Ekonomi Yazarı Tarih Verdi: Marttan İtibaren...

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, mevcut ekonomik göstergeleri değerlendirdiği yazısında işten çıkarmaların yaygınlaşabileceğini söyledi. "Marttan itibaren göreceğimiz tablo hiç hoşumuza gitmeyebilir" dedi.

11 Ocak 2022 Salı 15:17
Ekonomi Yazarı Tarih Verdi: Marttan İtibaren...

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'faiz sebep, enflasyon neticedir' tezi doğrultusunda uygulamaya konan 'yeni ekonomik model' halen tartışılmaya devam ediyor. 

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, bu tercihin maliyetleri ve enflasyonu tırmandırdığını belirterek şunları söyledi:

"Sonuç; çok ciddi bir durgunluğa gidiyoruz, hatta bunu yaşamaya başladık bile, bir de fiyatlar artıyor. Yüksek fiyat artışları, bazı tüketim harcamalarının azalmasına yol açıyor. Akaryakıt bunların başında geliyor. Ancak sanıyor musunuz ki tüketimden kaçınma eğilimi akaryakıtla sınırlı kalacak. Adeta kasıp kavuran fiyat artışları karşısında geniş bir kitle elindeki parayı zorunlu ihtiyaçlarına ayıracak ve diğer harcamalarını ister istemez kısacak. Bu zincirleme bir etki doğuracak ve herkes birbirini etkilemeye başlayacak. Aslında bu durum bir süredir yaşanıyor. Harcamalar erteleniyor; para zorunlu giderlere, özellikle de gıdaya ayrılıyor."

'İŞLETMELER PERSONEL GİDERLERİ KONUSUNDA TASARRUFA YÖNELECEK'

Ardından "Asgari ücretteki artış bir yandan, işlerin kesat gitmesi ve ayak sesleri daha yakından hissedilen durgunluk diğer yandan" ifadesini kullanan Aktaş, işletmelerin personel giderleri konusunda tasarrufa yöneleceği görüşünü dile getirdi. 

'BUNDAN KAÇIŞ YOK'

Aktaş, "Bundan kaçış yok! Bu yüzden içinde bulunduğumuz dönemde işten çıkarmaların hızlanacağına ve işsiz sayısının artacağına tanık olacağız" dediği yazısında şunları kaydetti:

'İSTATİSTİKLERE BİRKAÇ AY SONRA YANSIYACAK'

"Ne var ki bu durum istatistiklere ancak birkaç ay sonra yansıyacak. Biz aralık ayının işgücü istatistiklerini bir ay sonra, şubatta öğreneceğiz. Ocak ayının verilerini öğrenmek için ise iki ay beklemek gerekecek.

'ŞAŞIRTICI OLMAYACAK'
İşte marttan itibaren göreceğimiz tablo hiç hoşumuza gitmeyecek. Geçen yılın kasım ayında 30 milyona dayanmış olan işgücünün daha aşağılara indiğini, işsiz sayısının ise yeniden 4 milyonun üstüne çıktığını görmek hiç şaşırtıcı olmayacak." 

DOLAR VE ALTIN İÇİN RAKAM VERDİ...

Öte yandan dolar ve altındaki düşüşü tahmin eden altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş de, 2022 yılı için altın ve dolar tahminini açıkladı.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş'ten altın ve dolarla ilgili yeni tahminler geldi. 2021’de altının gram fiyatının 451 lira seviyesinden 1.057 lira seviyesini gördüğünü ve yılı 779 liradan tamamladığını hatırlatan İslam Memiş, "Yani, 1 gram altın 1 yılda gramında 328 lira yükselerek yatırımcısına yüzde 73’e yakın getiri sağlamış oldu" dedi.

"Gram altın yatırımcısın her yıl olduğu gibi 2021’de de kazandı" diyen İslam Memiş,  köşe yazısında 2022 yılıyla ilgili şu tahminlerde bulundu:

25 OCAK'TA MUTLAKA BİR KIRILMA OLACAK
25 Ocak’ta Fed’i sadece ben değil, tüm küresel piyasalar ve oyuncuları bekliyor. Ondan sebep piyasalar yatay seyirde sıkıcı bir şekilde bekliyor. Ons, aşağı yönlü kırılırsa dolar/TL kuru yukarı. Ons, yukarı yönlü kırılırsa gram altın yine yukarı. Gram altın, hem ons hem dolar/TL kuruna göre belirlendiğinden her türlü avantajlı bir yatırım aracı olacak.

2022'DE DOLARDAN YERİ REKORLAR BEKLİYORUM! 1450 LİRA...
2022 yıl içinde dolar/TL kurunda yeni rekorlar beklediğimden, ons altında bu sürece destek olursa gram altında 1.450 lira seviyesi kaçınılmaz olur. Ama hemen değil! 

GRAM ALTIN ÖNCE BİR 720 LİRA SEVİYESİNİ GÖRECEK
İlk önce son bir alım fırsatı olacağını öngördüğümden kısa vade için düşüş bekleyeceğim. Bu seviye ise 720 lira seviyesi. Öngördüğüm 720 lira seviyesi test edilirse, o gün tekrar bir yorum yapmakta fayda var. Belki biraz daha aşağısına sarkabilir. Bunu konuşmak için önce 720 liraya görmek gerek.

800 LİRA VE ÜZERİNDEN GRAM ALTIN, 13.80 ÜZERİNDEN DOLAR ALMAM
Youtube yorumunda da gram altında yüzde 50'lik alımın 630-650 lira aralığında yapıldığını hatırlatan İslam Memiş, ikinci yüzde 50'lik alım için 700 lira seviyesini bekleyenlere de şu uyarıyı yaptı: "Dolar için 13.80 lira üzerinden alım yapmam. Gram altında 700 lira ve daha altını beklemek gerekiyor. Şu anda erken. 800 lira üzerinde gram altın almayı çok da tercih etmem" 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 11.01.2022 15:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol