Erdoğan Arınç'a Bu Yüzden Kızmış!

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi bugün yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bülent Arınç çok tartışılan açıklamalarına gösterdiği tepkinin perde arkasını anlattı. Selvi’nin iddiasına göre, Erdoğan’ın Arınç çıkışının sebebi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “erken seçim” çağrısı yapmasından çekinmesi.

23 Kasım 2020 Pazartesi 12:28
Erdoğan Arınç'a Bu Yüzden Kızmış!

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AKP’nin reform söylemi paralelinde, HDP’li Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliyelerini istemiş, MHP de bundan duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MHP’yi rahatsız eden açıklamalarından dolayı Arınç’a gösterdiği tepkinin perde arkasını yazdı.

Selvi’nin iddiasına göre, Erdoğan’ın Arınç çıkışının sebebi, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin “erken seçim” çağrısı yapmasından çekinmesi.

Selvi, bugünkü köşesinde, konuyla ilgili olarak, “MHP Lideri Bahзeli’nin erken seçim kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 ve 24 Haziran 2018 seçimlerine gittik. Bahзeli, siyaseten bir tehdit hissettiği zaman erken seçim çıkışı yapmaktan çekinmiyor. Yeni reform sürecinde MHP’nin desteğini önemseyen Erdoğan, Bahзeli’yi rahatsız edecek beyanlara karşı hemen harekete geçti. Yeni reform süreciyle 2023 seçimlerini kazanmayı planlarken bir siyasi kaosla karşılaşmak istemedi” ifadelerine yer verdi. 

AHMET HAKAN DA ARINÇ'I YAZDI!

Öte yandan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ı hedef alan açıklamalarıyla ilgili bomba bir yazı kaleme aldı. "Erdoğan, dünkü açıklamalarıyla Bülent Arınç’la yolunu resmen ve alenen ayırmış oldu" diyen Ahmet Hakan, Arınç'ın bunun gereğini yapıp yapmayacağını sordu. 

Cumhurbaşkanı adına konuşurmuş gibi yaptı...

Bülent Arınç için "Bütün kesimler nezdinde yıpranmış bir isimdir. zun zamandır sözünün etkisi azalmıştır. Zannettiği gibi “yukarıda” bir konumda değildir. İnandırıcılığı çok ağır hasar almıştır" diyen Ahmet Hakan, tüm bunlara rağmen Arınç'ın sözlerinin gündem olmasının nedeninin de "Cumhurbaşkanı adına konuşuyormuş gibi bir hava içinde olmasına" bağladı. 

Reformlar için Arınç'a görev mi verildi?

Arınç'ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş açıklamalarının ardından "Bülent Arınç kim adına konuşuyor? Arkasında Cumhurbaşkanı mı var? Onun adına mı konuşuyor? Reform bağlamında bu tür konuşmalar yapma görevi Arınç’a mı verildi?" sorularına cevap aramaya başladığını belirten Ahmet Hakan şunları yazdı: 

BÜLENT ARINÇ İSTİFA EDECEK Mİ?

Erdoğan 'cumhur ittifakı' için fitneyi gördü

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, işte bu soruların cumhur ittifakı açısından doğurduğu ve doğurabileceği “fitne”yi gördü. Dün yaptığı çok sert açıklamada... Bülent Arınç’ı hedef almasının arkasında yatan temel neden buydu.

Erdoğan Arınç'la yollarını resmen ayırdı...

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü açıklamalarıyla Bülent Arınç’la yolunu resmen ve alenen ayırmış oldu. İsim vermedi ama sözleri adrese teslimdi.

Arınç hiçbir şey olmamış gibi mi yapacak?

- Bakalım Bülent Arınç, kendisiyle yolların resmen ve alenen ayrıldığını kabullenip gereğini yapacak mı? Yoksa hiçbir şey olmamış gibi mi yapacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arınç için ne dedi?
- Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan, kimi bireysel açıklamalar ile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz.
- Velev ki geçmişte birlikte çalışmış olsak bile hiç kimsenin şahsi ifadeleri Cumhurbaşkanı, hükûmetimizle, partimizle ilişkili hale getirilemez. Bizim nerede durduğumuz, nereye gittiğimiz bellidir.
- Bizim ne dediğimiz, nerede durduğumuz, nereye gittiğimiz bellidir ve istikametimizde en küçük bir değişiklik yoktur.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 23.11.2020 12:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol