Bilge Yılmaz, Erdoğan kazanırsa neler yaşanacağını anlattı, korkunç!

İYİ Partili ekonomist Bilge Yılmaz, ekonomi politikasının değiştirmemesi halinde Türkiye’nin buhrana sürükleyeneceğini söyledi, sonbaharı işaret etti.

27 Mayıs 2023 Cumartesi 14:21
Bilge Yılmaz, Erdoğan kazanırsa neler yaşanacağını anlattı, korkunç!

Türkiye ikinci turu 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine gün sayarken, ekonomide seçimi bekliyor. Habertürk’e konuk olan ekonomist ve İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz “Seçim kaybedilirse, çok büyük şanssızlık olur Tayyip Bey kazanırsa Türkiye’yi zor günler bekliyor” dedi.

‘TAYYİP BEY KAZANIRSA TÜRKİYE’Yİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR’

Yılmaz’ın açıklamaları şöyle: “Türkiye belki de en kötü ekonomik dönemiyle karşı karşıyayız. Bizim yapacaklarımız çok net. Seçim kaybedilirse, çok büyük şanssızlık olur Tayyip Bey kazanırsa Türkiye’yi zor günler bekliyor. Her halükarda zor günler bekliyor ama Tayyip Bey, şu anki tercihlerine devam ederse kısa vadede enflasyonun arttığını göreceğiz. Doları belli miktarda tutabilir. Turizm geliriyle tutabilir. İlk önce enflasyon hemen arkasından da Türkiye’nin ödemeler dengesi krizine girdiğini görebiliriz eğer aynı model sürdürülürse. Sonbaharda doları bitecek. Türkiye ilk üç ayda 25 küsur milyar dolar cari açık verecek. Ya dışarıdan para bulacaksanız ya da Merkez Bankası’ndan arayı kapatacaksınız. Bizim Merkez Bankamız kendisine ait olmayan dolarları satmış.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN HİÇ GÖRMEDİĞİ ACI TABLO’

Türkiye Cumhuriyeti’nin karar vermesi gerekecek. Petrol mü, gaz mı, ilaç mı, gıda mı almak istiyoruz. Sanayi için hammedde mi alacağız? Bunların hepsini birden yapamayacağız. O zaman ciddi yoksulluk ve işsizlikle karşı karşıya geleceğiz. Yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, insanlığın fakirleşmesi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin hiç görmediği acı bir tablo. İçeride verilen vaatlerle ithalat için bulmanız gereken para farklı şeyler. Türkiye Cumhuriyeti içeride gerekli ödemeleri her zaman yapar. Ama dışarıdan mal alırken Dolar ve Euro ile yapıyorsunuz. Bunu bulamama tehlikesi var. Bütçe disiplini sağlamazsanız enflasyona yol açar. Sisteme çok fazla karşılıksız para sokuyorsanız, sınırlı mala talep artacak, fiyatlar artacaktır.

‘SUUDİ ARABİSTAN'DAN GELECEK PARAYA KARŞI DEĞİLİZ AMA…’

Türkiye’nin bir an önce bu kaynak sorununu çözmesi lazım. Cari açık ve finansman problemini çözmek zorundayız. Yoksa dediğim gibi ani şekilde herşey duracak. 21 yıldır iktidardalar. Yıllardır yapılan hatalar birikti. Tayyip Bey’in şu alanda bu tabloyu çözecek saygın kadrosu yok. Olsa bile bu kadronun uluslararası anlamda güvenirliği olması lazım. Tayyip Bey’in son yıllarda yaptığı davrınış ve politikalar uluslararası güvenirliğini yitirdi. Biz Suudi Arabistan ve Körfez’den gelecek paraya karşı değiliz. Bu ülkenin bağımsızlığı, haysiyeti, gururu çok daha önemlidir.

‘KUR KORUMALI MEVDUAT ÇILDIRDI’

Kur Korumalı Mevduat çıldırdı. Orijinal uygulama, devlet dolara olan talebi kırmak için TL’ye geçin, belli bir faizle parayı yatırın. Kur değer kazanırsa Hazine ya da Merkez Bankası farkını karşılayacak dedi. Şu anda KKM farklı yere geldi. Çılgın ısrarla inanılmaz derecede tuhaf uygulamalar başladı. KKM’ye para yatırıyorsunuz, baştan prim ödeniyor, yüzde 42’ye kadar geldi. Eninde sonunda bunu biz ve gelecek nesiller verecektir. Faizin yüzde 42 olması ne demek? Belli bir limitin üzerine veriyorlar. Benim dediklerim doğru değilse o bankaların genel müdürleri var. Beni yanlış bilgi vermekten mahkemeye versinler. 1 milyon dolar getiriyorsunuz. 3 aylığa yatırıyorsunuz. 100 bin dolarınızı hemen iade ediyo size. 900 bin yatırıyorsunuz onu 1 milyon kabul ediliyorlar. Buna prim dersiniz ama bu faiz. 3 ayda siz yüzde 11.11 faiz alıyorsunuz. Esasen o faiz yüzde 52 küsura geliyor. Böyle bir getiri dünyanın hiçbir yerinde olamaz. Bu sadece göz boyamak için. Bunu kime veriyorlar? Varlıklılara veriyorlar. Bunu sizin, benim torunlarımız ödeyecek. Bu bir soygundur, durdurulması lazım.

‘BU ÇILGINLIĞA HEMEN SON VERECEĞİZ’

Biz ne yapacağız? İktidara gelir gelmez KKM çılgınlığına son vereceğiz. Devletin verdiği sözü devlet tutar ama bu çılgınlığı kesmeniz lazım. Bunu durduracağız. Bundan sonra KKM eskisine döndürülecek ve bitirilecek. Bir an önce ekonomi dengeye ulaştığı zaman KKM’nin yenilenmesine izin vermeyeceğiz. Bu çılgınlık küçük ölçekte 70’lerde yapıldı. Türkiye büyük fedakarlıklarla bunu kapatmaya başardı. Biz de kapatacağız.

‘SAKİN EKONOMİ VAAT EDİYORUZ’

Türkiye’de herkes ekonomiyi merak ediyor. Herkesin önünü görebiliği dolar fiyatının oynamadığı sakin bir ekonomi vaadediyoruz insanlara. İnsanlar daha çok yatırıma, üretime konsantre olsunlar. Paradan para kazanmak gibi spekülatif işlere girmek zorunda kalmasınlar.

‘VATANDAŞLIĞI NİYE VERİYORUZ’

2018 krizinden sonra müteahhitlerin elinde evler kalmıştı. Onlar eritilmeye çalışırken gelecek görülmedi. Yurt dışından sığınmacı kabul ediyorsunuz, devlet asli görevini yerine getirmiyor. İnsanlar Türkiye’ye yatırım yapabilirler, ev de alabilirler. Ama bunun yanında vatandaşlığı niye veriyoruz? Dünyanın birçok saygın ülkesi yatırım yapan insanlara oturum hakkı verebilir ama direk vatandaşlık vermiyor. Dillerini ve tarihlerini öğrenmeniz gerekiyor. Biz ülkemizde vatandaşlığı parayla satılır hale getirmişiz. Daha büyük neden Türkiye’de yanlış ekonomi politikalarıyla enflasyon patlatıldı ve fiyatlar artırıldı. İnsanların yatırım yapacağı yerler azaltıldı. Çok parası olan eve, az parası olan arabaya gitti. Şu yabancılara ev satışını geçici olarak kaldırmamız lazım. 20-30 evi olan insanlar var. Bu insanları ekonomik teşviklerle evleri piyasaya sürmeye teşvik edeceğiz. Evleri boş tutarsanız boş tutma vergisi olur. Birçok kısa vadeli dokunuşlarımız var. Uzun vadede çözüm TOKİ’nin asli görevine dönerek gerçek ortadireğe devletin desteğiyle ucuza ve uzun vadeli desteği sağlamak. Tayyip Bey bunu vaat ediyor ama 21 yıldır bunu yapmadı. Planlama ve tercihlerde hata var.

‘ÇOK AĞIR BEDELLERİ OLUR’

Tayyip Bey ‘bu politikaları devam ettiririm’ diyor; sonbahar geldiği zaman Türkiye’nin d övizi kalmayacak. Türkiye geleceğini, itibarını satıp bu ülkelerden para bulamazsa sanayicimizin hammaddeye para bulamayacağız. İşsizlik olacak, üretimimiz düşecek. Bunun çok ciddi bedelleri var. Belki buna buhran demek gerekiyor. Çok ağır bedelleri olur bunun. Sosyal sebepleri de olur Allah göstermesin. Tayyip Bey’in bir an önce bu gittiği yoldan vazgeçmesi lazım.

‘ENFLASYON DÜŞÜYOR’ YANILGISI…’

Enflasyon çok hızlı şekilde azdırıldı. 2020’nin sonunda Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmedik şekilde arttı. Biraz düşüyormuş gibi oldu onun yanılgısı var. Şu an enflasyon yeniden hızlanıyor. Enflasyonun doğru ölçülmediği gerçeği var. Şu an Türkiye’de ciddi bir bütçede disipsizlik var. Dövize yapılan baskı var. Şartların ağırlanması bizi sadece kamçılayacaktır. Biz gelip düzeltmekse çok büyük acılar çekilecek bu ülkede. Herkesi sandığa davet ediyorum. Herkes son 5 yıla baksın. Devlet eliyle çok büyük servet transferi yapıldı. Siz devletin seçtiği şanslı kullardan mısınız; yoksa ezilen vatandaşlardan birisi misiniz? Çılgın yüzde 55 dolar faizini ödemek istemiyorsanız yapmanız iş Pazar günü seçime gidip Tayyip Bey’e dur denmesi gerekiyor.”

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 27.05.2023 14:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol