Fıkra Değil Gerçek! Doğa Harikasına Sanayi Bölgesi...

Trabzon’da fıkra gibi organize sanayi bölgesi girişimi. Vakfıkebir ilçesindeki Baliya Tepesinde 810 dönümlük araziye organize sanayi bölgesi kuruluyor…

08 Temmuz 2018 Pazar 22:06

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesindeki Baliya Tepesi’ne inşa edilmek istenen Organize Sanayi Bölgesi tartışma yarattı. Toplam 65 sanayi tesisi için parselasyon çalışması yapılan 810 dönümlük organize sanayinde rafine petrol ürünlerinden kok kömürüne, kimyasal ve metal ürünlerden kauçuk ve plastiğe kadar birçok alanda üretim yapması planlanan tesislere yönelik arazi tahsisleri için ön başvuruların alınmaya başladığı açıklandı. İmar planlarının onaylandığı belirtilen organize sanayi bölgesinde inceleme yapan Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, kurulması planlanan sanayi bölgesi için 25 metre genişliğinde otoyol yapılacağını da belirtti. Yayla niteliğindeki araziye kurulacak olan organize sanayinin Doğu Karadeniz’deki benzerleri arasında en düz alana sahip olduğunu dile getiren Balta, “Tüm yatırımcılarımızın organize sanayi bölgemizi görmeye ve yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

‘İMKÂNSIZ’ DENİLEN BACALAR YAYLADA TÜTECEK

“Vakfıkebir’in 20 yıldır beklediği, imkânsız, artık yapılamaz gözü ile bakılan Organize Sanayi Bölgesinde bacalar tütmeye hazırlanıyor.”

Vakfıkebir Belediyesi’nin yaptığı açıklamada, ilçe merkezine 6 kilometre mesafedeki Baliya Tepesinde kurulmak istenen organize sanayi bölgesi bu ifadelerle duyuruldu. Yatırımcılar için arsa tahsislerinin başladığı belirtilen organize sanayi bölgesinde yapılan inceleme ve tanıtım gezisine ev sahipliği yapan Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta ve Vakfıkebir OSB Bölge Müdürü Duygu Sağlam, Trabzonlu iş adamlarına proje alanıyla ilgili bilgiler aktardılar.

TOPLAM 65 SANAYİ PARSELİ YER ALIYOR

Trabzon Ticaret Sanayi Odası Meclis Üyeleri ve iş adamları ile siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclisi üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı inceleme gezisinde organize sanayi bölgesi hakkında bilgi veren Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta, “Yaklaşık olarak 810 dönümlük alanda kurulan Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgemize ait hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli İmar Planları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı, parselasyon planları, kamulaştırma çalışmaları ve sektörel çalışmaları tamamlandı. Planlama alanı bütününde yüzde 52,12 oranında sanayi parseli, yaklaşık yüzde 8,59’lik bölümü sosyal, teknik donatı alanı ve park, yüzde 2,15’i hizmet destek alanı, yüzde 37,14’ü kurum görüşleri ve arazinin fiziki durumuna göre yol planlanmıştır. Planlama alanında; 3 adet 10.001-20.000 m² D tipi, 13 adet 7.001-10.000 m² C tipi, 21 adet 5.001-7.000 m2 B tipi, 28 adet 3.000-5.000 m2 A tipi olmak üzere toplam 65 adet sanayi parseli yer almaktadır” diye konuştu.

PETROLDEN KİMYAYA, PLASTİKTEN KÖMÜRE ÜRETİM İÇİN ÖN BAŞVURU

Organize sanayi bölgesinde çevre kirliliği oluşturmayan üretimlerin yapılacağını savunan Belediye Başkanı Balta’nın kurulması düşünülen tesislerin içeriğiyle ilgili verdiği bilgiler ise kafaları karıştırdı. Organize sanayinde gıda ürünleri, içecek, tütün ürünleri, tekstil, giyim ve deri ürünlerin imalatı yapılması planlandığını belirten Belediye Başkanı Balta, ön başvuru için belirlenen diğer sektörleri ise şöyle sıraladı: “Ağaç-ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı, kağıt ve kağıt ürünleri imalatı, kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı, temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, ana metal sanayi, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, bilgisayar- elektronik ve optik ürünlerin imalatı, elektrikli teçhizat imalatı, başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı, diğer ulaşım araçlarının imalatı, mobilya imalatı, makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı gibi sektörler başta olmak üzere arsa tahsisi için ön başvurular alınmaya başlanmıştır.

‘BÖLGENİN EN DÜZ SANAYİSİ OLACAK’

Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesine ulaşımı sağlamak için yeni bağlantı yolu yapılacağını söyleyen Belediye Başkanı Muhammet Balta, “Yeni bağlantı yolu ile 6 kilometre uzunluğunda olan mevcut yol 4,5 kilometreye düşecektir. Karadeniz sahil yolundan giriş yapılacak olan yeni yol; 25 metre genişliğinde, çift gidiş, çift geliş olarak olacak şekilde planlanmıştır. Doğa Karadeniz Bölgesindeki Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde arazi yapısı bakımından en düz alana sahiptir. Tüm yatırımcılarımızın organize sanayi bölgemizi görmeye ve yatırım yapmaya davet ediyorum” diye konuştu. (Kaynak: Yusuf Yavuz)

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol