BDP, CEMAATE ÇATTI!

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Yolsuzluk ve rüşvet' operasyonunda cemaati eleştirdi.

11 Ocak 2014 Cumartesi 16:21
BDP, CEMAATE ÇATTI!

 BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Yolsuzluk ve rüşvet' operasyonunda cemaati eleştirerek, "Bediüzzaman'ın hırkasının cebi yoktur. Tek bir kuruş serveti ve parası yoktur. Cenazesini kaldırabilecek kefen parasından başka bir şeyi de yoktur. Siz onun takipçisi olamazsınız. Siz, 'Hz. Muhammed'in yolundan gidiyorum' diyemezsiniz. 10 yıldır bunlar hırsızlık yapıyor. Cemaat de göz yumuyor, ortak oluyor. Şimdi çıkarları çatışınca, hırsızları ortaya çıkarmaya başladı. Bu mudur dürüstlük?" dedi.

Demirtaş, seçim bürolarını açmak ve partilileriyle bir araya gelmek için bugün Konya'ya geldi. İlk olarak Kulu İlçesi'ne giden Demirtaş, seçim bürosu açılışında Kulu Belediye Başkanlığına Mustafa Çakır ve Esin Akgül Güneş'in eşbaşkan olarak birlikte aday olacağını söyledi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, BDP'li belediyeleri karalayarak, partinin büyümesini engellediğini öne süren Demirtaş, şunları söyledi:

"Güneş, balçıkla sıvanmaz. Her nerede, BDP'nin belediyesi varsa, orada şeffaflık, dürüstlük ve halklı belediyecilik vardır. Başbakan aslında bunu engellemeye çalışıyor. Niye BDP’den korktukları şimdi daha anlaşılıyor. Hiçbir belediyemizde rant, hırsızlıkla suçlanmadık, suçlanamayız. Biz halkın malı olan belediye koltuklarını, tekrar halka iade etmek için seçime giriyoruz. Biz birilerini başımıza ağa, paşa seçip ailesini, çevresini, ihalelerle zenginleştirsin diye belediye başkanı seçmiyoruz. Biz tam tersine, koltuğu halka teslim etmek istiyoruz. Dünyada ilk defa biri erkek biri kadın iki belediye başkanıyla yöneteceğiz belediyelerimizi."

Başbakan Erdoğan'ın, BDP'li belediyelerin olduğu yerde çöplerin bile toplanmadığını söylediğini ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bunların tamamı yalan. İşte bu kadar yalan konuşursan, bunlar başına gelir senin, foyan ve yalanların ortaya çıkar. Kimin paraları ne yaptığı şimdi daha iyi anlaşılıyor."

Demirtaş, gerçek bir soruşturma yapıldığında her şehirde, her ilçede AK Parti'nin yolsuzluklarının ortaya çıkacağını, ancak iktidarın panikle cemaate yakın bütün yetkilileri soruşturmadan el çektirdiğini kaydetti. 

CEMAATE SERT ELEŞTİRİ 

Fethullah Gülen cemaatine de seslenen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cemaat, inanmanın hizmet erbabı olduklarını ve Bediüzzaman Said-i Kürdi'nin, Said-i Nursi’nin takipçileri olduğunu söyleyen cemaatçilere buradan sesleniyorum; Onların, savcı, polis, rektör, vali, kaymakamları var. Sizin okuduğunuz Kuran-ı Kerim'de, siz hırsızlıkları 10 sene boyunca görmezden gelip, ne zaman ki çıkarlarınız zarar görürse o zaman üstüne gidin diye bir şey mi yazıyor. Siz Bediüzzaman’dan bunu mu öğrendiniz? Bediüzzaman'ın hırkasının cebi yoktur. Tek bir kuruş serveti ve parası yoktur. Cenazesini kaldırabilecek kefen parasından başka bir şeyi de yoktur. Siz onun takipçisi olamazsınız. Siz 'Hz. Muhammed'in yolundan gidiyorum' diyemezsiniz. 10 yıldır bunlar hırsızlık yapıyor. Cemaat de göz yumuyor ortak oluyor. Şimdi çıkarları çatışınca hırsızları ortaya çıkarmaya başladı. Bu mudur dürüstlük.?"

"TENCERE DİBİN KARA"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti'nin cemaatten daha temiz olmadığını ifade ederken, şöyle devam etti:

"Tencere dibin kara, senin ki benden kara. Bunlar mı adaletle nam salmış Hz. Ömer’in temsilcisi olacak? Olabilir mi böyle bir şey? Bugüne kadar İslamiyet'e ve dinimize bunlar kadar zarar veren olmadı. Müslümanmış gibi görünüp, bu kadar hırsızlık, yolsuzluk, zalim, zulümle bir arada yürüyen başka bir iktidar olmadı. Geçmiş iktidarlar Demirel'den, Çiller iktidarına kadar hepsi zulüm yaktı. Kimse çıkıp da 'Ben Allah yolunda yürüyorum' demedi. En azından ne oldukları belliydi. Bunlar ne yaptı? 'Ben Müslüman'ım' deyip, en büyük haksızlığı, zulümleri, işte İslam kisvesi altına yaptılar. İslamiyet’e en büyük zararı da bunlar verdiler."

"BU ANALARIN KUZUSU, SENİN EVLADINDAN DAHA MI DEĞERSİZ"

Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yargıya güvenmediğini oğlunu yargıya teslim etmediğine dikkat çekerken, "Sen güvenmiyorsan, biz niye güveniyoruz? Halkın evladını, yoksulun, emekçinin günahı nedir? Onları niye bu yargıya teslim ediyorsun. Sen Bilal Erdoğan’ı bu yargıya teslim etmem diyorsun da, bu anaların kuzusu, senin evladından daha mı değersiz" diye konuştu.

BDP Genel Başkanı Demirtaş, Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde 2 yıl önce düzenlenen hava operasyonunda 34 sivilin öldürülmesi ile ilgili tek asker hakkında soruşturma açılmadığını ifade ederken, "Bu kadar vicdansız, bu kadar ahlaktan yoksun olabilir mi hükümet? Şimdi diyecek ki; yargı bağımsız. Gecen hafta 'Bağımsız değil' diyordun. Yargıya ateş püskürüyorsun. 'Bu yargıda paralel devlet var' diyorsun. Şimdi Roboski, kararını veren yargı hangi yargı? Yüzlerce polisi, emniyet müdürünü görevden aldı. Daha valileri alacak, kaymakamları alacak. Niye? 3 bakan çocuğu için. Roboski'de 34 kişi paramparça olacak, savcı efendi bir tek kişinin bile yargılanmasına gerek yok diyecek. Hiç mi kusur, hata, suç yok? 34 insan parçalanmış cenazesi yerde. Tek bir kişiye bile dava açılamıyor. Şu an da arabanızla bir kişiye çarpsanız, hafif yaralansa hakkınızda dava açılıyor" diye konuştu. 

DEVLET İÇİNDE 5 AYRI DEVLET

Devlet içinde 5 ayrı devlet olduğunu iddia eden Demirtaş, geçmişte gittikleri her yerde kendilerini 1 polis kamerasının izlediğini anlatırken, "Şimdi, MİT’in, Emniyet'in, Jandarma istihbaratın, Genelkurmay'ın, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün var. Niye ? Hiç biri, birbirine güvenmiyor. Hepsi ayrı istihbarat topluyor. 5 devlet oldu. Artık bir tane devlet yok Türkiye’de. Devlet içinde devlet, onun içinde de devlet. 5 ayrı devlet bu ülkenin yönetiminde. Hangisi bizim muhatabımız bilmiyoruz. Hepsinin de derdi iktidarı ele geçirip, vatandaşa baskı kurmak" dedi.

Demirtaş daha sonra yaklaşık 500 araçlık konvoyla Cihanbeyli İlçesi'ne bağlı Yeniceoba Beldesi'ne geçti. 

"BAŞBAKAN MAĞDUR ROLÜ OYNUYOR"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cihanbeyli İlçesi'ne bağlı Yeniceoba Beldesi'nde de partisinin seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan'ın, 12 yıldan bu yana 'Mağdur rolü' oynadığını öne sürdü. Demirtaş, şunları söyledi:

"Bu devlet bizi ezdi. Benim başörtülü kardeşimin, başörtüsünü yasakladı' diyor. 'Belediye başkanıydım beni içeriye attılar', 'Ben çocuklarımı burada okutamadım, yurt dışına gönderdim. Yani dinleyince ağlayacaksınız' diyor. Bu kadar mağdur ve perişan. Öbür tarafta da çelik kasalar, ayakkabı kutuları, ortaya çıktıkça aslında mağdurun kimin olduğu daha iyi anlaşılıyor. Bu halkın vicdanının ne kadar iyi olduğunu biliyor. O nedenle sürekli mağdurum diyor. Çünkü halk ezilenin, mağdurun, yanında olur ve sahip çıkar. O da hep ezildim, yandım bittim yaygarası içinde Türkiye'yi adım adım dolaşıyor. İnanmayın. Bitti artık bu dönem."

"BUNLAR UZAYDAN GELMEDİ, SİZ YAPTINIZ"

Başbakan Erdoğan'ın şimdi de 'Cemaat mağduru' olduğunu ve cemaatten şikayet ettiğini anlatan Demirtaş, vali, emniyet müdürleri, savcıları bugünkü iktidarın atadığını, Cemaatçi olmayanların devlete sokulmadığını öne sürerek, "Cemaatin bölge bürolarından rapor almayan ve onay almayanı memur bile yapmadılar. AK Parti bunu yaptı. Cemaatin bütün kadrolarını, devletin her yerine doldurdular, kendi eliyle yaptıklarını bugün çıkmış halka şikayet ediyor. Diyor ki; 'Bunlar devletin içinde paralel devlet kurdu.' Bunlar uzaydan gelmedi ki. Kendi elinizle yaptınız. Nerede bir BDP'li varsa, attınız, yerine cemaatçileri koydunuz. Adam içki içiyor, işten atılmamak için 'Cemaatçiyim' diye sakal bırakmaya başladı. Bunun örnekleri var" diye konuştu. 

Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın kendi eliyle yerleştirdiği cemaatçilerin onun kuyusunu kazdığını ifade ederken Başbakan Erdoğan'ın paralel devletten haberi olmadığı gibi davrandığını kaydederek, "Parasını aranızda paylaştınız. Türkiye’deki inşaat, yol ihalelerine bakın. Duble yollar yapıldı. Cemaatten izni olmayan müteahhit oradan ihale alamaz. Cemaat kimdir; AK Parti'dir. Bugüne kadar böyleydi ve bu şekilde çalışıyor" dedi. BDP Genel Başkanı, "Başbakan daha fazlasını vermem' deyince, hoca bedduaya başladı. Hoca, bedduaya başlayınca Tayyip Erdoğan panikleyip tasfiyeye başladı" derken, Türkiye’de cemaatin derin devleti bulunduğunu bildirerek şunları söyledi:

'Osmanlı döneminden Ergenekoncu arayıncaya kadar, derin devletin Türkiye’de nasıl örgütlendiğini iyi biliriz. Derin devleti Kürtler'e karşı kullandılar. Köyleri yaktılar. Faili meçhul cinayetler işlettiler. Anaların evlatlarını kaçırıp kaybettiler, yok ettiler. Bunların hepsini bu derin devlet yaptı. Onların yerine yeşil, derin devlet, yeşil Ergenekon, cemaatin derin devleti geçti. AK Parti'nin yarattığı canavar, AK Parti'yi yemeye başladı. Mesele, bundan ibarettir."
Mehmet Kayhan YILDIZ-Hasan DÖNMEZ-Hüseyin ORDULU/KONYA

DHA

Son Güncelleme: 11.01.2014 16:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
alpha 2014-01-12 12:51:46

siz var ya iktidar olsanız o kınadğınız faşist türklerden on kat beter ırkçı olur memleketin anasını bellersiniz. o kadar demokratlıktan dem vuruyorsunuz bir taneniz apoya laf etse kuyruğunu kıstırıyor kenara çekiliyor...