CUDİ DAĞI ABLUKA ALTINDA!

ŞIRNAK'ta PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyonlar sürerken, güvenlik güçleri Cudi Dağı'nı abluka altına aldı.

15 Temmuz 2011 Cuma 15:29
CUDİ DAĞI ABLUKA ALTINDA!

 Şırnak'ta 3 gün önce Kato, Küpeli ve Çırav dağlarında PKK'lılar ıetkisiz hale getirmek için başlatılan operasyon sürdürülürken, operasyon bugün Cudi Dağı'na da kaydırıldı. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na bağlı birlikler Cudi Dağı'nı abluka altına aldı. İkizce Jandarma Tugay Komutanlığı'na geçici görevle konuşlanan Bolu Dağ Komando Tugay Komutanlığı'na bağlı özel eğitimli profesyonel birlikler, karadan ve havadan Cudi Dağı'na yönelik kapsamlı operasyon başlattı. Verilen koordinatlar eşliğinde kademeli olarak hareket eden tam teçhizatlı profesyonel birlikler, Sikorsky helikopterlerye dağın stratejik alanlarına indirildi. Timler, Cudi Dağı'nda bulunan Toptepe, Cevizdüzü, İkikiraz, Köseli, Derebaşı, Koyunören ve Aksu bölgelerindeki stratejik öneme sahip noktalarda konuşlandı. 

İnsansız hava araçlarının tespit ettiği hedefler ve 23'ncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndaki operasyon karargahında hazırlanan koordinatlar doğrultusunda hareket eden birlikler, teröristlerin izlerini sürüyor. Kobra helikopterlerinin alçak mesafeden uçarak, teröristlerin bulunduğu alanları saptamaya çalışıyor.

Bu arada İkizce Jandarma Tugayı'na bağlı birlikler tarafından her gün rutin olarak yapılan yol kontrolleri devam ediyor. Şırnak-Cizre arasında frekans karıştırıcı jammer araçları ve mayın ve patlayıcılar konusunda hassas olan köpeklerin de katıldığı yol kontrolleri yapılırken, karayol uaraç trafiğine kapatılıyor. 

ŞEMDİNLİ'DE ASKERİ HAREKETLİLİK

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi’nin Dolapdere ve Kulp İlçesi’nin Küplü köyleri kırsalında dün öğle saatlerinde yaşanan ve 13 askerin şehit edildiği, 7 askerin de yaralandığı çatışma sonrası Güneydoğu’da yeniden askeri hareketlilik yaşanıyor.

SINIR BİRLİKLERİNE ASKER TAŞINIYOR

Şemdinli ilçesinde gece geç saatlerde başlayan askeri sevkiyat, bu sabah saatlerinde de devam etti. Gece geç saatler olası saldırılara karşı sinyal bozucu jamerler eşliğinde karadan sınıra asker sevkiyatı yapılırken, sabah saatlerinde de havadan helikopterle sevkiyat devam etti. Gece ve bu sabah Irak sınırın sıfır noktasında bulunan Aktütün, Beyyurdu,Derecik İç Güvenlik Taburu, Yeşilova, Ortaklar Karakolları ile geçen yıl saldırıya uğrayan ve 11 askerin şehit olduğu Tekeli Taburu ile Gedik Tepe’ye aralıksız asker sevkiyat yapıldığı gözlendi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol