KADIN PARTİSİ KURULUYOR

Kadın Partisi Girişimi Kurucu Başkanı Benal Yazgan, kadınların da artık ülke sorunlarına müdahil olmak, ülkenin her türlü sorunlarında söz sahibi olmak istediğini belirtti.

03 Mart 2011 Perşembe 14:04
KADIN PARTİSİ KURULUYOR

Yazgan, girişimin yaklaşık bir yıldır çalışmalarını sürdürdüğünü ve artık kendini tanıtma zamanı geldiğini dile getirerek, sivil toplum kuruluşlarının başlattığı kadın hareketini bir adım daha ileri götürüp kadını politikaya taşımak istediklerini söyledi.
Girişimin partileşme sürecinin devam ettiğini de ifade eden Yazgan, 12 Haziranda yapılacak genel seçimlerden önce bunun tamamlanıp tamamlanmayacağının henüz belli olmadığını ancak seçimler için hedeflerinin bulunduğunu kaydetti.
''12 Haziran seçimleri için hedefimiz; en az 2 tane bağımsız kadın adayı desteklemek'' diyen Yazgan, bunun Türkiye'de herhangi bir ilde olabileceğini de belirtti.
Yazgan, sadece siyasette değil hayatın her alanında ''parite'' sistemini hedeflediklerini de ifade ederek, bu sistemde kadın ve erkeğin yarı yarıya hayatın her alanında olmasının amaçlandığını kaydetti.
''Biz bir feminist parti değiliz, biz eşitlikçi bir partiyiz'' diye konuşan Yazgan, partinin adının ''Kadın Partisi'' olmasını çok önemsediklerini söyledi.
Yazgan, ''Kadınlar da artık ülke sorunların müdahil olmak, ülkenin her türlü sorunlarında söz sahibi olmak istiyorlar. Bir siyasi partinin yapması gerektiği gibi ülkenin tüm sorunlarıyla ilgiliyiz ama bunları yaparken kadın bakış açısını ülke yönetimine aksettirmek istiyoruz. Bazı ülkelerde kadın bakış açısını 'demokrasiyi kadınlaştırma' olarak tarif ediyorlar'' dedi.
Kadın bakış açısının erkeklere göre çok farklı olduğuna da dikkati çeken Yazgan, ''Kadınlar çok daha detaycıdır. Kadın bakış açısı politikayı da zenginleştirecektir, daha yumuşatacaktır, daha insani boyutlara getirecektir'' şeklinde konuştu.
Türkiye'de yapılan politikanın modelini değiştirmek istediklerini de ifade eden Yazgan, ''Sert bir politika değil, daha insani değerler içinde yapılan politikalar ve söylemler istiyoruz'' diye konuştu.
Kadınların da artık siyasete sıcak bakmalarını istediklerini belirten Yazgan, ''Gelinen noktada artık kadınların ülke politikasına ağırlığını koymasının tam zamanı. Bütün kadınlara çağrı yapıyoruz'' dedi.
Partinin logosunun dengede duran bir terazi olduğuna da dikkati çeken Yazgan, logonun eşitlik ve adaleti, bir kefesinde kadını, bir kefesinde de erkeği eşit olarak simgelediğini söyledi.

PARTİNİN TEMEL İLKELERİ
Kadın Partisi Girişimi'nce hazırlanan partinin temel ilkelerinden bazıları şöyle:
-Başta siyaset olmak üzere tüm karar alma organlarında kadınlarla erkeklerin eşit temsilini sağlamak ve Türkiye'yi, çağdaş dünyanın en saygın üyelerinden biri haline getirmektir,
-Kadın Partisi; 21. yüzyılın dünyasında kalıcı bir barış için, yaşamın ekolojik temellerinin korunması için, özgür, adil ve dayanışmacı bir toplum için, etnik kökenleri ve cinsiyetleri ne olursa olsun tüm insanların eşit olmaları, yoksulluk, sömürü ve korkudan uzak kendi geleceklerini belirleyebilmeleri için üstüne düşen görevleri yerine getirmeye hazırdır,
-Yoksullukla mücadele eden, insanlara kendi geleceklerini belirleyebilmeleri için eşit fırsatlar sunan, yaşamın büyük risklerini sağlam bir biçimde güvence altına alan ve adil bir katılım sağlayan koruyucu sosyal devleti yeniden geliştirmek istiyoruz,
-Eğitimde fırsat eşitliği temel ilkelerimizden biridir,
-Kadınlarla erkeklerin toplumsal eşitliğini temel alıyoruz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol