İLKER PAŞA İLE İLGİLİ İLK AÇIKLAMA...

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasını 'önemli bir olay' olarak değerlendirdi.

06 Ocak 2012 Cuma 13:27
İLKER PAŞA İLE İLGİLİ İLK AÇIKLAMA...

 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Eski Genelkurmay başkanı emekli Org. İlker Başbuğ’un tutuklanmasıyla ilgili CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı.Atalay şunları söyledi:Önemli bir olay. Yargıdaki gelişmeleri görmek durumundayız. Adaletin adaletli ve çabuk olması gerekir.İlker Başbuğ’u biz atadık. Doğrudur. Ama yürüyen soruşturma çok teknik bir konuda. Ben de ayrıntıyı bilmiyorum. Dosyada neler var bilmek mümkün değil.

Değerli bir çalışma arkadaşımız onda şüphe yok. Biz atadık, bizim iktidarımız döneminde atandı ve uzun yıllar beraber çalıştık. Gerek terörle mücadele olsun gerek MGK’da beraber çalıştık. Onda şüphe yok.

Atalay uzun tutukluluk süreleri ile ilgili olarak sorulan soruya,'Yargıyla ilgili bir takım sorunlar var. Bunu sadece bizler değil herkes söylüyor. Bu sıkıntıların çözülmesi için çalışılıyor. Çalışmayı Adalet Bakanlığı yürütüyor. Yargının yükünü hafifletmemiz lazım. Toplum vicdanını rahatsız eden görüntüler çıktı. tutuklamalar ve serbest bırakılmalarla ilgili.'dedi.PEŞİNEN YARGILARDA BULUNMAK DOĞRU DEĞİLDışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hukuki süreç devam ederken peşinen yargılarda bulunmanın doğru olmadığnı söyleyen Davutoğlu, "Önemli olan hukuki sürecin en kısa sürede tamamlanması ve gereksiz spekülasyonların önüne geçilmesidir"dedi. Dıişişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanması ile ilgili olarak Davutoğlu,"Türkiye Cumhuriyeti bir hukuku devletidir. Bu hukuki süreç devam ederken peşinen yargılarda bulunmak doğru değil. Önemli olan bu hukuki sürecin en kısa sürede tamamlanması ve gereksiz spekülasyonların önüne geçilmesidir. Ümit ediyoruz ki bu hukuki süreç en kısa sürede tamamlanır. Hukuk devleti önünde bütün vatandaşlar eşit konumdadır. Bu çerçevede hukuki sürecin tamamlanmasının büyük önem taşıdığı kaanatindeyim"dedi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol