İŞTE 3 ÇOCUĞA ÖDENECEK PARA...

Uzun süredir tartışılan ‘bebelere teşvik’ oranı netleşti.

14 Haziran 2013 Cuma 10:29
İŞTE 3 ÇOCUĞA ÖDENECEK PARA...

 Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre üçüncü çocuğa verilen teşvik oranı yüzde 5’ten yüzde 10 çıkarılıyor. Bu durumda 3 çocuğu olan bir ailenin vergi avantajı sadece 7 TL’lik fark ile 30 TL’den 37 TL’ye yükselmiş oldu.

Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan Gelir Vergisi Kanun Tasarısı dün Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıyla 210 maddeyi aşan Gelir Vergisi Kanunu ile 45 maddeden oluşan Kurumlar Vergisi Kanunu birleştirilip 92 maddeye indirildi. Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı “bebelere teşvik” düzenlemesi de tasarıya girdi. Buna göre üçüncü çocuk için indirim oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılırken, çocuk tanımı da genişletiliyor.

İlk iki çocuk için çocuk başına yüzde 7,5 olan indirim oranı ise korundu. Asgari ücretin 1000 TL olduğu hesap edilirse bunun vergisi yüzde 15 üzerinden 150 TL ediyor. Bu durumda 3 çocuğu olan bir aile yüzde 25 vergi avantajı ile ayda 37 TL daha az vergi ödeyecek. Daha önce 3’ncü çocuğa verilen teşvik yüzde 5’ti. 3 çocuğu olan bir aile aynı hesap üzerinden 30 TL vergi avantajı sağlıyordu. Bir başka deyişle bugünkü asgari ücret gözönüne alırsa yeni düzenleme ile 3. çocuğa ayda 7 TL’lik fark verilmiş olacak. 
Anne ve babasını kaybeden yeğenler de mükelleflerin kendi çocukları gibi vergi indiriminden yararlanacak. Kreşlerin yaygınlaştırılması teşvik edilecek, kadınların çalışma hayatına katılımını arttırmak için destekleyici vergi düzenlemeleri yapılacak.

EV KADINLARI VERGİDEN MUAF
Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösterenlerle el emeğine dayalı üretim yapan ev kadınları vergiden muaf olacak. Evlerdeki dikiş, nakış makinesi kullanarak, dışarıdan işçi çalıştırmamak kaydıyla havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı, deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, çiçek boncuk, tığ örgü gibi işleri yapan ev hanımları esnaf muafiyetinden yararlanacak.

SANATÇIYA DA DESTEK GELİYOR
Türkiye’nin kültürel zenginliklerini korumak ve geliştirmek, fikir ve sanat eserlerini teşvik etmek amacıyla sanat ve sanatçılar desteklenmeye devam edilecek. Bu kişilerin ve mirasçılarının, fikir ve sanat eserlerinden elde ettikleri gelirlerin kanunda belirtilen haddi aşmayan kısmı vergiden istisna ediliyor.

ENGELLİYE KORUMALI AVANTAJ
Engellilere sağlanan vergisel avantajlar artırılarak devam ettiriliyor. Engelli vatandaşların istihdam imkanlarının artırılması amacıyla korumalı işyeri indirimi getiriliyor. Bu işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlara yapılan ve kazancın tespiti sırasında indirilen ücret ödemeleri beyanname üzerinden de indirilebilecek.

YATAK ÜCRETLERİNDE İNDİRİM
Öğrenci yurtları, bakımevleri ve huzurevlerine ödenen oda ve yatak ücretleri gayrımenkul sermaye iradından indirilecek. 
Kreş hizmetinin yaygınlaştırılması teşvik edilerek kadınların çalışma hayatına katılımını ve aileyle toplum refahını arttırmak için nüfus ve aile politikaları çerçevesinde destekleyici vergi düzenlemeleri yapılacak. 

Sahip olduğu konutu eşinin anne ve babasının ikametine bedelsiz olarak bırakanlar bu konutlar için emsal kira bedeli üzerinden gelir beyan etmek zorunda kalmayacak. Vergi tabanını genişletmeye yönelik olarak teknolojik gelişmeler ışığında her türlü elektronik ortam veya alan adının kiralanmasından elde edilen iratların gayrımenkul sermaye iradı olduğu hükme bağlanıyor.

CEO’LARA “TARİFELİ” VERGİ
Kurumların yönetim kurulu başkan ve üyelerine ortaklık payıyla ilişkili olmaksızın ödenen kar paylarının ücret olarak tarifeye göre vergilendirilmesi öngörülüyor. 
Birden fazla işyerinde ticari faaliyette bulunanlarla kanunda öngörülen haller dışında birden fazla taşıtla iş yapanlar basit usulden yararlanamayacak.

ENERJİ TASARRUFUNA TEŞVİK 
Isı yalıtımı ve enerji tasarrufuna yönelik harcamalar elde edilen kira gelirinden doğrudan indirilecek. Çiftçi ve çiftçi sayılanın yanında çalışan işçilerin asgari ücrete tekabül eden ücretleri için vergi indirimi getiriliyor. Ayrıca biçerdöver, kamyon veya ikiden fazla traktöre sahip olmak tek başına gerçek usulde vergilendirilmeyecek. Tasarıyla beyanname veren mükellef sayısının da artırılması öngörülüyor. Bu kapsamda, ücret ve istisna serbest meslek kazancı elde eden gerçek kişilerden, elde etikleri gelirleri, kanunda belirlenen tutarı aşanlara da beyanname verme zorunluluğu getiriliyor.

KENTSEL RANTLARA DARALTMA
Kentsel rantların ve sermaye kazançlarının vergilendirilmesindeki istisnalar daraltılıyor. Buna göre taşınmazlar, pay senetleri, ortaklık hakları ve hisselerinin elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar, elde tutma süresine göre kademeli olarak istisnaya tabi tutularak vergilendirilecek.

YÜZDE 15-35 ARASINDA VERGİ
Yatırım, üretim ve istihdamın artırılmasına olumlu katkılar sağlayan vergi oranları ve tarife yapısı korunuyor. Bu çerçevede, gerçek kişilerin gelirleri artan oranlı tarifeye göre yüzde 15 ile yüzde 35 arasında, kurum kazançları ise yüzde 20 oranında gelir vergisine tabi tutulmaya devam edilecek.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 14.06.2013 10:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ferhat asker 2013-10-07 22:04:08

3 ' cocuk parasını almak için nereye müracaat edmemız gerekıyo ve dogum dan kacgun önce ve bereye bildirmemiz gerekıyo

Avatar
yeliz polat 2013-10-17 21:24:19

Benim üçüncü çocugum olacak nezaman yardim alicagim ayrica 2.5yasinda cocogum var ona nezaman yardim alacagim

Avatar
mehmet.arslan 2013-10-29 22:03:00

Benim.5yasinda.kızımvar.1.yasindada.oglumvar.ucuncu.yolda.3.aylık.ben.buyardimi.nerden.nezaman.alcam

Avatar
ahmet aslan 2015-02-13 05:46:45

Ne zaman yapılacak