banner1700

ASKER ZEHİRLENMELERİNDE SKANDAL RED!

Manisa’da yüzlerce askerin zehirlenmesi skandalından kötü kokular gelmeye başladı.

ASKER ZEHİRLENMELERİNDE SKANDAL RED!

Manisa’da yüzlerce askerin zehirlenmesi skandalından kötü kokular gelmeye başladı.

19 Haziran 2017 Pazartesi 16:59
ASKER ZEHİRLENMELERİNDE SKANDAL RED!

CHP yemek şirketinin ve askerlerin zehirlenmesinin araştırılması için TBMM’ye önerge verdi. Önerge AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. Öte yandan tartışmaların odağındaki Rota Yemek Şirketi’nin AKP’li Milletvekili Haluk İpek’in yakın dostu olduğu ortaya çıktı.

Skandalın Araştırılmasına AKP ve MHP Engeli

Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın haberine göre, Manisa’da bir ay içinde 4 defa binlerce askerin zehirlenmesine neden olan Rota yemek şirketiyle ilgili çarpıcı iddialar gündeme getirildi. Üçüncü zehirlenmeden sonra CHP’li vekillerin ‘Bu şirketi ve zehirlenme olayını araştıralım’ önerisi TBMM’de AKP-MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. CHP’li Tur Yıldız Biçer, şirket sahibinin AKP Amasya Milletvekili Haluk İpek’in ‘dostu’ olduğunu Meclis kürsüsünden açıkladı.

Önerge reddedildi, TSK tatmin edici bir açıklama yapmadı

Zehirlenme olayları peş peşe yaşanınca CHP Manisa milletvekilleri Özgür Özel, Mazlum Nurlu ve Tur Yıldız Biçer, 30 Mayıs ve 13 Haziran tarihlerinde bu konuyu Meclis gündemine taşıdı. AKP-MHP tarafından reddedilen önergede CHP’li Nurlu, “Kışlalarda yaşanan zehirlenme vakalarıyla ilgili, Genelkurmay Başkanlığı resmi makam yetkilileri tatmin edici bir açıklama yapmamıştır” dedi.

CHP yeniden önerge verecek

CHP’li Mazlum Nurlu, son yaşanan zehirlenme olayı üzerine yeniden önerge vereceklerini söyledi. Nurlu, “Araştırma önergesini reddeden AKP milletvekilleri dün ve bugün yaşanan zehirlenmelerden sorumludurlar. Askerlerin neden zehirlendiklerinin araştırılması ve ihale alan şirketlerin siyasi bağlantılarını ortaya çıkarmak amacıyla komisyon kurulması için yeni bir önerge vereceğiz” diye konuştu.

Rota şirketinin ilk vukuatı değil

Rota şirketinin geçen yıl Maliye Bakanlığı’na verdiği yemek nedeniyle de zehirlenme yaşandığı ortaya çıktı. Bu konuyu Meclis kürsüsünden dile getiren CHP’li Tur Yıldız Biçer, “Rota yemekçiliğin hazırlamış olduğu yemeklerden 5 Ekim 2016’da Maliye Bakanlığı’ndaki görevli personel de zehirlenmiştir. Rota şirketiyle olan sözleşme 27 Ekim 2016’da feshedilmiştir” bilgisini verdi.

“Yemek şirketinin sahibi AKP’li vekilin yakın dostu”

CHP’li Biçer, yemek şirketinin sahibi ile AKP’li vekilin dost olduğunu iddia ederek şunları söyledi: “Rota şirketinin ortaklarından Veysi Avşar ile AKP’li vekil Haluk İpek arasındaki kadim dostluğa binaen mi devlet kurumlarının ve kışlaların ihaleleri Rota’ya verilmektedir? Aynı şirketin birden fazla yerde zehirlenme vakası var.”

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol