Cem Uzan'dan Korkutan Dolar Açıklaması!

Genç Parti Kurucu Genel Başkanı Cem Uzan 2022 yıl sonu için dolar tahmininde bulundu.

25 Ocak 2022 Salı 13:14
Cem Uzan'dan Korkutan Dolar Açıklaması!

Ekonomist Murat Muratoğlu'nun Youtube kanalına konuk olan Genç Parti Kurucu Genel Başkanı Cem Uzan'dan dikkat çeken dolar tahmini geldi.

"2021 yıl sonu için dolar tahminim gerçekleşti" diyen Cem Uzan 2022'nin yıl sonu için dolar tahmininde bulundu.

Cem Uzan'ın Murat Muratoğlu'na yaptığı açıklamalar şöyle:

"ÖYLE BİR ABSÜRTLÜK YAPABİLİRLER Kİ..."

"Üniversite ilk muhasebe dersine girdiğimizde, Amerikalı hoca bir şey söyledi bize ekonomiyle ilgili. Herkes dedi, falcılara gider. Gelecek şöyle olacak böyle olacak. Ya dedi ben falcılardan bir şey istiyorum. Yarınki Wall Street Journal’deki hisse senetlerinin döküm fiyatlarını versin. Bugünden yarına borsadaki şirket hisse fiyatlarını bilsin başka bir şey istemiyorum. Benim bugün gelecek sene dolar şu kadar olacak diye bir şey söylemem mümkün değil. Onun için Türkiye ekonomisinde yarın öbür gün ne absürtlükler olacak öngörmeniz mümkün değil. Yarın faizi 8’de indiriyorum diyebilirler. Ne olacak ki? Ama benim tahminim dolar 2022’yi 30’larda kapar. 25 ile 30 arasında kapar. 25 ile 30 arasında kaparsa iyidir. Öyle bir absürtlük yapabilirler ki sizin benim aklımızın ucundan geçmeyecek bir şey de yapabilirler".

HALK KREDİ İLE YAŞIYOR!

Öte yandan kara delik gittikçe büyüyor. Bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesi Kasım 2021 döneminde bir önceki yıla göre yüzde 18 artış ile 1 trilyon 17 milyar liraya yükseldi. İlk kez 1 trilyon lira eşiği aşılırken bireysel kredi kullanan kişi sayısı takipteki krediler hariç olmak üzere son bir yılda 800 bin kişi arttı.

Dünya Gazeesi’nden Şebnem Turhan’ın haberine göre; Türkiye Bankalar Birliği’nin kasım verilerine göre banka ve finansal şirketlerden bireysel kredi ve kredi kartı borç tutarı ilk kez 1 trilyon 17 milyar liraya ulaştı. 34.8 milyon kişi bireysel kredi kullanırken kişi başı ortalama kredi bakiyesi de 29.2 bin düzeyine çıktı. 

BİR YILDA KREDİ KULLANAN KİŞİ SAYISI 800 BİN ARTTI

TBB verilerine göre kasım itibariyle 34.8 milyon kişinin bireysel kredi ve kart borcu bulunuyor. Bireysel kredi kullanan kişi sayısı takipteki krediler hariç olmak üzere son bir yılda 800 bin kişi arttı. Kasım itibariyle ilk defa ihtiyaç kredisi kullananlarda da artış gözlendi. TBB verilerine göre kasımda 197 bin kişi ilk defa kredi kartı, 134 bir kişi tüketici kredisi kullanırken konut kredisi ilk kez kullanan kişi sayısı 30 bin oldu. 120 bin kişi ise ilk kez kredili mevduat hesabı kullandı. 2021 yılı Kasım ayı itibariyle itibarıyla İstanbul’da 328 milyar TL, Ankara’da 96 milyar TL ve İzmir’de 67 milyar TL tutarında bireysel kredi bulunuyor. İstanbul, yüzde 25 ile son 12 ayda bireysel kredi bakiyesi en çok artan il oldu. Kişi başına ortalama bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller ise sırasıyla, Ankara, İzmir, Tekirdağ oldu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 25.01.2022 13:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol