULMASI, DIŞ POLİTİKADAKİ EN BÜYÜK YENİLGİLERİMİZDEN BİRİ"
Musul operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Musul konusunda esip gürlüyorlardı. Dış politikanın bir özelliği var. Akıl ve mantıkla çözeceksiniz. Dünya dengelerini, kendi gücünüzü bileceksiniz. Sözünüzün ağırlığını bileceksiniz. Eğer bunları bilmeden, 'Asarım, keserim, A planım var, B planım var, C planım var, Z planım var', seni plansız, programsız bir yere koyarlar. Eskiden Ortadoğu'da kuş uçsa Türkiye'ye sorarlardı. Şimdi kimse dikkate bile almıyor. Musul konusunda Türkiye'nin masanın dışında tutulması, dış politikadaki en büyük yenilgilerimizden biridir. Irak ve Suriye politikasına bakın. Kaybeden bir ülke var. O da Türkiye. O bölgelerde yaşayanlardan sadece kaybedenler Türkmenler"

DARBE GİRİŞİMİYLE İLGİLİ 4 SORU
'Türkiye'yi darbeye hazırlayanlar kimlerdir?' diye soran Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin siyasi ayağına ilişkin sorduğunu belirttiği 4 soruyu şöyle sıraladı: "FETÖ kumpası olduğu AKP tarafından da ikrar edilen Balyoz iftirasında 14 general ve amiral ve 58 albayın tasfiyesine engel olmak için Genelkurmay Başkanı ve 3 kuvvet komutanının girişimlerini dikkate almayıp, istifasına neden olan ve tasfiyenin önünü açan yetkili makamlar kimlerdir? Mehmet Dişli'yi ısrarla Genelkurmay Karargahı'nda tutan, bunun için yeni daireler ve rütbeler ihdas eden ve darbe girişiminde Genelkurmay Karargahı'nı içeriden teslim almasına imkan veren irade hangi iradedir? Darbeden tutuklu FETÖ'cü 82 subayı albaylıktan generalliğe taşıyan irade, hangi iradedir? Bu irade 2011 yılında Genelkurmay Başkanı ve 3 kuvvet komutanının istifasına aldırış etmeden Balyoz iftirasıyla 14 general ve amiral ve 58 albayın tasfiyesine destek olurken, FETÖ'cü subayların önünü açan irade, hangi iradedir? 2010 yılında 3 generalin terfisini uygulamaya koymama konusunda bu kadar kararlı duran siyasi irade, 2013, 2014, 2015 yıllarında terfi ettirilen FETÖ'cü subaylar konusunda aynı hassasiyeti ve kararlılığı neden göstermemiştir?"

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol