Millet İttifakı, Ekonomiyi bakın kime teslim edecekmiş?

Türkiye seçime kilitlenirken Millet İttifakı'nın bozuk ekonomiyi toparlama sürecini kiminle yürüteceğine dair isimler de belirginleşmeye başlıyor. Reuters, Millet İttifakı’nın seçimin kazanılması durumunda DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı pozisyonuna getirilmesinin planlandığını yazdı.

11 Mart 2023 Cumartesi 15:50
Millet İttifakı, Ekonomiyi bakın kime teslim edecekmiş?

Reuters, Millet İttifakı’ndan toplam dört üst düzey kaynağın verdiği bilgileri kaleme aldı.

Kaynaklar İngiliz haber ajansına, seçimin kazanılması durumunda DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın, ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı görevini üstlenmesinin planlandığını aktardı.

Bir yetkili konuya ilişkin olarak, “Çok büyük ihtimalle, henüz verilmiş bir karar yok ama Babacan’ın yöneteceği bir sistemde, önemli bakanlıkların diğer partiler tarafından üstlenileceği, kurum ve kuruluşların en uygun şekilde sorumlulara bağlanacağı bir yapı olacaktır… Hazine ve Maliye Bakanlığı da ikiye bölünebilir” ifadelerini kullandı.

CHP’li bir yetkili ise, “Ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğine dair çalışmalar ve hazırlıklar var elbette. Kılıçdaroğlu göreve geldiğinde yapacağı ilk işlerden birinin TCMB Başkanı ve PPK üyelerini görevden almak olacağını söylemişti zaten” dedi.

KILIÇDAROĞLU FARK ATIYOR

Öte yandan Piar Araştırma’nın yaptığı son anket sonucuna göre, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 57,1 oranında oy alırken Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 42,9 ile Kılıçdaroğlu’nun gerisinde kalıyor.

Piar Araştırma, seçimlerle ilgili yaptığı anketin sonuçlarını yayımladı. Ankete göre, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 57.1 oy alırken Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 42.9 ile geride kaldı.

Aynı zamanda, CHP yüzde 32.3 oy oranıyla birinci parti olurken, AKP yüzde 30.8 oy oranıyla ikinci sırada yer aldı.

Katılımcıların “Bu pazar genel seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz” sorusuna verdiği yanıt ise şöyle oldu:

CHP yüzde 32.3

AKP yüzde 30.8

HDP yüzde 11.6

İYİ Parti yüzde 8.3

MHP yüzde 7.1

Gelecek Partisi yüzde 3.7

DEVA Partisi yüzde 2.1

Bağımsız Türkiye Partisi yüzde 1.8

Diğer partiler yüzde 2.3

İMAMOĞLU’NUN KAZANACAĞINI SÖYLEYEN İKİ ŞİRKETTEN BİRİYDİ
Piar Araştırma, 2019 yerel seçimlerinden önce yaptığı anketlerde Ekrem İmamoğlu’nun Binali Yıldırım’dan fazla oy alacağını tespit eden iki şirketten biriydi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 11.03.2023 16:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol