banner1697

EXPO'DA 'EGE-KOOP' FARKI...

Toplu konut üretiminin lider kuruluşu EGE-KOOP, İzmir için hayati öneme sahip olan EXPO 2020 adaylığı yolunda da elini taşın altına koymaktan çekinmedi.

EXPO'DA 'EGE-KOOP' FARKI...

Toplu konut üretiminin lider kuruluşu EGE-KOOP, İzmir için hayati öneme sahip olan EXPO 2020 adaylığı yolunda da elini taşın altına koymaktan çekinmedi.

22 Mart 2012 Perşembe 16:45
EXPO'DA 'EGE-KOOP' FARKI...

EGE-KOOP Danışma Kurulu bünyesinde oluşturulan  EXPO Komisyonu, İzmir fikir hayatının önde gelen isimleri ile iş ve siyaset camiasından önemli isimleri bir araya getirdi. Alanında uzman 19 ismin katıldığı ve özellikle sivil inisiyatifin oluşturulmasına yönelik atılabilecek adımların tartışıldığı toplantıda konuşan EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “ EGE-KOOP ortak akıl ilkesiyle EXPO Yürütme Kurulu’na yardımcı olmayı sürdürecektir. Tek amacımız İzmir’e ve ülkemize hizmet etmektir.” dedi.  Toplantıda birbirinden çarpıcı fikirler dile getirilirken bir sonraki toplantıya EXPO 2020 Yürütme Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in de davet edilmesi kararlaştırıldı.
EGE-KOOP Danışma Kurulu bünyesindeki EXPO Komisyonu, İzmir’in akil adamlarını bir araya getirdi. Kordon Otel’de EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan’ın ev sahipliğinde düzenlenen öğle yemeğinde buluşan iş,  siyaset ve fikir hayatının önde gelen isimleri, İzmir’in EXPO 2020 adaylığı sürecini masaya yatırdı.  Toplantıda Kültür eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan,  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Ekonomist,  Danimarka Fahri Konsolosu,  Ege-Koop Danışma Kurulu Üyesi Dr. Ali Nail Kubalı,  UNESCO Dünya Mirası Gezginleri Derneği Başkanı Atilla Ege, Rotary 2440. Bölge Federasyonu Gelecek Dönem Guvernürü Güneş Ertaş, İsviçre Fahri Konsolosu Uğur Yüce başta olmak üzere meslek odalarının İzmir Şubesi Başkanları ile alanında uzman toplam 19 davetli hazır bulundu.
ASLAN: EN ÖNEMLİ AVANTAJIMIZ HEYECANIMIZ…
Toplantıda konuşan EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, dev organizasyonun İzmir’in geleceğinin planlanmasında büyük bir öneme sahip olduğuna vurgu yaparak, hemen her platformda ısrarla dile getirdiği sivil inisiyatifin altını birkez daha çizdi. EXPO Fuarı’nın kazanılmasında toplumun bu organizasyonu sahiplenmesi, sadece İzmir’in değil tüm Türkiye’nin bu heyecanı taşıması gerektiğini kaydeden Aslan,  “ Rakiplerimiz çok güçlü.  Bunlar karşısında en önemli avantajımız ise heyecanımız olacaktır. Bu heyecanı şu an için gördüğümüzü söyleyemeyiz ancak bunun yolu EXPO’yu 7’den 70’e her vatandaşımıza anlatmak, onları bilinçlendirmek, sorumluluk üstlenmelerine ön ayak olmaktan geçmektedir. EGE-KOOP her zaman yaptığı gibi bu konuda da ortak akıl ilkesiyle en ufak bir beklentisi olmaksızın ve siyaset üstü bir anlayışla kentine ve ülkesine hizmet etmeyi amaçlamaktadır.” dedi.
SOYER: TÜM DİNAMİKLER HAREKETE GEÇİRİLMELİ…
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de konuşmasında, oylama tarihine kadar toplumdaki tüm dinamiklerin harekete geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.  Soyer, “  Özellikle yurtdışına gerçekleştirilen gezilerde sanatçılar, gazeteciler, uluslararası platformda etkin işadamlarımız ve dernek yöneticilerimiz, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimiz de bulunmalı diye düşünüyorum. 2015 adaylığımızdan edindiğimiz en önemli deneyimlerden biri de; karar mercilerinin sivil toplumun bu işe sahiplenme oranını özellikle dikkate almalarından ibarettir.” diye konuştu. 

ORTAK GÖRÜŞ: BU ŞANSI İYİ KULLANMALIYIZ ÇÜNKÜ…
Toplantıda özellikle yaşanan tüm sorun ve sıkıntılara rağmen İzmir’in EXPO yarışından galip çıkabilecek potansiyele sahip olduğu görüşü ağırlık kazandı. Brezilya’nın Sao Paulo kenti ile Dubai’nin İzmir’in en önemli rakipleri olduğu konusunda görüş birliği yapan İzmir’in akil adamları, sürece sivil inisiyatifin dahil edilmemesi ya da bunun fazla önemsenmemesi halinde sonucun can sıkıcı olabileceğini ve İzmir’in bu önemli uluslararası organizasyonu alma şansını ikinci kez kaybederek gelişimini büyük bir sekteye uğratabileceğini öne sürdü. Toplantı, dile getirilen görüş ve önerilerin EXPO Yürütme Kurulu ile de paylaşılmasına, karşılıklı görüş alışverişi ile oylama tarihine kalan 18 aylık sürenin en iyi şekilde değerlendirilmesi  için her türlü göreve hazır olduğunun vurgulanmasına ve bunun için de bu kapsamda düzenlenecek bir sonraki toplantıya EXPO 2020 Yürütme Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in de davet edilmesine yönelik kararın ardından sona erdi.
KİM NE DEDİ?

Tunç  Soyer: Brezilya’nın Sao Paulo kentinde 8 ayrı EXPO Fuar alanında 103 uluslar arası fuar düzenlendi bugüne kadar.  Ve onlar 2040 yılı gelişim stratejisi kapsamında 2020 EXPO’sunu bir araç olarak görmekteler.  Bu yüzden EXPO’ya talipler. Yoksa sadece altı aylık bir organizasyonu biz düzenleyelim diye yola çıkmış değiller. Bu bizim içinde çok önemli bir bakış açısı olarak ele alınmalı. Ayrıca Dubai bizden çok daha fazla Müslüman kimliğini ortaya koyarak bu yarışı sürdürüyor. Bizim tüm bu argümanlara karşı farklılığımızı ortaya koymamız şart.

Prof. Dr. Suat Çağlayan:  Herkes İçin Sağlık teması üzerine biraz daha düşünülebilirdi. Çeşitlendirilebilirdi. Özellikle BM’deki ülkelerle temaslarda bulunulmalıdır.  Bu çok önemli bir ayrıntıdır. 

Uğur Yüce: EXPO 2015’i kaybetmemizin en önemli nedeni tek yumruk olamayışımız ve organize olamayışımızdır. İtalyanlar bunu müthiş şekilde başarmışlardı.  Halkın da sürecin içinde olduğu topyekun bir istek, çaba bizi başarıya taşıyacaktır.
TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gazeteci-Yazar, Ege-Koop Danışma Kurulu Başkanı Öcal Uluç, Gazeteci, Ege-Koop Danışma Kurulu EXPO Komisyonu Başkanı Nedim Atilla, Ekonomist, Danimarka Fahri Konsolosu, Ege-Koop Danışma Kurulu Üyesi Dr. Ali Nail Kubalı, Turizm Bakanlığı Emekli Müsteşar Yardımcısı, Yazar, Ege-Koop Danışma Kurulu Üyesi Güman Kızıltan, D.E.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Anabilim Dalı Başkanı, Ege-Koop Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Tuncay, Kaya Termal Otel Genel Müdürü, Ege-Koop Danışma Kurulu Üyesi Muzaffer Tağıl, İşadamı, BİYOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, Belçika İzmir Fahri Konsolosu Nezih Öztüre, UNESCO Dünya Mirası Gezginleri Derneği Başkanı Atilla Ege, İşadamı, İsviçre Fahri Konsolosu Uğur Yüce, Rotary 2440. Bölge Federasyonu Gelecek Dönem Guvernürü Güneş Ertaş, Herkes İçin Sağlık Derneği Genel Başkanı Dr. Ülkümen Rodoplu, Türk Tabipler Birliği İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Erdener Özer, Avusturya Konsolosu, Avukat Ülkü Caner, İşadamı, İzlanda Fahri Konsolosu Esat Kardiçalı, Türk Göğüs Cerrahisi Derneği İzmir Şube Başkanı Doç. Dr. Şeyda Örs Kaya, Türk Eczacılar Birliği Eczacılar Odası İzmir Şube Başkanı Tuncay Sayılkan, Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevra Elmas, Kültür eski Bakanı Suat Çağlayan.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol