'AKP MKYK'da Erdoğan İle Olay Tartışma!

AKP MYK'sından sızdı: Erdoğan'a 'İmamoğlu'nu hapse atarsak biteriz' yanıtı! Milli Görüş'e yakın gazeteci MYK'daki gerilimi anlattı...

28 Haziran 2019 Cuma 22:27

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde, AKP’nin İstanbul seçiminde aldığı ağır yenilginin ardından, dün yapılan AKP MYK toplantısına ilişkin dikkat çeken bir ayrıntı paylaşmıştı. Selvi yazısında AKP MYK'da yaşananlarla ilgili, “Cumhurbaşkanı bir ara Ordu Havalimanı’nda yaşanan VİP olayına değinmiş. Seçim kampanyası sırasında da bu konu üzerinde durmuş ‘Yargının vereceği kararı ben şu anda bilemem ama yargının vereceği karar bu işte (İmamoğlu’nun) önünü kesebilir’ demişti. Erdoğan benzer değerlendirmeyi MYK’da yapıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise ‘Bu söylediğiniz hukuken doğru değil. Suçlu bulunsa dahi belediye başkanı görevden alınamaz, en fazla kınama cezası verilir’ diye itiraz ediyor. Bunun üzerine Erdoğan ile Yazıcı arasında bir gerginlik yaşanıyor” diye yazmıştı.

Milli Görüş’e yakınlığıyla bilinen Fehmi Çalmuk ise, esnafhabertv'de konuyla ilgili olarak bir habere imza atarken, MYK'da yaşanan olayların, Selvi'nin yazısında bahsettiğinden çok daha öte bir şey olduğu belirtti. Çalmuk, Selvi'nin olayı yumuşatarak aktardığını dile getirirken, toplantıda, Ordu Havalimanı’nda yaşanan VİP olayıyla ilgili olarak Ekrem İmamoğlu üzerinden yaşanan tartışmayı aktardı.

Fehmi Çalmuk'un haberi şu şekilde:

"Ak Parti’nin 23 Haziran İstanbul Belediyesi’indeki seçim yenilgisinin hesabını soracağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun ipuçlarını Salı günü toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda verdi. Erdoğan’ın 'Bu seçim yenilgisinin müsebbipleri ailem bile olsa gönderirim' dediği belirtiliyor. Toplantıda bazı üyelerin gündeme Hazine ve Maliye Bakanı ile ilgili yorumları getirmesi üzerine Erdoğan’ın bu cevabı verdiği de söylenenler arasında.

Erdoğan böylelikle Japonya ve Çin seyahatleri sonrasında revizyon yapacağının da sinyalini verdi.

Bunun için kimi bakanlar İstanbul seçiminin sorumluluğunu üzerine alarak Erdoğan’ı rahatlatmak için istifa edecek.

Erdoğan’ın konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili sözleri toplantıya damgasını vurdu.

İstanbul Belediye Başkanı iken kendisine yönelik hapis cezasının verildiğini hatırlatan Erdoğan’ın 'Namussuzluk yaptılar, Beni aylarca hapis yatırdılar. Vali’ye it diyen adam da cezasını çekecek' sözleri üzerine bir üyenin 'İçeri alırsak biteriz' sözleri üzerine ortamın oldukça gerildiği dile getirildi.

Erdoğan sinirli bir edayla 'Bana valime it diyen adamı mı savunuyorsun' dediği de öğrenildi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bu olayı köşesine taşıyarak yumuşattı: Selvi 'AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise 'Bu söylediğiniz hukuken doğru değil. Suçlu bulunsa dahi belediye başkanı görevden alınamaz, en fazla kınama cezası verilir' diye itiraz ediyor. Bunun üzerine Erdoğan ile Yazıcı arasında bir gerginlik yaşanıyor' diye yazdı.

Erdoğan’ın konuşmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu gündeme getirerek 'Bu adamı tebrik bile etmedi. Etmeyeceğini söyledi. Devlet işleri yürüyor. Ziyarete gelir, gider. Devlet işleyişi neyi gerektiriyorsa o yapılır.' dediği de gelen bilgiler arasında….

BABACAN YÜZ YÜZE DEĞİL, TELEFONLA GÖRÜŞTÜ 

Cumhurbaşkanı’nın iki kez davetine gitmeyen Ali Babacan’ın Erdoğan’ı ziyaret etmediği ancak telefonla görüştüğü de Külliye kaynaklarınca dile getirildi.

Bu arada parti kuracak diyen Ali Babacan’ın parti tüzüğünde onursal başkanlık ilavesi yaparak Abdullah Gül’ü yeni partiye davet edeceği belirtiliyor. Babacan bir bölen olmamak için yeni parti kurmayacak. Ancak kurulan ve teşkilatlanmış bir partiyi revize edecek. Yeni partinin il başkanları kurulmaya başlandı bile.

Beşir Atalay, Nihat Ergün, Sadullah Ergin, Erdem Başcı gibi önde gelen isimlerle yürüyen Ali Babacan’ın Abdullah Gül’e bazı yol arkadaşlarıyla ilgili olarak 'Bunlardan sıkıldım. Adamları kapımda bekliyor. Beni takip ediyorlar' dediği de konuşuluyor."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 29.06.2019 00:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol