banner1697

İŞTE ADAYLIK ÜCRETLERİ...

Milletvekili aday adaylığı için başvurular, AK Parti'de 20 Şubat, CHP'de 24 Şubat, MHP'de 18 Mart ve HDP'de 2 Mart'ta sona erecek. Milletvekili aday adayı olmak isteyenler, 500 lira ile 7500 TL7yi gözden çıkartacak, bağımsızlar ise 10 bin 160 lira ödeyecek.

İŞTE ADAYLIK ÜCRETLERİ...

Milletvekili aday adaylığı için başvurular, AK Parti'de 20 Şubat, CHP'de 24 Şubat, MHP'de 18 Mart ve HDP'de 2 Mart'ta sona erecek. Milletvekili aday adayı olmak isteyenler, 500 lira ile 7500 TL7yi gözden çıkartacak, bağımsızlar ise 10 bin 160 lira ödeyecek.

18 Şubat 2015 Çarşamba 14:24
İŞTE ADAYLIK ÜCRETLERİ...

 Genel seçimde aday gösterilecek isimlerin tespitinde yoğun çalışma yürüten siyasi partilerden çoğu, milletvekili aday adaylarından alacağı ücretleri de belirledi. 

AK Parti 'de, 11 Şubat'ta başlayan aday adaylığı başvuruları, 20 Şubat'ta sona erecek. Başvurular, Genel Merkez ve il başkanlıkları üzerinden yapılabilecek. AK Parti, aday adaylık başvurusu için özel aidat olarak erkek adaylardan 5 bin lira, kadın adaylardan 2500 lira alacak, engellilerden ücret talep etmeyecek. Başvuruların sona ermesinin ardından AK Parti'de, 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasında teşkilat temayül yoklaması yapılacak. Temayül yoklamasından sonra, 6 Mart'ta parti genel merkezinde, komisyon çalışmaları, aday adaylarına yönelik mülakatlar başlayacak. Merkez yoklamasının esas alınacağı parti adaylarının belirlenmesi ve sıralama tespitine yönelik çalışmalar, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, 23 Mart-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek toplantılarla sonuçlandırılacak.


CHP 55 SEÇİM BÖLGESİNDE ÖNSEÇİM YAPACAK


CHP Parti Meclisi (PM), 7 Haziran seçimlerinde, 85 seçim bölgesinin 55'inde ön seçim yöntemiyle milletvekili adaylarını belirleme kararı aldı. Bunun 45'inde tüm üyelerin katılımıyla hakim denetiminde önseçim, 10'unda ise yine örgüt denetiminde önseçim yapılacak. Adaylık başvurularının başladığı CHP'de bu süre 24 Şubat'ta sona erecek. Başvuruları parti genel merkezinde alan CHP'de, kontenjan adaylığı için başvuracaklardan 7 bin 500 lira, önseçime girecek adaylardan 5000 lira, kadınlar, engelliler ve gençlerden ise 2500 lira ücret alınıyor.


MHP 'DE BAŞVURU SÜRESİ


MHP'de milletvekili aday adaylığı için başvurular, 12 Mart-18 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacak. Aday adayları, bu tarihler arasında MHP Genel Merkezi Seçim İşleri Kayıt Kabul Birimine şahsen müracaat edecek. MHP'de aday adaylarından 2000 lira başvuru aidatı alınacak.

HDP'DE 27 YAŞIN ALTINDAKİLERE İYİ HABER 
Genel seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP'de, 16 Şubat'ta başlayan başvurular 2 Mart'a kadar devam edecek. HDP'ye aday adaylığı için başvuruda bulunan erkekler 2000 lira, kadın ve 27 yaş altındaki gençler ise 1000 lira ödeyecek. Engelli aday adaylarından ücret talep edilmeyecek.


DİĞER PARTİLER

Milletvekili aday adaylığı için başvuranlardan herhangi bir ücret talep etmeyen Vatan Partisi'nde başvurular, 7 Nisan'a kadar devam edecek. BBP'de ise 7 Haziran 2015'te yapılacak seçimlerle ilgili aday adaylığı müracaatları 11 Şubat'ta başladı ve 6 Mart'a kadar devam edecek. Başvurularda erkek adaylardan 500 lira adaylık başvuru ücreti alınırken, kadın ve engelli adaylardan ücret talep edilmeyecek. Saadet Partisi de milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunanlardan bin lira katkı payı alacak. Parti engelli aday adaylarından katkı payı istemeyecek. Merkez Parti ise erkek aday adaylarından 1000, kadın aday adaylarından da 500 lira başvuru ücreti alacak, engelli aday adaylarından ücret talep etmeyecek. Merkez Parti'ye aday adaylığı başvuruları, 17 Mart'a kadar sürecek.

DSP, DP, Anadolu Partisi ve HÜDA-Par ise milletvekili aday adaylarından alınacak ücreti, önümüzdeki günlerde parti organlarında yapacağı toplantıyla belirleyecek.


BAĞIMSIZLAR 10 BİN TL YATIRACAK
Bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenler, 7 Nisan Salı günü, saat 17.00'ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna başvuracak. Adaylar, en yüksek derecedeki devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı kadar parayı ilgili mal sandığına yatıracaklar. Emanete yatırılacak para miktarı 10 bin 167 olarak belirlendi. Bağımsız adayların, adaylıktan vazgeçmeleri halinde emaneten yatırdıkları paraları geri almaları için 11 Nisan'a kadar istifalarını YSK'ya bildirmeleri gerekecek.

AA

Son Güncelleme: 18.02.2015 14:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol