banner1700

Berat Albayrak İddiası!

Sağlık sorunları gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak ile ilgili o iddia doğru mu...

Berat Albayrak İddiası!

Sağlık sorunları gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak ile ilgili o iddia doğru mu...

26 Kasım 2020 Perşembe 09:27
Berat Albayrak İddiası!

Sağlık sorunları gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın, Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevini sürdürdüğü iddia edildi.

Gazeteci Barış Yarkadaş yaptığı paylaşımda Albayrak’ın bu görevine dair iddiasını paylaşarak, “Dün gece @halktvcomtr  'de sorduğumuz sorunun cevabını öğrendim: Berat Albayrak, Varlık Fonu'ndaki görevine devam ediyor. Ve bir süre daha bu görevde kalacağı anlaşılıyor. Ortada her açıdan ilginç bir durum var. Berat Albayrak'a dair her şey bir muammaya dönüştü” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Instagram'dan yayınladığı metinle istifa ettiğini duyurmuştu. Metin üzerine 27 saat boyunca resmi açıklama gelmemesi eleştiri konusu olmuştu. İstifa duyurusunu hükümete yakın birçok medya grubu da yayınlamamıştı.

BİR BERAT ALBAYRAK İDDİASI DA REUTERS'DEN

Öte yandan Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TCMB başkanını görevden almaya ekonomiyle ilgili sunumların ardından, birkaç saat içinde karar verdiğini iddia etti. Haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu değişimden sonra düzenlenen iki toplantıya çağrılmadığı için istifa ettiği öne sürüldü.

Reuters, dört kaynağa dayandırdığı haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) başkanını 6 Kasım Cuma günü değiştirme kararını, ekonominin hassas bir durumda olduğunu anlatan sunumların ardından aldığını öne sürdü. Haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu değişimden sonra düzenlenen iki toplantıya çağrılmadığı için istifa ettiği iddia edildi.

Reuters'a konuşan ve olayların gidişatından haberdar olan dört kaynağın aktardığına göre Naci Ağbal, kendisiyle beraber başka üst düzey AKP'lilerin Erdoğan'a döviz rezervlerinin eridiğini aktarmasının ardından TCMB başkanlığına atandı.

Haberde en az iki gün boyunca yapılan sunumlarda Erdoğan'a yabancı yatırımın ülkeye getirilmesinde sıkıntı yaşandığı ve Türk Lirası'nın yılın başından beri yüzde 30 değer kaybettiğinin anlatıldığı iddia edildi.

Reueters'ın haberine göre Erdoğan bu sunumların ardından alarma geçti; 6 Kasım Cuma günü o dönem Merkez Bankası başkanı olan Murat Uysal'ı yanına çağırarak döviz rezervlerinin bu yıl neden yarıya indiğini ve bununla ilgili ne yapmayı düşündüğünü sordu.

"Erdoğan, Berat Albayrak'ın istifasını sosyal medyadan öğrendi"
Reuters'ın konuştuğu kaynaklar, bu konuşmanın ardından Erdoğan'ın Uysal'ı görevden almaya ikna olduğunu belirtti.

Aynı kaynaklar aynı zamanda Erdoğan'ın gelmesi beklenen işsizlik dalgası konusunda da uyarıldığını ifade etti.

Berat Albayrak'ın ise Uysal'ın görevden alınmasının ardından gerçekleştirilen iki toplantıya davet edilmemesinin ardından istifa ettiği öne sürüldü.

'BİRKAÇ SAAT İÇİNDE GERÇEKLEŞTİ'

AKP'ye yakın bu kaynaklara göre Uysal'ın görevden alınması ve eski maliye bakanı Naci Ağbal'ın TCMB başkanlığına atanması birkaç saat içinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı'nın konuyla ilgili yorum yapmayı reddettiği aktarıldı.

Habere göre ayrıca bu sunumlarda iş dünyasının işten çıkarma yasağının kaldırılmasının ardından büyük bir işsizlik dalgasının gelmesinden çekindiği de Erdoğan'a bildirildi.

Haber ajansının konuştuğu üç kaynak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi konusunda doğru bir şekilde bilgilendirilmediğini öne sürdü.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 26.11.2020 09:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol