banner1697

AKP Yine 5'li Müteahhitlerine Çalıştı!

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA ile masaya oturan Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi korona salgınını mücbir sebep kabul ederek 2 yıl ek işletme süresi verdi ve kira ödemelerini de erteledi.

19 Şubat 2021 Cuma 16:24
AKP Yine 5'li Müteahhitlerine Çalıştı!

İstanbul Havalimanı’nı işleten Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa konsorsiyumunun şirketi İGA'ya 2 yıl ek işletme süresi verdi. Kira ödemelerini de faiziyle birlikte 2024'e erteledi.    

2020 için verilen 333,8 milyon euro yolcu gelir garanti ücretinin eksik kalan kısmının ise sağlanan destekler sonrası bu yıl ödenmeyeceği öğrenildi.

 İhale kriterine göre yolcu başına dış hat 20 euro, transit 5 euro ve iç hat ise 3 euro olarak alınan servis ücretlerinin, bu rakamın altına kalan kısmı ihale şartnamesi gereği DHMİ tarafından tamamlanması gerekiyor.        

Öte yandan TAV Havalimanları Holding de daha önce yaptığı açıklamada işletmesini yaptığı Antalya, Ankara, Gazipaşa-Alanya, İzmir ve Milas-Bodrum havalimanları için işletme süresinde ikişer yıllık uzatma ve kira ödemelerinin de 2024'e ertelendiğini açıklamıştı.  

DHMİ'nin salgını mücbir sebep olarak değerlendirip, çeşitli konumlarda işletmecilik yapan tüm havalimanları için aynı şartlarda destekleme karar aldı.    Buna göre tüm meydanlara 2 yıl ek işletme süresi verildi ve kira ödemeleri de 2024 erteledi. 

Bilindiği üzere AKP başta 'bu milletin a...na koyacağız' diyen Mehmet Cengiz olmak üzere bu beşliye gerek ihalelerde gerekse vergilerde inanılmaz imtiyazlar tanıyor.

PATRONLARA VERGİ KIYAĞI

MEHMET CENGİZ'E DEV BİR İHALE DAHA...

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 19.02.2021 16:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol