BİLAL'E BİR BABALIK DA 'FAKIBABA'DAN...

Urfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Başbakan Erdoğan'ın oğlu ve kızının yönetiminde olan TÜRGEV'e mülkiyeti belediyeye ait olan arsayı tahsis etti.

02 Ocak 2014 Perşembe 09:16
BİLAL'E BİR BABALIK DA 'FAKIBABA'DAN...

 Urfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Başbakan Erdoğan'ın oğlu ve kızının yönetiminde olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı  (TÜRGEV)'e mülkiyeti belediyeye ait olan Dağeteği mevkiinde bulunan 7 bin 921 metrekarelik arsayı yurt binası için tahsis etti.

Urfa'da iki dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı yürüten ve 30 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde aday olmayacağını ilan eden Ahmet Eşref Fakıbaba, Başbakan Erdoğan'ın çocuklarının yönetiminde olduğu TÜRGEV Vakfı'na belediyenin arazisini yurt yapılması için tahsis etti.

4 Kasım 2013 tarihinde toplanan Belediye Meclisi'nin birinci birleşiminde, mülkiyeti belediyeye ait olan Dağeteği mevkiindeki değeri yaklaşık 3 milyon TL olan 7 bin 921 metrekarelik araziyi yurt yapımı için tahsis etti. Mecliste muhalefet partisi üyelerin itirazlarına rağmen, arazinin TÜRGEV'e tahsis edilmesi karar altına alındı.

Belediyenin arazisinin TÜRGEV'e tahsis edilmesi kararına muhalefet eden Urfa Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Hilmi Kadayıfçı ise mecliste yaptığı konuştada, yapılanın imar kanununa aykırı olduğunu belirterek, Ekim ayında da Dergah Vakfı'na Direkli'de 20 dönümlük bir sosyal alanın verildiğini ve buranın konuta çevrildiğini belirterek, "Biz imar planlarını delik deşik ediyoruz. Geçmişte eleştirdiğim insanlar bunu yapmadı; ama sizin döneminizde hat safhaya çıktı" diye konuşmuştu.

AKP ile Cemaat arasında patlak veren 17 Aralık krizi sonrası, gözaltına alınan 3 bakan çocuğu ve Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında da gözaltı kararı çıkarılması ardından TÜRGEV gündeme gelmişti.

TÜRGEV'e Türkiye'nin birçok yerinde usulsüz olarak arazi tahsis edilmesini gündemine taşıyan Gülen Cemaati'ne yakın gazeteler, arazilerin Başbakan'ın çocuklarına peşkeş çekildiğini yazınca, Başbakan Erdoğan buna tepki göstermişti. 

Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada TÜRGEV için, "Gençliğe Hizmet Vakfı adıyla kurulmuş bir vakıf. Benim çocuklarım da var. Fatih Belediyesi bir yer kiralıyor. ÇYDD’ye devlet, belediyeler bir sürü yer verdi. Orada aklınız neredeydi. İstek Vakfı’na verilirken neredeydi. Türk Eğitim Vakfı’na verilirken neredeydi. Yasalarda buna engel bir şey yok. Verilebilir" demişti.

1996 yılında kurulan İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı, 20012'de adını Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı olarak değiştirdi.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Ahmet Ergün'ün yaptığı TÜRGEV'in mütevelli heyetinde Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, büyük kızı Esra Albayrak, AKP İstanbul Milletvekilleri Mehmet Doğan Kubat ve Mustafa Ataş, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir gibi isimler yer alıyor.

MİLLETVEKİLLERİ TÜRGEV'İ BAŞBAKAN'A SORMUŞTU
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yolsuzluklar ve TÜRGEV'e kamu arazilerinin peşkeş çekilmesi konusunda TBMM'ye Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları dile getirmişti:

"TÜRGEV'e yüksek değerli arazilerin ucuza verilmesi, kamu arazilerinin devredilmesi örneğin İGDAŞ'a ait arazinin TÜRGEV’e devri, Altunizade’de Hazine’ye ait bir araziye talip olan Milli Eğitim talebinin geri çektirilerek TÜRGEV'e devredilmesi gibi işlemlerde siz veya oğlunuz aracı oldunuz mu, buralardan TÜRGEV'e haksız bir kazanç sağlandı mı?

Oğlunuz Bilal Erdoğan ve yakınlarınızın yönetiminde olduğu TÜRGEV'in kamu kurumları nezdinde gözetilmesi için talimat verdiniz mi?"

Aynı şekilde TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Milletvekili Nur Sarter'de, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Eminönü'ndeki bir araziyi içindeki tarihi binalar ve eserlerle birlikte 49 yıllığına TÜRGEV'e kiralandığını belirterek, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sormuştu:

- TÜRGEV’in kuracağı üniversitenin arsası Vakıflar Genel Müdürlüğüne mi aittir? Arsa, TÜRGEV’e verilmiş midir? TÜRGEV’in kuracağı üniversitenin arsası kime aittir? TÜRGEV kaç lira bedelle bu arsayı almıştır? TÜRGEV’in kuracağı, İbn-i Haldun Vakıf Üniversitesi’nin arsası nerede bulunmaktadır?

- TÜRGEV’e ait öğrenci yurtları bedelsiz olarak AKP’li belediyelerden mi alınmıştır? TÜRGEV tarafından kendisine ait olduğu belirtilen yurtların, asil sahibi olan gerçek/tüzel kişi ya da kişiler kimlerdir? Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın genel kurul üyesi olduğu TÜRGEV’e yurt binalarını edinirken ayrıcalık tanınmış mıdır? Belediyelerden bedelsiz yurt binası alan başka bir vakıf var mıdır?”

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 02.01.2014 10:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol