İşte YSK'nın Elinde Yok Denilen CHP'deki Seçmen Listeleri

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun " YSK'nın elinde olmayan seçmen bilgilerine sahibiz" açıklaması politik gündemi belirlemeye devam ediyor. CHP'nin, YSK'dan aldığı seçmen listeleri üzerinde 25 ayrı çalışma yürüttüğü belirlendi.

13 Ağustos 2022 Cumartesi 14:30
İşte YSK'nın Elinde Yok Denilen CHP'deki Seçmen Listeleri

Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü Gazetesi Yazarı Ruhat Mengi'ye konuşmuş, "Yüksek seçim Kurulu’nda olmayan seçmen bilgileri CHP’de var” demişti..

Açıklama iktidar kanadında tepki çekmiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu hakkında gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk de, 25 ayrı çalışma yürütülen seçmen listelerine ait maddeleri yazdı.

İşte ayrıntılar:

-İLÇEYE GELEN SEÇMENLER: 30 Haziran 2022 Sandık Seçmen Listesi ile bir önceki listenin her ilçe için karşılaştırılmasıyla, ilçeye yeni gelen seçmenlerin gerçek olup olmadıkları belirlenir ve buna göre önlem alınır.

-İLÇEDEN GİDEN SEÇMENLER: 30 Haziran 2022 Sandık Seçmen Listesi ile bir önceki listenin her ilçe için karşılaştırılması sonucu gittiler mi, yazılmadılar mı, ilçede beklenmedik seçmen hareketliliği varsa belirlenir. Gerekli önlemler alınır.

-İL’E GELEN SEÇMENLER: 30 Haziran 2022 Sandık Seçmen Listesi ile önceki listenin her il için karşılaştırılmasıyla dağılımın normal olup olmadığı, belli ilçelerde yığılma varsa ortaya çıkarılır. .

-İL İÇİNDE YER DEĞİŞTİRME: 30 Haziran 2022 Sandık Seçmen Listesi ile önceki liste her il için karşılaştırılmasıyla seçmenin hangi ilçelerde yığınak yapıldığı saptanır. Gerekli önlemler alınır.

-İLDEN GİDEN SEÇMENLER: İki seçmen listesinin her ily için karşılaştırılmasıyla seçmenlerin nereye gittikleri saptanır. Gerekli önlemler alınır.

-BENZER SEÇMENLER: Son listeye göre her il veya bir milyon seçmen için (Adı, soyadı, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi ve cinsiyet kriterlerine göre mükerrer seçmen kontrolü yapılır.

-MÜKERRER KİMLİKLİ: Son Listeye Göre her il için Vatandaşlık numarasına göre mükerrer seçmen kontrolü yapılır.

-HEMŞEHRİLİK YAPISI: Temel alınan son listeye göre her ilde seçmenlerin nüfusa kayıtlı oldukları illere göre sayıları ve oranlarının belirleniyor.

-NÜFUS YAPISI: Son sandık seçmen listesine göre her il için seçmenlerin yaş gruplarına, cinsiyetlerine, engel durumlarına göre sayılarının ve oranları belirleniyor.

-DEDELER & NİNELER: Son sandık seçmen listesine göre, her il-ilçe için 1999 yılımdan önce doğmuş seçmenler belirleniyor. Bunların hayatta olup olmadığı araştırılıyor.

-KALABALIK HANELER: Son sandık seçmen listesine göre her il-ilçe için 9’dan fazla seçmen barındıran haneler belirleniyor.

-İLK KEZ SEÇMEN OLANLAR: Son Listeye Göre her il için iletişim kurabilmek için ilk kez bu seçimde oy kullanma hakkı elde eden seçmenlerin belirleniyor.

-BUGÜN KİMİN DOĞUM GÜNÜ: Son listeye göre her il için kutlama mesajı göndermek için seçmenlerin doğum günlerine göre tasnif ediliyor.

-YENİ HANELER: Son listeye göre her il için 31 Mart 2019 tarihinden sonra listeye giren ve seçmen içeren konutları saptanıyor.

-SEÇMEN SAYISI DEĞİŞİMİ: Son listeye göre her ilçe için seçmen sayı değişiminin normal olup olmadığına bakılıyor.

-VATANDAŞLIĞA ALINAN SEÇMEN SAYISI: Son listeye göre her ilçe için doğumdan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ve daha sonra vatandaşlığa alınan seçmenler da bilgi üretilerek belirlenecek.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol