'Çok Daha Büyük Zamlar Gelecek'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, daha büyük zamların geleceğine dikkat çekerek, "Vatandaş açısından şu anda baharımızı yaşıyoruz. Kış gibi görünse de baharımızı yaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte kaçınılmaz olarak daha büyük zamlar gelecek" dedi.

07 Ocak 2022 Cuma 14:20
'Çok Daha Büyük Zamlar Gelecek'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli Sanayici İşadamları Derneği'nin düzenlediği akşam yemeğinde iş insanları ile bir araya geldi.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Demokraside temel bir sorunumuz var. ‘Benim vergim nereye harcandı?' sorusunu genellikle sormayız. Bu sorunun sorulmadığı ülkelerde demokrasi gelişmez. Demokrasinin birinci kuralı vatandaşın ‘Ey hükümet ben sana vergi veriyorum sen bunu nereye harcadın’ diye sormasıdır. Demokrasinin çıkış kaynağı bu cümlede yatar. Ama bu bizim ülkemizde maalesef sorulmuyor” dedi.

"ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DAHA BÜYÜK ZAMLAR GELECEK”

Ülkenin ekonomik gidişatı hakkında da açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu daha büyük zamların kapıda olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

* Türkiye’nin izlemesi gereken strateji nedir bunu anlatmak istiyorum. Sorunlar var mı? Var. Sorunlar büyüyor mu? Evet büyüyor. Önümüzde daha büyük sorunlarla karşılaşacak mıyız? Evet daha büyük sorunlarla karşılaşacağız.

* Daha çok zam gelecek mi? Evet gelecek. Vatandaş daha büyük sıkıntılarla karşılaşacak mı? Evet vatandaş açısından şu anda baharımızı yaşıyoruz. Kış gibi görünse de baharımızı yaşıyoruz.

* Önümüzdeki süreçte kaçınılmaz olarak daha büyük zamlar gelecek. Çünkü üretici ve tüketici fiyatları arasında büyük fark var. Üretici enflasyonu çok yüksek o henüz tam fiyatlara yansımadı. İktisat kuralı da bilir ki bunlar bir süre sonra maliyetlere sonra da fiyatlara yansıyacak.

KILIÇDAROĞLU, STRATEJİSİNİ AÇIKLADI

Kılıçdaroğlu, “İzlememiz gereken dört ayaklı bir strateji var” diyerek  şöyle devam etti:

Birincisi can ve mal güvenliği. Bunlar yoksa demokrasi gelişmemişse savcılar bağımsız değilse medya bağımsız değilse insanlar can ve mal güvenliklerinden endişe ediyorsa o ülke büyümez. Yapılması gereken demokratik standartlarımızı AB düzeyine çıkarmaktır. Üreten Türkiye demek sadece fabrika demek değildir. Hayatın her alanında üretmeliyiz. Sanatta, sanayide, hizmette nitelikli ürünler üretmeliyiz. Katma değerli ürün üretemiyorsanız dünyada söz sahibi olamazsınız. Dünya hızla gelişiyor. Bizim bu hıza ayak uydurmamız lazım.

GÜÇLÜ BİR SOSYAL DEVLETE İHTİYACIMIZ VAR”

*Stratejinin üçüncü ayağı ise hakça bölüşmektir. Güçlü bir sosyal devlet inşa edemezseniz ülkede huzuru sağlayamazsınız. Herkesin karnının doyabildiği bir sosyal devlet inşa etmek zorundasınız. Herkesten vergi alıyorsunuz, önceliklerinizi iyi belirliyorsunuz. Devlet Planlama Teşkilatının kapatıldığından kaçımızın haberi var? Niye kapatıldı Devlet Planlama Teşkilatı? En yetenekli beyinlerin gittiği,  en nitelikli insanların çalıştığı ve geleceğimizi planlayan bu beyinler nerelere gitti? Tamamı yok edildi. Demek ki bizim güçlü bir sosyal devlete ihtiyacımız var.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 07.01.2022 14:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol