Kamu bankalarından 'süper konut kredisi' geliyor, işte detaylar

Konut fiyatları artmaya devam ederken, konut kredisi faiz oranları da yükselişini sürdürüyor. Bu kapsamda kamu bankaları öncülüğünde yeni bir konut kredisi kampanyasının işaret fişeği yakıldı. Hem sıfır hem de ikinci el konutlar için geçerli olması beklenen kampanyada 180 ay vade ile yüzde 1,20’lik faiz oranı üzerinde duruluyor. Düzenlemenin Ekim ayında hayata geçirilmesi planlanıyor.

22 Ağustos 2023 Salı 11:55
Kamu bankalarından 'süper konut kredisi' geliyor, işte detaylar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) harekete geçti. Düşük faizli yeni ‘süper konut kredisi’ geliyor. İlk kez ev sahibi olacaklar için çalışmalar hızlandırıldı.

YENİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASINDA DETAYLAR NETLEŞTİ

Show Ana Haber'de yer alan habere göre, yeni konut kredisi için sinyali Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz vermiş ilk kez ev sahibi olacakları teşvik edecek düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söylemişti ve o çalışmaların detayları da netleşmeye başladı. Yeni konut kredisi kamu bankalarından alınacak. 180 ay vade ile yüzde 1,20’lik faiz oranı üzerinde duruluyor. Kararın hem sıfır hem de ikinci el konutlar için geçerli olması bekleniyor.

Kamu bankalarının konut sektöründeki daralmanın önüne geçmek ve piyasada bozulan arz talep dengesini yeniden sağlamak adına bu kampanyayı başlatacağı ifade ediliyor.

DÜZENLEME EKİM AYINDA HAYATA GEÇİRİLECEK

Konut kredisinde faizler Haziran ayında yüzde 18 seviyesindeydi ama Ağustos ayında yüzde 35’lere kadar yükseldi. Faizlerin yüksek olmasının yanında bankaların kredi vermemesi de satışlara doğrudan yansıdı. Konut kredisinde yeni kampanyanın sektörü de canlandırması beklenirken düzenlemenin Ekim ayında hayata geçirilmesinin planlandığı öğrenildi.

28 Ocak 2023'te orta gelirliye yönelik yeni konut kampanyasının finansmanına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa, Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Düzenlemeyle Hazine, kampanya kapsamında ev alanlara ilk üç yılda taksitin hane halkı gelirinin yüzde 30'unu aşan kısmı kadar destek sağlaması bekleniyordu. 

Kampanyadan sonra fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara cezalar 10 kat artırılarak uygulanacağı belirtildi. Ancak söz konusu kampanya konut sahibi olmak isteyenlere yaramadı.

Çünkü kamu bankaları çoğu kişiye kredi veremeyeceğini ya da en fazla 300 bin liraya kadar konut kredisi kullandırılabileceğini iletiyordu. Söz konusu 1,20 faizli konut kredisinin çözüm olup olmayacağı ise şimdiden merak konusu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 22.08.2023 12:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol