ECONOMİST ERDOĞAN'A ÖYLE BİR CEVAP VERDİ Kİ...

CHP'ye oy verin çağrısıyla gündeme oturan The Economist'ten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sert bir yanıt geldi

10 Haziran 2011 Cuma 11:55
ECONOMİST ERDOĞAN'A ÖYLE BİR CEVAP VERDİ Kİ...

 Recep Tayyip Erdoğan'ın haftalık Economist dergisine yönelik suçlamalarına derginin bugün yayımlanan son sayısında yanıt geldi.

Erdoğan, The Economist'in 'CHP'ye oy verin' çağrısında tepki göstermişti

Dergi, Erdoğan'ın Economist'i eleştirmesinin onun Batı'daki saygınlığını hemen hemen hiç arttırmayacağını yazdı.

Economist'in bugün yayımlanan sayısında "Son turda" başlıklı bir yazı ile Türkiye'nin derginin ifadesi ile "sert" seçimi değerlendiriliyor.

Dergi, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kutuplaştırıcı bir kampanya sonrası yeniden iktidara koştuğunu belirtiyor.

Economist'teki yazıda Erdoğan'ın kadın bakanlığını kaldıracağını ve yerine "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı" kuracağını söylemesi hatırlatılıyor.

Bunun, onun hükümetinin zinayı suç kapsamına alma çabalarını hatırlayan çevrelerde alarm zilleri çalmasına neden olduğu belirtiliyor.

Yazıda yine de AKP hükümetinin kadınlara bugüne kadar görülmemiş oranda hak verdiği, evlilik içi tecavüzü suç kapsamına alıp, "namus cinayeti" işleyenlere verilen cezaları artırdığı hatırlatılıyor.

Erdoğan'ın giderek daha otoriter bir eğilim gösterdiği ise Economist'in kaygı yarattığını belirttiği konulardan.

Türkiye'nin hemen hemen en fazla gazeteciyi hapse atan ülke olduğunun vurgulandığı yazı, Başbakanın dergi ile ilgili sözlerine yanıt ile noktalanmış:

"Bu yayın organı geçen hafta boyunca, 4 Haziran tarihli sayısında Türklerin CHP'ye oy vermelerini önerme cüretinde bulunduğu için hedef oldu. Önerinin nedeni, AKP'nin anayasayı tek başına hazırlaması için mecliste gerekli üçte iki çoğunluktan yoksun bırakılmasıydı. Sayın Erdoğan ardı ardında mitinglerde The Economist'i "küresel bir çeteyle" uyum içinde hareket etmekle ve İsrail'den talimat almakla suçladı. Bu kendisine ülkesinde oy kazandırabilir. Ancak onun Batı'daki saygınlığını hemen hemen hiç artırmayacaktır.".


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Selin Su 2011-06-10 16:09:17

THE ECONOMİST'i tebrik ediyorum..İçinde bulunduğumuz şartlara rağmen CESUR YÜREĞİ için..İşte ÜLKEMİZİN ihtiyacı olan budur..Elbirliğiyle TÜM KURULUŞLAR ve KİŞİLER korkusuzca karanlığa karşı durur ve HALKI olumsuz hayata sürükleyenlere tepki verseydi, ÜLKEMİZDE ATATÜRK IŞIĞI GÖLGELER ARASINDA KALMAZDI...! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...NE MUTLU ATATÜRK İZİNDEKİ KEMALİST YÜREKLERE...s*s..