banner1697

Çerkezlere 150 Yıl Sonra Altın İçin Göç Zulmü!

Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Sakarat ve Boğalı yaylalarında altın madeni açılması girişimlerine köylüler isyan ediyor. Bölgeye madeni açmak isteyen VERUSA Holding'in CEO'su Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı Ömer Özbay...

20 Ocak 2021 Çarşamba 17:27

Tokat’ın Erbaa ilçesi yakınlarındaki Sakarat ve Boğalı Yaylaları’nda altın madeni açılması girişimlerine köylüler isyan ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı Ömer Özbay’ın CEO’su olduğu VERUSA Holding’in bölgede açmak istediği siyanürlü ve sülfürik asitli madene köylüler ve bölge halkı büyük tepki gösteriyor.

Erdoğan’a övgüler yapan “Bir Lider Doğuyor” kitabının da yazarı da olan CEO Ömer Özbay, Tokat-Erbaa’da Sakarat ve Boğalı yaylalarında 20 bin dönümlük arazide altın madeni arama ruhsatı aldı.

Ladin, gürgen, çam ormanları ile yemyeşil bir vaha olan ve çok çeşitli yaban hayatı bulunan “Boğalı” ve “Sakarat” yaylaları tescilli mera alanlarına sahip ve bölgedeki içme suyu kaynaklarının doğuş noktası.

YEŞERÇEV TEPKİLİ...

Yeşil Erbaa Çevre Platformu, Tokat’ın Erbaa ilçesinde bölgenin kalbi sayılacak alanda altın ve bakır madeni kurulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Siyanürlü maden başta Çerkezfındıcak, Kozlu, Tanoba köyleri olmak üzere 40 köyü tehdit ediyor. Bölgedeki köylerde yaşayan Çerkez kökenli vatandaşlar, 1864’te Rus İmparatorluğu’nun Kafkasları işgalinin ardından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına, Anadolu’ya sığınmıştı. Çerkezler tam 150 yıl sonra yine topraklarını kaybetme korkusu yaşıyor.

İşte o görüntüler:

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 20.01.2021 17:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol