CHP'Lİ BAŞKAN'DAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir Körfezi'yle ilgili açıklamalarını değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başbakan'a konu hakkındaki gösterdiğini hassasiyet nedeniyle teşekkür etti.

31 Mart 2011 Perşembe 17:37
CHP'Lİ BAŞKAN'DAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Başkan Kocaooğlu; "Sayın Başbakan'ın İzmir Körfezi konusundaki hassasiyeti bizi çok sevindirdi. Biz bu açıklamadan, alüvyonlarla her yıl biraz daha sığlaşan İzmir Körfezi'nin dere ağızlarında ve belli bölümlerindeki derinleştirme çalışmaları ile Körfez'in kuzey aksında açılacak sirkülasyon kanalı konusunda Hükümetimizin İzmir'e her türlü desteği vereceğini anlıyoruz. Ancak Sayın Başbakan'ın açıklamasına küçük ama önemli bir ilavede bulunmak istiyorum: İzmir Körfezi'nde koku problemi ve kirlilik akışı önlendi" diye konuştu.


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, daha önceki belediye başkanları zamanında başlayan ve uzun yıllar devam eden Büyük Kanal Projesi'nden sonra, şimdi de Büyük Körfez Projesi konusuna yoğunlaştığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:"Körfez'in sürekli olarak rehabilite edilmesi esasına dayalı çalışmalarımızda önemli mesafeler aldığımızı düşünüyorum. Limanın geliştirilmesi, liman yolunun derinleştirilmesi, liman kapasitesinin artırılması, İzmir ekonomisi için çok önemlidir.

 

Ayrıca alüvyonlarla her yıl biraz daha sığlaşan İzmir Körfezi'nin dere ağızlarında ve belli bölümlerindeki derinleştirme çalışmaları ve Körfez'in kuzey aksında açılacak sirkülasyon kanalı, suyun kalitesini arttıracak ve canlılık getirecektir. Bunun doğal bir sonucu da, körfezde denize girilebilmesidir ki, nihai hedefimiz budur. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı, DLH ve TCDD ile başlattığımız çalışmalar var.

 

Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'yle projenin bilimsel altlığını oluşturacak çalışmalar da yürütüyoruz. Bu işbirliği, İzmir'in en önemli çevre projesinin gerçekleştirilmesine önemli bir katkı sağlayacaktır. Sayın Başbakan'ın bu projeye sahip çıkması, Aliağa-Menderes projesinde yaptığımız işbirliğinin Körfez'de de devam edeceğinin altını çizmesi, bizi son derece mutlu etmiştir. Sayın Başbakan'a teşekkür ediyoruz."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol