"2012'YE ÇOK FARKLI GİRECEĞİZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'daki toplu açılış törenine katıldı

13 Mayıs 2011 Cuma 14:24

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011'in Türkiye için sıçrama yılı olduğunu, 2012'ye çok daha farklı girileceğini söyledi. Manisa Organize Sanayi Bölgesinde (MOSB) bulunan TECOM Kompresör fabrikasının bahçesinde düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, 30 kamu ve özel sektör yatırımı için geldiklerini, Manisa'nın bir çok özelliğiyle gurur ve onur kaynağı olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, pek çok alanda ortaya konulan üretimle Manisa'nın artık ''bir farklılığın şehri'' olduğunu, geçmişte sebze ve meyve ile anılan kentin şimdi sanayi ürünleriyle farklılığını gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu: ''İnanıyorum ki bu artarak devam eden bir süreç olacak. Organize Sanayi Bölgesi başkanımızın söylediği gibi birilerinin yaklaşım tarzı bizim bu heyecanımızı, bu yürüyüşümüzü hiçbir zaman engellemeyecek. Çünkü tilki yetişemediği üzüme koruk dermiş. Kedi ulaşamadığı ciğere murdar dermiş. Bunlar her zaman olacak ama biz bunlara aldırmayacağız. Biz yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Hepsinin belgesi ortada. Bunlara sormak lazım. Bırakın bu işleri de ne yaptınız bunları söyleyin bugüne kadar ortada ne eseriniz var? Söyleyecekleri hiçbir şeyleri yok, dikili taşları yok, böyle bir konumdalar. Manisa Türkiye'nin sanayi merkezi. Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşundan 18'i Manisa'da. Manisa'yı ziyadesiyle önemsiyor, imkanları zorlayarak hizmet ve yatırım taşıyoruz.''

Açılışı yapılan yatırımlardan 18'inin kamu, 12'sinin ise özel sektör yatırımı niteliği taşıdığını, kamu yatırımları içinde eğitimin öncü olduğunu ifade eden Erdoğan, açılışı yapılan fabrikaların isimlerini saydı ve yatırımcıları kutladığını belirtti. Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Küresel finans krizinin artık çok çok gerilerde kaldığı bir dönemdeyiz. Bunları süratle geride bırakan Türkiye, şimdi süratle de hamdolsun sıçramasını üst üste yapmaya başladı. 2011 bizim sıçrama yılımızdır, 2012'ye çok daha farklı gireceğiz ve 2023'te Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıl dönümünde Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında girecek. Bunun güçlü ayakları sizler olacaksınız.''

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sait Türek de yaptığı konuşmada, geçen yıl açılışı yapılan fabrikaların törenle tekrar açıldığına dair iddiaların bulunduğunu belirterek, ''Bizleri eleştirenler bizim hızımıza yetişemiyorlar. Bugün geçen yıl açtığımız tesislerin kardeşlerini açıyoruz. Ruhsatları, belgeleri ortada'' dedi. Törene Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da katıldı.

Açılış kurdelesi, Başbakan Erdoğan, bakanlar ve bazı katılımcılar tarafından kesildi. Başbakan Erdoğan daha sonra Turgutlu ilçesinde 10 eğitim kurumunu yaptıran hayırsever Hasan Ferdi Turgutlu'ya plaket verdi ve Celal Bayar Üniversitesi'ne teknoloji fakültesini yaptıracağı için teşekkür etti. MOSB Başkanı Türek de Başbakan Erdoğan'a üzerinde ismi yazılı bulunan Manisaspor atkısı hediye etti.

Törende Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ne ait 2 tesis, toplam 800 kişiye istihdam sağlayacak 12 fabrika, ayrıca 12'si okul olmak üzere toplam 16 kamu yatırımı hizmete açıldı. Toplam 28.7 milyon liraya mal olduğu belirtilen kamu yatırımları arasında okulların yanı sıra Yurtkur'a ait 1000 kişilik öğrenci yurdu, Köprübaşı Spor Salonu, Demirci Gümele Köyü Köprüsü, Köprübaşı Köprüsü, Köprübaşı Belediye Kapalı Pazaryeri de bulunuyor.

Açılışı yapılan üretim tesisleri ise şöyle: ''Commital Isı Ekipmanları, Ecetaş İnşaat, Elektromak Vinç, İzmir Makpa End. Mutfak Ekipmanları, Öz Simge Boya, Tecom Kompresör ve Makine, Tekpar Müh. Makina İmalat, Teksan İç ve Diş Ticaret, Tor Demir, Inter Abrasiv Tevsii yatırımı, Kalmaksan Kalıp Tevsii yatırımı, Warma Isı ürünleri Tevsii yatırımı, MOSB Polis Merkezi Amirliği Binası ve Atış Poligonu ve MOSB Enerji Üretim Tevsii yatırımı.'' Başbakan Erdoğan, törenin ardından Cuma Namazı'nı kılmak üzere Sultan Camisi'ne gitti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol