ABD'li NPR: Erdoğan artık ince bir çizgi üzerinde

ABD'nin NPR haber sitesinden Fatma Tanış, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimi kazanması ile ilgili olarak, "Şimdi odak noktasında olan, demokrasinin ve ülkenin durumu” dedi.

30 Mayıs 2023 Salı 14:32
ABD'li NPR: Erdoğan artık ince bir çizgi üzerinde

ABD’nin NPR haber sitesi, Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasından çıkarılabilecek beş sonucun ele alındığı analiz, Fatma Tanış imzasıyla yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘saldırgan popülizmi ve gücünü pekiştirmek için ülkenin kanunlarına yeniden şekil vermesiyle bilindiği’ kaydedilen analizde, “Şimdi odak noktasında olan, demokrasinin ve ülkenin durumu” ifadelerini kullanıldı.

‘TEHDİTLERİ HATIRLATTI, AYRIŞTIRICI SÖYLEM KULLANDI’

NPR’a göre, seçim sürecinden çıkarılabilecek ilk sonuç, ‘Erdoğan’ın ülkedeki istikrara yönelik tehditleri yoğunlaştırarak oy kazandığıydı.’ Cumhurbaşkanı’nın ‘ayrıştırıcı bir seçim kampanyası yürüttüğü’ hatırlatılan yazıda, Erdoğan’ın bunun için Millet İttifakı'nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘terör ile bağlarından’ bahsettiği, halka ise Suriye’de devam eden savaşı hatırlattığı ifade edildi. Erdoğan’ın ‘dini ve milliyetçi söylemine’ de atıfta bulunan NPR, “Bu, görünüşe bakılırsa ekonomik kriz karşısında duyulan memnuniyetsizliğe karşılık verilebilmesine yardımcı oldu” dedi. 

‘ESKİ HÜKÜMETLERİN ELİTİZMİNDEN YARARLANMAYI SÜRDÜRÜYOR’

Erdoğan’ın bundan yaklaşık 20 yıl önce ‘işçi sınıfının ve dindar muhafazakarların koruyucusu ve savunucusu olarak göreve geldiğini’ söyleyen NPR, Türkiye’de uzun yıllar başörtüsü ile eğitim görmenin veya çalışmanın yasak olduğunu hatırlatarak, “Erdoğan o kanunları değiştirdi ve bu zamana kadar pek çok kişi, özellikle de muhafazakar kadınlar onu kendilerini gözeten biri olarak gördü” ifadelerini kullandı. Yazıda, ‘Erdoğan’ın eski hükümetlerin elitizminin anılarından bugün hâlâ yararlandığı' belirtildi.

‘DEMOKRASİ HÂLÂ TEHLİKEDE’

NPR, çıkarılabilecek üçüncü sonucun ‘Türkiye demokrasisinin devamının hâlâ tehlikede olması’ olduğunu belirtti.

“Erdoğan’a karşı oy veren milyonlar onu bir otoriter olarak görüyor” denilen yazıda, tutuklanan gazeteci ve muhalifler, depremde yıkılan binalar ve yolsuzluk iddiaları ve belediyelere atanan kayyımlar da hatırlatıldı.

Seçimin ‘adil bir mücadele olduğunu’ söylemenin çok zor olduğu belirtilen analizde, ‘seçimin de ülkenin demokratik kültüründe bir yükselmeyi ateşlemiş gibi görünmediği' belirtildi. Analizde, “Erdoğan’ın tek adam gücünü artırmayı sürdüreceğine yönelik endişeler var. Pek çok kadın ve LGBTI+ aktivist önümüzdeki beş yılda özgürlüklerinin daha da azalacağından endişeleniyor. Erdoğan, kampanyası sırasında Türkiye’deki LGBTI+ toplumuna saldıran pek çok yorumda bulundu” ifadeleri kullanıldı.

‘ERDOĞAN’IN KAZANMASI BAZI SURİYELİLERİN İÇİNİ RAHATLATTI’ 

Türkiye’deki yaklaşık 4 milyon Suriyeli mültecinin çoğunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanmasını kutlayanlar arasında olduğu belirtilen yazıda, “Türkiye ekonomisinin durumu kötüye gittikçe pek çok kişi mültecileri yük olarak görmeye başladı. Kılıçdaroğlu dahil muhalif siyasetçiler mültecileri ve Erdoğan’ın mülteci politikasını günah keçisi ilan etti, bu da ayrımcılık ve nefret saldırılarında artışa yol açtı. Kılıçdaroğlu açıkça mülteci karşıtı bir kampanya yürüttü. Tüm Suriyelileri Suriye’ye geri gönderme vaadi en çok tekrarlanan sloganlarından biriydi” denildi.

Erdoğan’ın da 1 milyon Suriyeliyi ‘gönüllü’ bir şekilde geri göndereceğini söylediğini hatırlatan NPR, “Fakat pek çok mülteci onu yine de daha duygudaş buluyor” dedi.

‘ERDOĞAN, BATI VE DOĞU’YA OYNAMAYI SÜRDÜRECEK’

Beşinci ve son olarak Erdoğan’ın ‘muhtemelen uluslararası meselelerde Doğu ve Batı’ya oynamayı sürdüreceği’ kaydedilen analizde, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşındaki yaklaşımı hatırlatılarak, analistlere göre ‘Erdoğan’ın ABD’den alınacak F-16’lar karşılığında sonunda İsveç’in NATO üyelik başvurusunu onaylayabileceği’ belirtildi.

Erdoğan’ın ‘Türkiye’nin faydalı olduğunu Batı’ya gösterdiğini’ belirten NPR, “Önümüzdeki beş yılda muhtemelen Erdoğan’ın ince bir çizgi üzerinde yürümeye devam edeceğini ve dış politikaya yönelik işlemsel yaklaşımını sürdüreceğini göreceğiz” ifadelerini kullandı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 30.05.2023 14:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol