KILIÇDAROĞLU BU MEKTUBU NEDEN YAZDI?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,bakın kimlere yemin krizi ile ilgili mektup gönderdi ve mektubunda nelere dikkat çekti?

01 Temmuz 2011 Cuma 14:32
KILIÇDAROĞLU BU MEKTUBU NEDEN YAZDI?

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uluslararası örgütlere Türkiye'de yaşanan yemin krizi ile ilgili mektup gönderdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, BM, AB, AGİT, OECD, Avrupa Konseyi, İslam Konseyi, AP, Uluslararası Af Örgütü, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü başkan ve yöneticileriyle, Türkiye'deki büyükelçiler ve yabancı gazetecilere "Neden Yemin Etmedik" diye bir mektup gönderdi.

MEKTUPTA NE DENİLDİ?

İşte gönderilen o mektup:
"Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri 28 Haziran 2011'deki TBMM'nin açılış oturumunda yemin etmemişlerdir. Milletvekillerimiz uzun süredir tutuklu bulunan ve mahkemenin serbest bırakmaması nedeniyle TBMM'deki açılış oturumuna katılamayan iki Milletvekillerimizle dayanışmak için bu kararı almışlardır.

Bu iki Milletvekilimiz şu an iki yıldan uzun bir süredir tutuklu bulunmaktalar ve halen herhangi bir suçtan mahkum olmuş değildirler. Bir yargı organı olan Yüksek Seçim Kurulu, herhangi bir suçtan dolayı mahkûm edilmemiş bulunan, gazeteci Mustafa Balbay ile tıp doktoru Profesör Mehmet Haberal'

ın, aday olabileceklerini hükme bağlamıştır. Halk onlara oy vermiş ve vekilleri olarak seçmiştir. Şimdi ise, iki hâkim, verdikleri bir kararla, Balbay ve Haberal'ın, halkın seçilmiş vekilleri olarak görevlerini yerine getirmelerini engellemektedir.

Diğer bir siyasi partiye mensup altı vekil de aynı durumdadır.

Bu husustaki kesin kanım, söz konusu durumun büyük bir adaletsizlik olduğu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Hakları organlarının kararları tarafından vazgeçilmez bir hak olarak tanınan seçme ve seçilme hakkının açık bir ihlalini oluşturduğudur.

CHP, demokrasiyi ve halkın hür iradesini korumaya devam edecek, soruna süratli bir şekilde demokrasiye ve hukuka uygun bir çözüm bulmak için gerekli tüm gayreti gösterecektir.

CHP'nin, adaletin ve bir temel demokratik hak olan seçme ve seçilme hakkının ihlali sonucu halen tutuklu bulunan sekiz vekille dayanışma nedenlerini açıklayan bir notu ilişikte bilginize sunuyorum."

MEKTUP KİMLERE GÖNDERİLDİ?

Mektup BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Navanethem Pillay AGİT Genel Sekreteri, Marc Perin de Brichambaut, AGİT-PA Başkanı, Petros Efthymiou OECD Genel Sekreteri, José Ángel Gurría İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland Sosyalist Enternasyonal Başkanı George A. Papandreou Avrupa Sosyalistler Partisi Başkanı Poul Nyrup Rasmussen Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Viviane Reding Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle Parlamentolar Arası Birlik Başkanı Theo-Ben Gurirab Uluslar arası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty Human Rights Watch Direktörü Keneth Roth D8 Genel Sekreteri Widi A. Pratikto Sınır Tanımayan Gazeteciler, Türkiye’deki Yerleşik Büyükelçilikler ve Türkiye’de Yerleşik Yabancı Basın Temsilcilerine gönderildi


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol