"DEVLETİN ALEVİSİ OLMAYACAĞIZ..."

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Kültür Derneği öncülüğünde İzmir’de bir araya gelen Aleviler, 'demokratik anayasa ve ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık hakkı' talebinde bulundu.

06 Mart 2011 Pazar 15:56

Gündoğdu Meydanı’nda yapılan mitinge Hacı Bektaş-ı Veli’nin soyundan geldiği söylenen ve Alevilerin yaşayan en ulu önderi olarak gösterilen Veliyettin Ulusoy da katıldı.
    Mitingde, “Cemevleri’nin ibadet yeri olarak tanınması, zorunlu din derslerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması, Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesi” gibi talepler dile getirildi. Mitinge, bazı yöre dernekleri ve bazı siyasi partilerin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü ve sendika destek verdi. Etkinliğe Konak Belediyesi’nde çalışan taşeron işçiler de katıldı. Miting için İzmir dışından otobüslerle vatandaş getirildi.
    Mitingde Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Selahattin Özel ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş birer konuşma yaptı. Balkız, AK Parti’nin 12 Eylül askeri rejimin ürünü olduğunu iddia etti. Darbeyi yapan generalleri 'faşist' olarak değerlendirdi. Ali Balkız, “12 Eylül darbesinin bu ülkede yaşayan herkeste bir anısı var. Ama Alevi toplumu üzerindeki etkisi daha fazladır. Faşist generallerin bu ülkenin başına açtığı sıkıntıları bugün de yaşıyoruz. Alevilerin köylerine 12 Eylül ile birlikte cami yapılmaya başlandı.” dedi.
    Balkız, “Devletin Alevisi olmayacağız.” diyerek, taleplerinde haklı olduklarını vurguladı. Dersim’in adının iade edilmesini isteyen Balkız, “Adı değişen yerlerin ismi iade edilinceye kadar, Munzuz çayı ve Karadeniz’deki derelerin üzerine kurulması planlanan hidro elektrik santrallerinden vazgeçilinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.” diye konuştu.
    Ali Balkız, hükümetin Alevi açılımını da eleştirdi. Açılım toplantılarına katılan Alevilere tepki göstererek, “Birlikte aş pişiriyorlar.” dedi.
    Selahattin Özel ise yaptığı konuşmada, demokrasiyi savunmanın insanım diyen herkesin görevi olduğunu söyledi.
    Fevzi Gümüş de Alevilerin bu ülkede herkes gibi eşit yurttaşlık istediğini, ayrımcılık istemediklerin dile getirdi.
    Mitinge, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel ve bazı belediye başkanları katıldı. Konuşmalardan sonra Arif Sağ ve bazı sanatçılar, seslendirdiği türkülerle mitinge destek verdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol