YAZ GELİNİ REZALETİ...

Küçük yaşta kız çocuklarının Körfez ülkelerinden gelen zengin Arap turistlere para karşılığı 'yaz gelini' olarak pazarlandığı ortaya çıktı. Bu iş için biçilen ücretler ise şöyleymiş...

16 Temmuz 2012 Pazartesi 16:19
YAZ GELİNİ REZALETİ...

 El Arabiya televizyonunun haberine göre olay, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan insan kaçakçılığı raporunda açıklandı.

Rapora göre, 'yaz gelini' olarak zengin Arap turistlerle 'evlendirilen' kız çocukları, turistler ülkelerine geri döndüğünde serbest kalıyor. Başka bir deyişle evlilikler de tatille birlikte sona eriyor ve yasal bir bağlayıcılığı bulunmuyor.
'İnsan Kaçakçılığı' başlıklı rapora göre, anne babalarının rızasıyla güya evlendirilen bu çocuklar için Arap turistlerden büyük paralar alınıyor.
Bu amaçla aracılara 495 ile 4.950 dolar arasında paralar ödeniyor. Çoğu 18 yaşın altındaki kurbanlar, 'koca' dedikleri Arap turistlere tatil boyunca kölesi olarak hizmet ediyor.
Raporda, kız çocuklarının çoğu durumda rızasının alınmamasına karşın, birçoğunun ailesinin katkı amacıyla bu köleliğe gönüllü olarak katlandığını belirtilirken, bazı çocukların turist kocaları tarafından ülkelerine götürülerek oralarda ev hizmetçisi adı altında köleliğine devam ettiği yazılıyor.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol