banner1697

Seçim Bitti; Soğan 10 Lira...

Seçimlerin ardından tanzim satış noktarlarının meydanlardan kaldırılarak 5 büyük zincir markete taşınması ile kuru soğan kıtlığı başladı. Soğanın kilosu marketlerde 10 liraya kadar çıktı.

Seçim Bitti; Soğan 10 Lira...

Seçimlerin ardından tanzim satış noktarlarının meydanlardan kaldırılarak 5 büyük zincir markete taşınması ile kuru soğan kıtlığı başladı. Soğanın kilosu marketlerde 10 liraya kadar çıktı.

08 Nisan 2019 Pazartesi 08:36
Seçim Bitti; Soğan 10 Lira...

31 Mart yerel seçimlerinin ardından tanzim satış noktalarının meydanlardan kaldırılarak 5 büyük zincir süpermarketlerin içine taşınmasıyla birlikte kuru soğan kıtlığı başladı. Mersin Hali'nde kilosu 5.50, İstanbul Hali'nde ise 6.50 lira ya satılan kuru soğanın fiyatı tanzim satışlar nedeniyle 2 liraya düşünce halk, süpermarketlere hücum etti. Süpermarketlerin birçok mağazısında bulunamayan kuru soğan online satış listelerinden de çıkarıldı. Soğan stoğu tükenirken küçük marketlerde de fiyatı 10 liraya kadar çıktı.

İçinde tanzim satış bulunmayan küçük marketlerde ise kuru soğanın kilosu 7 ile 9.95 liradan satılıyor. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, yetkililer, bir ay sonra birçok üretim bölgesinde kuru soğan sökümlerin başlamasıyla birlikte fiyatların düşüşe geçeceğine inanıyor. Tanzim satış noktalarının "seçim yatırımı" olduğuna dikkati çeken kaynaklar, "Seçim bitince süpermarketlerin içine taşıdılar. Yakında stok olmadığı gerekçesiyle hepsini kapatacaklar" yorumunu yapıyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, bir süre önce yaptığı açıklamada soğan fiyatlarının seçimden sonra 10 liraya çıkacağı konusunda uyarıda bulunarak, şunları söylemişti:

"Bütün girdilere yüzde 60 ile yüzde 120 oranında zam yap, ondan sonra da domates, soğan ve patlıcanı 1-2 lira ucuzlattım diye reklam yap. Tarım kredi kooperatifleri kanalıyla üreticiden sebze alınıyor. Halcilerin ödediği rüsum belediyeye ödenmiyor, halcilerin ödediği Bağ-Kur katkı payı ve hal kirası ödemesi yapılmıyor, üreticiden aldığı ürünü tanzim satış mağazalarına götürmek için nakliyeye ödenen para verilmiyor, nakliye devlet imkanlarıyla yapılıyor. Tanzim satışlarda çalıştırılanlar belediyeden. Ürünleri tanzim satışlara sattırırken marketlerden alınan vergi alınmıyor. Devlet şu anda bunları kendisi üstleniyor. Böyle olunca otomatik olarak fiyatlar düşer. Bu satışlar seçim için yapıldı. Seçimler bittiği an eski tas eski hamama dönecek. Yine üreticinin sıkıntısı olacak ve yine fiyatlar yükselecek. 31 Mart'tan sonra gıda enflasyonu artacak"

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol