Erdoğan-Bahçeli Görüşmesinden Bakın Ne Çıktı?

HDP, yeni anayasa, seçim yasası, büyük bir sınır ötesi operasyon... Erdoğan ve Bahçeli'nin sürpriz görüşmesinde ne konuşuldu? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bahçeli ziyaretine dair açıklama yapılmamıştı ama detaylar ortaya çıktı.

06 Mart 2021 Cumartesi 12:43
Erdoğan-Bahçeli Görüşmesinden Bakın Ne Çıktı?

Erdoğan ve Bahçeli, 2 gün önce de İnsan Hakları Eylem Planı’nın sunumundan sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya gelmişlerdi.

Önceki günkü ziyareti ele alan Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, iki liderin son günlerde sık bir araya gelmesi sonrasında Ankara’da bazı senaryoların konuşulduğunu belirtti.

Bu senaryolar arasında HDP'nin kapatılması ve HDP'lilerin dokunulmazlığının kaldırılması, yeni Anayasa ve seçim yasası, Gara’dan sonra büyük bir sınır ötesi operasyon yer alıyor.

Selvi'nin görüşmeye dair değerlendirmeleri şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli’ye sürpriz bir ziyarette bulununca Ankara’da senaryolar havada uçuşmaya başladı. Nasıl olmasın ki? İki lider daha 2 gün önce İnsan Hakları Eylem Planı’nın sunumundan sonra Külliye’de bir araya geldiler.

Zaten bugünkü görüşme de orada belirlenmiş. Erdoğan, Bahçeli’yi 5 Ocak’ta ziyaret etti. 59 gün sonra Erdoğan yine Bahçeli’nin “kale” diye isimlendirilen evindeydi. Peki iki lider ne konuştu? Sadece “İleriye dönük bir görüşme” yanıtını aldım. İleriye dönük ne olabilir?

HDP’Yİ Mİ KONUŞTULAR?

HDP’nin kapatılması konusu mu? HDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılması mı? Çünkü Bahçeli daha 3 gün önce HDP’nin kapatılması çağrısını yineledi. Bir ihtimal de iki liderin bu ay içinde kongreleri olmasıydı. MHP 18 Mart’ta, AK Parti ise 24 Mart’ta kurultay yapacak. Cumhur ittifakının iki lideri yoksa kongre sonrasında bir kabine değişikliğini mi konuştular? Gerçi onu konuşmak için daha zaman var. Bahçeli, Cumhurbaşkanı’nın tercihlerine saygı göstermesine rağmen Erdoğan her önemli gelişme öncesinde Bahçeli ile görüşmeye özen gösteriyor.

YENİ ANAYASA

Yeni Anayasa çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti yönetimini “Bizim yeni anayasa için belirlenmiş bir ilkemiz, kriterimiz yok. Onun için ‘Yeni anayasada şunu yapacağız, bunu yapacağız’ demeyin” diye uyarmıştı. Önümüzdeki günlerde yeni Anayasa çalışmalarını başlatmayı planlayan Erdoğan, Bahçeli ile bir araya geldi. AK Parti, Anayasanın ilk dört maddesini ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini kırmızı çizgi olarak belirledi.

SEÇİM YASASI

Bu arada AK Parti seçim yasası üzerindeki çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. İki partinin ortak çalışma yapması gündemde. Kritik başlıkları kararlaştırmak için bir araya gelmiş olabilirler mi? 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 06.03.2021 12:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol