banner1700

'Devletin Parasını Makam Araçlarına Değil İhtiyaçlara Harcayın'

Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Bitlis'in Tatvan ilçesinde Cougar tipi helikopterin düşmesi sonucu biri korgeneral 11 askerin şehit olmasını köşesine taşıdı.

05 Mart 2021 Cuma 12:20
'Devletin Parasını Makam Araçlarına Değil İhtiyaçlara Harcayın'

Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Bitlis'in Tatvan ilçesinde  Cougar tipi helikopterin düşmesi sonucu biri korgeneral 11 askerin şehit olmasını köşesine taşıdı.

Cougar tipi helikopterler daha önce de yazılar yazdığını hatırlatan Altaylı, "Cougar helikopterlerin bugüne kadar karıştıkları kazalarda toplam 39 şehidimiz var. Bunlardan ikisi general, ikisi albay rütbesinde üstelik. Bu helikopterler başlı başına bir terör örgütü gibi. Bu kadar rütbeli askerimizi, terör örgütü bile şehit edemedi desem abartmış olmam herhalde. Bu helikopterleri en azından terörle mücadeleden, en azından Doğu Anadolu’dan, kış şartlarının sert olduğu ve bu helikopterlerin donanım olarak uygun olmadığı bölgeden geri çeksek iyi olur sanki." düşüncesini dile getirdi.

Altaylı yazısında şu ifadeleri kullandı: 

"Her yıl makam araçlarına harcadığımız paranın bir bölümü ile en azından askerlerimizi güven içinde taşıyacak helikopterler alabiliriz diye hesaplıyorum. Ne deniyor hep, “İtibardan tasarruf olmaz.”Bu askerlerimiz de Türk ordusunun ve Türk milletinin itibarı. Onlardan tasarruf hiç ama hiç olmaz! Çünkü FETÖ darbesini bastırmış kahraman bir komutanı, bir helikopter kazasına kurban vermek. Hiç ama hiç içime sinmiyor."

'BU HELİKOPTERLER ALLAH'A EMANET UÇUYOR'

Öte yandan Bölgede uzun yıllar görev yapmış emekli bir askeri pilotun sözleri kazaya ilişkin iki önemli ihmali gözler önüne serdiği görülüyor.

 Bölgede uzun yıllar görev yapmış emekli bir askeri pilotun sözleri kazaya ilişkin iki önemli ihmali gözler önüne seriyor: “Birincisi bölgede yeteri miktarda meteoroloji istasyonu yok. Çevredeki havalimanlarından aldığımız bilgilerle uçmaya çalışıyoruz. Ama bu coğrafyada hava çok değişken. Pilotlara ani değişimleri iletecek sistem bir türlü kurulmadı. İkincisi hâlâ helikopterlerin aletli uçuş yapmasına imkan sağlayacak seyrüsefer sistemleri yok."

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre; Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uzun yıllar bölgede helikopter pilotu olarak görev yapmış bir subay kazayla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. İki önemli eksikliğe dikkat çeken emekli subay bunları yeteri kadar meteoroloji istasyonu kurulmaması ve helikopterlerde aletli uçuşun yapılmasına imkan verecek donanımın sağlanmaması olarak sıralıyor.

‘Helikopterler 40 yıldır Allah’a emanet uçuyor’ iddiası kafaları karıştırdı

Emekli subay şöyle dedi:

“Bölgede yeteri miktarda meteoroloji istasyonu yok. Çevredeki büyük illerde bulunan havalimanlarının meteoroloji birimlerinden aldığımız bilgilerle uçmaya çalışıyoruz. Ama bu sağlıklı değil. Zira bölgenin coğrafyası gereği hava durumu çok değişken olabiliyor. Açık raporu alıp havalandıktan kısa bir süre sonra sert bir havayla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Pilotlara havadaki ani değişimleri iletecek bir sistem yok.

Helikopterlerimiz hâlâ VFR şartlarda görerek uçuyor. Doğru dünyanın birçok ülkesinde de helikopterler VFR uçuyor ama o ülkeler bize göre dümdüz… Doğu Anadolu Bölgesi'nin coğrafyası buna uygun değil. 40 yıldır IFR yani aletli uçuş şartları için hiçbir seyrüsefer donanımı sağlanamadı. Yeteri miktarda meteoroloji istasyonu olmaması ve hala görerek şartlarda uçulmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Sivil Havacılık Eski Genel Müdür Yardımcısı ve Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Oktay Erdağı, “Bu helikopterin düştüğü bölgede daha önce de kazalar oldu.  Yazıktır, günahtır, ayıptır. 40 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Hala bölgede bu imkanların sağlanamaması hakikaten büyük bir eksikliktir” diye konuştu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 05.03.2021 12:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol