12 EYLÜL'Ü SORUŞTURACAK SAVCILAR BELİRLENDİ

12 Eylül darbesinin yargılanmasında yaşanan tıkınaklık aşılıyor.

28 Mayıs 2011 Cumartesi 12:46
12 EYLÜL'Ü SORUŞTURACAK SAVCILAR BELİRLENDİ

 Adalet Bakanlığı, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için ilk somut adımı atıyor. Darbede görev alan askeri yöneticileri, Ankara ve İstanbul'da görevlendirilecek özel yetkili savcılar kovuşturacak. 15 gün içinde bu dosyaların ilgili savcılara gönderilmesi bekleniyor.

12 Eylül 2010'da yapılan referandumda, 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasını engelleyen Anayasa'nın geçici 15. maddesi kaldırılmıştı. Sekiz ay önce yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte savcılara gelen şikâyet dilekçesi sayısı 300'ü aştı. Bir süredir Ankara Başsavcılığı'nca incelenen bu dilekçeler, tasnif edildi. Bir kısmıyla ilgili soruşturma aşamasına gelindi. Dilekçelerin az bir kısmı ise gereğinin yerel mahkemelerde yapılması için ilgili illerin savcılıklarına gönderildi.

DARBEYE ÖZEL YETKİLİ SAVCI

Radikal'in haberine göre ağır cezalık suç unsuru görülen dosyalara ise Ankara ve İstanbul'daki özel yetkili savcıların bakması kararlaştırıldı. Böylece kamuoyundaki 12 Eylül darbecilerinin yargılanamadığına ilişkin algı da ortadan kalkmış olacak. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin darbecilerin yargılanmasıyla ilgili hem Ankara'da hem de İstanbul'da özel yetkili savcı görevlendirilebileceğini söyledi. 

Ergin'in görüşleri şöyle:
"12 Eylül'den önce Anayasa'daki geçici 15. madde dolaysıyla ihtilalciler hakkında dava dilekçesi bile verilemiyordu. Darbecilerin cezai sorumlulukları yoktu. Şimdi bu kalkan kalktı. Seçimlerden sonra somut adımların atılmasını bekliyorum. Çok önemli bir aşama.
"


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol