İkinci el otomobil de hayal oldu, yüzde 110 artış

Türkiye’de en çok satılan ikinci el otomobillerin fiyatlarında son bir yılda ortalama yüzde 83 artış görüldüğü ifade edildi.

27 Mayıs 2023 Cumartesi 14:31
İkinci el otomobil de hayal oldu, yüzde 110 artış

AKP iktidarının enflasyonu arttırarak hayat pahalılığına neden olan politikaları otomobil sektörünü de vurdu. Yurttaş sıfır araçların yanından bile geçemezken ikinci el otomobil fiyatları da yurttaş için ulaşılabilir olmaktan çıktı.

Otomotiv verileri şirketi Cardata’nın verilerine göre, Türkiye’de en çok satan ikinci el araçların fiyatı Mayıs 2022-Mayıs 2023 arasında ortalama yüzde 83 artış gösterdi. 2022’nin Mayıs ayında ortalama ikinci el fiyatları 411 bin TL olurken, bu yılın aynı döneminde ise bu rakam 754 bin TL’ye yükseldi.

BAZI MODELLERDE YÜZDE 110 ARTIŞ

Ekonomi Gazetesi’nde yer alan habere göre C segmentinde ise fiyat artışı daha hızlı oldu. Son bir yılda C segmenti araçların fiyatları yüzde 89 arttı. Mayıs 2022’de ortalama 303 bin TL olan C segmenti ikinci el otomobil fiyatları, Mayıs 2023’te yıllık bazda ise 572 bin TL’ye yükseldi.

Sıfır kilometre araçlarda SUV’ların payı sedan otomobilleri geçerken, ikinci el araç piyasasında en fazla sedan otomobillerin talep gördüğü dikkat çekti.

“İKİNCİ ELDE FİYATLARI İLAN SİTELERİ BELİRLİYOR”

Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, Türkiye’de son 10 yıldır fiyatların belirlenmesinde ilan sitelerinin de etkili olduğunu vurgulayarak, “Fiyatların belirlenmesinde bayi ve galeri yani satıcılardan bu iş ilan sitelerine kaydı. İlan sitelerindeki araç fiyatlarına bakarak aracın değeri belirleniyor. Maalesef piyasanın gerçeklerinden uzaklaşılıyor, aracın fiyatını belirleniyor” ifadelerini kullandı.

“FİYATLARDA DÜŞÜŞ BEKLENMİYOR”

Hüsamettin Yalçın, son bir yılda döviz kurunda yüksek artışlar olmadığı için insanların paralarının değerini korumak adına otomobile yatırım yaptığını söyledi.

Bu trendin seçim sonrasında da devam edeceğine işaret eden Yalçın, “Fiyatlarda düşüş beklenmiyor. İkinci el otomobil piyasasında talep hala çok yüksek. Çünkü ikinci el araç piyasasında satın alınabilecek otomobil sayısı belli. Kurun artışına paralel fiyatlar da artacaktır” dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 27.05.2023 14:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol