CHP BÜROLARINI NEDEN KAPATTI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Diyarbakır'da seçim bürolarının kapatılma gerekçesini bakın nasıl açıkladı...

17 Mayıs 2011 Salı 15:54
CHP BÜROLARINI NEDEN KAPATTI?

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP'nin Ordu ve Giresun mitingleri nedeniyle gittiği Giresun'da, parti otobüsünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''CHP'nin Diyarbakır'da, Uludere'de terör örgütüne yönelik operasyonun ardından BDP'nin kepenk kapatma kararına uyduğu'' yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Tekin, siyasi partilerin seçim güvenliğini, güvenlik görevlilerinin alması gerektiğini söyledi.

Gürsel Tekin, ''Eğer orada devlet kendi güvenliğini alamamışsa, siyasi partilerin seçim bürolarının güvenliğini alabilir mi? Arkadaşlarımız, güvenlikten kaynaklı kapattı. Yarın da ne olacağı belli değil'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkari mitingini iptal ettiğini anlatan Tekin, ''Siz, CHP'nin seçim bürosunun kapalı oluşuna değil, 'bu ülkenin Başbakanı Hakkari programını niye iptal etti' diye soracaksınız. Eğer bu ülkenin Başbakanı, kendine güvenip oraya gidemiyorsa, orada siyasi partilerin çalışma imkanı olabilir mi?'' diye konuştu.

CHP'nin BDP'ye desteğinin söz konusu olmadığını vurgulayan ve büronun güvenlik nedeniyle kapalı olduğunu yineleyen Tekin, ''Diyarbakır'da kamu binalarının, bankalar da dahil olmak üzere tamamı kapalıyken 'siz seçim ofisinizi niye açık tutmuyorsunuz' diyenlere, 'devlet nerede' diye sorarlar'' dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, Diyarbakır'daki CHP seçim bürosunun, ''kepenk kapatma eylemi'' dolayısıyla kapatılması ile ilgili olarak ''Bunun üzerinden CHP'yi vurmaya çalışmak ahlaksızlıktır. AKP'nin yaptığı da budur, ahlaksızlıktır'' dedi.

Tanrıkulu, parti genel merkezi girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Partisinin, ölümlerden üzüntü duyduğunu belirten Tanrıkulu, sorunların, barış ve uzlaşı içeresinde çözümünden yana olduklarını söyledi.

CHP'nin seçim bildirgesiyle Türkiye'nin bu temel sorununa en somut öneriler getiren bir siyasal çizgiye ve bildirgeye sahip olduğunu savunan Tanrıkulu, ''Biz, öncelikle Türkiye'de hiçbir yurttaşımızın ölümünü istemiyoruz ve ölümlerin son bulmasını istiyoruz'' dedi. Tanrıkulu, şöyle konuştu: ''Bugün gazetelere yansıyan ve bazı gazetelerin de manşete taşıdığı haberden de anlaşılıyor ki anlaşılan AKP, Türkiye'de ölümlerden medet ummakta bu seçimde. AKP, şiddeti tırmandırarak Türkiye'deki milliyetçi oylara oynayarak başka bir seçim hesabı içerisindedir. Ben buradan AKP'yi uyarıyorum: AKP, şiddete son vererek ve şiddetten medet ummayarak bu seçim kampanyasını yürütmek durumundadır. Eğer ölümler bugün bu noktaya gelmişse 9 yıldır iktidar olan AKP'nin bu soruna gerçekçi çözüm getirmemesi dolayısıyladır. Dolayısıyla da AKP'nin bir an önce bu sorunu kutuplaştırmadan ayrıştırmadan çözmesi gerekmektedir ve AKP'nin de seçim bildirgesinde bu sorunla ilgili olarak ne yapmak istediğini de ortaya koyması gerekmektedir.

Diyarbakır'da dün itibarıyla her taraf ama her taraf, neredeyse karakollar bile kepenk indirmiştir. Bütün bankalar, kepenk indirmişti. AKP, ilk önce kendi seçim bürolarının güvenliğini sağlasın, karakolların ve bankaların güvenliğini sağlasın, yapması gereken budur. Bunun üzerinden CHP'yi vurmaya çalışmak ahlaksızlıktır. AKP'nin yaptığı da budur, ahlaksızlıktır. Başka hiçbir şey değildir.''

'CHP, PKK İÇİN YAS TUTMAZ' 
Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum ise Diyarbakır'da her yer kapalıyken seçim bürosunun tek başına açık olmasının bir anlam ifade etmeyeceğini belirtti. Batum, ''CHP, PKK için yas tutmaz. Bu, bir amaçla çıkartılmış bir propagandadır'' dedi.

Batum, ''Dolayısıyla burada söylenenlerin pek önemi olmadığını düşünüyorum. Gerçek şudur: Her taraf kapalı olduğu için seçim bürosunu açmanın da anlamsız olduğunu düşündüğü için o da kapatmıştır. CHP olarak tavrımız, o kadar net ki ve bundan dolayı o kadar büyük sıkıntılar yaşadık ki bu, Türkiye'de bir genel bir yanlış yönlendirme propagandasının bir sonucu diye düşünüyorum'' diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol