“DERSİM ARŞİVLERİNİ AÇ DA GÖRELİM“

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sayın Başbakan Dersim'de yaşananlarla ilgili devletin arşivlerini açsın. Açmıyorsa korkuyordur, yürekli değildir'' dedi.

24 Şubat 2011 Perşembe 18:43
“DERSİM ARŞİVLERİNİ AÇ DA GÖRELİM“

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.
Kılıçdaroğlu, Genel Merkez'deki toplantı göncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir soru üzerine toplantı gündeminin Türkiye'nin gündemi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, seçim hazırlıkları ile ''Gençlik Raporu''nun da ele alınacağını söyledi.
CHP lideri, bir başka soru üzerine ''Eski üyelerin partiye dönmek için af taleplerinin'' ise toplantı gündeminin uygun olması halinde görüşüleceğini aktardı.
Milletvekili adaylıkları konusunda ön seçim olup olmayacağına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü, henüz bir sonuca varılmadığını ifade etti.
Kılıçdaroğlu, katıldığı bir canlı yayında, ''Tüzük değişikliği ile seçimlerde başarısız olan il ve ilçe yönetimlerinin düşmüş sayılmasına'' ilişkin açıklaması olduğu hatırlatılarak, ayrıntılarının sorulması üzerine, şunları söyledi:
''Başarının temel ölçüsü, CHP'nin her il ve ilçede arttığını görmektir. Eğer oylar düşüyorsa oradaki yönetimde bir sorunumuz var demektir. Düşündüğümüz değişiklik gerçekleşirse bizim görevden almamıza gerek kalmayacak, otomatik olarak düşmüş olacak.''

DERSİM'DE YAŞANANLAR
Kılıçdaroğlu, ''Dersim'de yaşananlarla ilgili CHP'nin yeni bir söylemi olacak mı? Özür de olur mu?'' sorusuna şu karşılığı verdi:
''Sayın Başbakan 'Elimde Dersim ile ilgili belgeler var. Açıklayacağım' demişti. Bu soruyu Sayın Başbakan'a söyleyin. Eğer Dersim'de yaşananlarla ilgili bütün arşivleri CHP'ye açarsa göreceksiniz çok şık bir rapor çıkacaktır ortaya. Sayın Başbakan orada yaşananlarla ilgili devletin arşivlerini açsın. Açmıyorsa korkuyordur, yürekli değildir. Yürekli adam konuşmaz, bütün belgeleri açar kamuoyuna.''

GAZETECİLERİN YASA DIŞI İŞLERE PRİM VERMEMESİ LAZIM
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile ilgili bugün bir gazetede yer alan iddialara ilişkin soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
''Sorunun şu olması gerekir, benim bildiğim kadarıyla yasada soruşturmaların gizliliği esas, özel hayatın gizliliği esas. Gazetecilerin sorması gereken soru şu değil mi; bu soruşturmalar eğer gizli yapılacaksa, soruşturma tutanakları kimler tarafından servis ediliyor? AKP bunu yapıyor. O tuzağa hiçbir gazeteci arkadaşımızın düşmesini istemem. Yasa dışı işlere hiçbir gazeteci arkadaşımın prim vermemesi lazım.''

BAŞBAKAN O NOTLARI GÖRSÜN BİR BAKALIM
CHP lideri, ''Elazığ Belediyesindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili İçişleri Bakanlığının 3 kez soruşturma izni vermediği'' yönündeki haberlerin hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine, ''AK Parti'nin adının yolsuzluklarla eş anlamlı geliştiğini'' ileri sürdü.
Gazetecilerin ''Elazığ'da yayımlanan Kalem gazetesinin neden kapatıldığını'' İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a sorulmasını isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
''Elazığ'daki yolsuzlukları ortaya çıkaran Adalet ve Kalkınma Partili değerli bir insan, yolsuzluklara tahammül edemediği için... Ben daha önce Sayın Başbakan'a çağrıda bulunmuştum. Çağırın dinleyin bu kişiyi diye. Bırakın çağırmayı, tam tersine var olan yolsuzlukları kapatmak istiyorlar. Önümüzdeki günlerde Sayın Başbakan'a Kayseri'de rüşvet toplayan kişinin kendi el yazısıyla yazdığı notları da göndereceğim. Sayın Başbakan o notları bir görsün bakalım. Dava dosyasındaki notları göndereceğim. Okuduğu zaman merak ediyorum acaba yüzü kızaracak mı? Merak ediyorum, İçişleri Bakanı'nı çağırıp 'bu kadar önemli deliller varken sen niçin Kayseri'ye mülkiye müfettişi göndermiyorsun? diye soracak mı? Yoksa o dosyayı da kapatıp çamurun içinde oturacak mı?''
Kılıçdaroğlu'nun açıklamaların ardından PM, basına kapalı toplandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol